Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Börja tanka direkt efter ding ?

Skapad av Borttagen, 2010-08-13 11:30 i Dator- & TVspel

728
5 inlägg
0 poäng
SkyLeaf
Visningsbild
P 29 Helsingborg Hjälte 355 inlägg
0
Hej, igår så dingade jag 80 på min warrior (arms/prot) och undra om jag kan börja tanka hcs direkt eller ska jag börja med något annat ?

Skulle vara väldig tacksam om jag fick lite tips också som tank då jag precis dinga 80 på min första tank.

T.ex

- Något bra addon ?
- Hur ska jag börja som tank ?

Punkt. :d

You set the grade, We play the field, We pinch you just to make sure that you know it's real

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

tchomaz
Visningsbild
Hjälte 2 088 inlägg
0
skaffa gear så du når defcappen brukar vara bra (om du nu inte redan har det), så blir det enklare för den som healar, till då om han också har dåligt gear

* Critical Hit immunity for a level 80 player in a Heroic Dungeon is 535 Defense, because mobs in a level 80 heroic 5-man are never higher than level 82.
* Critical Hit immunity for a level 80 player against a Raid Boss occurs at 540 Defense. This requires a defense skill of 140, achieved from a combined 689+ Defense Rating from gear, enchants, gems, etc.
morphman86
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 6 450 inlägg
0

Svar till SkyLeaf [Gå till post]:

Tanka HC är nog lite väl brutalt, men vanliga lvl 80 5-manna borde gå bra, speciellt om du får tag på en bra healer och minst en bra DPS och alla DPS'er fattar att de inte skall överaggra.
Som tchomaz sa, defcap är högsta prio, men hit är också viktigt för en warrior.

One pill makes you larger, one pill makes you small, but the pills that mother gave you don't do nothing at all

Mindloller
Visningsbild
Hjälte 33 inlägg
0
Skaffa glyph of taunt så missar du aldrig den iaf
morphman86
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 6 450 inlägg
0
Denna guide använder de flesta warr-tanks som jag känner:
http://www.wowhead.com/forums&topic=155206

Kan kanske hitta något som hjälper där!?

One pill makes you larger, one pill makes you small, but the pills that mother gave you don't do nothing at all


Forum » Fritid » Dator- & TVspel » Börja tanka direkt efter ding ?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons