Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Behöver hjälp med xhtml/css

Skapad av Bjornez, 2010-08-28 09:17 i Webbutveckling & Programmering

651
3 inlägg
0 poäng
Bjornez
Visningsbild
P 30 Hjälte 335 inlägg
0
Hejsan alla hamsterpajare

Har nu börjat med att försöka lära mig lite XHTML o CSS mallar för att bygga en liten sida. Ingen jätte stor med massa saker m.m.

Men det värka inte vilja funka presic när jag följer massa guider om hur man får ihop en liten hemsida o linkar CSS mapen o index mapen.

Undra nu ifall någon här på hp kanske kan ta lite tid o hjälpa mig med teamviwer eller något annat program, hur man gör enkelt m.m.

Tacksamm för svar!

Are you looking for a nerd? Then you have to find me

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Raz
Visningsbild
P 31 Hjälte 2 733 inlägg
0

Svar till Bjornez [Gå till post]:

För att inkludera en stilmall i din fil lägger du till en <link>-tagg i <head> i filen som ska ha mallen.
<link href="väg/till/stilmall.css" rel="stylesheet" />

Om vi säger att det ser ut så här
/mapp/index.html
/mapp/css/stilmall.css

så ska href-värdet på taggen i index.html vara "css/stilmall.css"


Tillägg av Raz 2010-08-28 09:33

http://www.w3schools.com/css/css_howto.asp

Adieu

lurredurre
Visningsbild
P Hjälte 2 107 inlägg
0

Svar till Bjornez [Gå till post]:

http://www.youtube.com/watch?v=GwQMnpUsj8I Kolla på hela den filmen. Man lär sig hur mycket som helst i den. Det du söker hittar du vid typ 28:30 i filmen

Hej!


Forum » Datorer & IT » Webbutveckling & Programmering » Behöver  hjälp med xhtml/css

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons