Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Anime dvd box (gintama) några tips?

Skapad av Borttagen, 2010-04-14 20:58 i Film & Kultur

1 151
5 inlägg
0 poäng
SkabbMask
Visningsbild
F 33 Ronneby Hjälte 81 inlägg
0
Hej!
Jag hade tänkt köpa Gintama på DVD men vet inte något alls om detta... alltså vad man ska tänka på och sånt.
Så några som har några tips på några bra och pålitliga sidor där man kan köpa detta?

Sex är bra för kropp och själ!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Lagoom
Visningsbild
P 33 163 inlägg
0
Svar till SkabbMask [Gå till post]:

Kul sammanträffande att jag kollar på Gintama just nu.

Sfbok.se är rätt tillförlitligt.

Men man måste ju ha lite parametrar, förstår du japanska eller vill du ha med engelsk/svensk subbning/dubbning samt, ska du se den via dator eller på en DVD-spelare, är din nuvarande DVD-spelare regionsfri?



Tillägg av Lagom 2010-04-14 21:34

http://www.playtech-asia.com/Anime-Action/Adventure-Gintama/c115_6_143/p697/Gintama-Box-1-:-Complete-Box-Set/product_info.html?currency=EUR&gclid=CIijtK_1hqECFUkrDgod4gvsuw

Här finns Set 1-2, det är ungefär 130 avsnitt, ett set är ungefär två säsonger.

Jag hette tidigare Lagom

SkabbMask
Visningsbild
F 33 Ronneby Hjälte 81 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Lagom [Gå till post]:
Tja, jag vill ha med japansk tal och engelsk text. Region behöver man inte tänka på så länge den inte e från USA eftersom att Japan och sverige är samma region.
Hittar inga på sfbok :(

Jo... jag kollade på den sidan men en kompis till mig säger att den boxen är pirat-kopia :/.

Skulle vara bra om någon som köpt något från en sida skulle kunna rekomendera dem?

Btw. Gintama är nog den bästa animen ever! Så grymt ledsen över att de är slut nu... så ja måste se om alla och stödja dem x)


Sex är bra för kropp och själ!

Lagoom
Visningsbild
P 33 163 inlägg
0
Svar till SkabbMask [Gå till post]:

Det blir nog lite svårt att hitta en eng.dub som inte har stöd för PAL, men den där boxen var regionsfri så jag ser inga problem med det.
Och nej, japan och sverige använder inte samma system, japan använder till största delen NTSC-J eller SECAM, och sverige använder PAL.

Och hur ser den det? Har personen i fråga köpt den och sen verifierat? Sunrise som jag har för mig gjorde Gintama är rätt jävla stora och skulle nog ha klagat rätt mycket på Playtech om det var så, och senast jag kollade så var playtech ett ganska så stort företag.

Regissören har själv sagt att det är ett temporärt slut på serien då Sunrise och TV Tokyo tycker att mangan är för nära serien och dom vill inte sitta och fylla ut den då den håller på att gå ifrån sin episodiska form.

Jag hette tidigare Lagom

SkabbMask
Visningsbild
F 33 Ronneby Hjälte 81 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Lagom [Gå till post]:

Ok, tja de enda ja vet är ju det jag sett på internet och där står de ju på grymt många ställen att Sverige och Japan är i samma region.

Sex är bra för kropp och själ!


Forum » Fritid » Film & Kultur » Anime dvd box (gintama) några tips?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons