Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ipod touch 3g 3.13 jb

Skapad av Borttagen, 2010-04-10 22:33 i Elektronik & teknik

1 357
9 inlägg
0 poäng
addeochcs
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
0
hej. jag har köpt en ipod touch 3g och tänkte att jag skulle ta och jb den. men jag hittar inte sätt att göra detta. om inte hur kan jag ta ner den till 3.12. hittade och tog hem, men när jag skulle lägga över den så kunde den inte användas men fast fil i programvaran eller var det stod snälla någon som vet något som funkar. skulle vara mycket tacksam :).
mvh andreas

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

razz194
Visningsbild
Hjälte 2 inlägg
0
först måste du nergradera den till 3.1.2 genom att ladda ner firmware här ifrån: http://appldnld.apple.com.edgesuite.net/content.info.apple.com/iPhone/061-7271.20091008.Tch23/iPod3,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw och sen gå in i itunes. välj din ipod, håll in skift och tryck restore/återställ. välj den nedladdade firmwaren och tryck ok. (OBS!! detta kommer att ta bort all din data på ipoden. se till att ha din musik på datan innan!) låt den få återställa. ladda sedan ner blackrain (google is your friend :D) och jb:a din ipod.

//Razz
addeochcs
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
Trådskapare
0

Svar till razz194 [Gå till post]:

ska testa :)

chinois
Visningsbild
P Hjälte 1 407 inlägg
0

Svar till addeochcs [Gå till post]:


[svar:razz194:3025758]

Går inte att JB 3.1.3 för nuläget. Enda sättet man kan nedgradera till 3.1.2 är om du har JB den tidigare. Du får helt enkelt vänta på en uppdatering :)


We all live in a yellow submarine, yellow submarine, yellow submarine

addeochcs
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
Trådskapare
0

Svar till chinois [Gå till post]:

ok tack :(


razz194
Visningsbild
Hjälte 2 inlägg
0
det går visst om man nergraderar. man behöver inte ha jailbreakat innan :P
Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till razz194 [Gå till post]:

Detta funkar ej.

"Säg förlåt?" - zombiefied

chinois
Visningsbild
P Hjälte 1 407 inlägg
0

Svar till razz194 [Gå till post]:

Lögn

We all live in a yellow submarine, yellow submarine, yellow submarine

addeochcs
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
Trådskapare
0
????. skulle ni kunna skriva ett inlägg när ni vet något som funkar. och hur lång tid det tar innan det brukar komma ut nya tackar :)

Forum » Fritid » Elektronik & teknik » Ipod touch 3g   3.13  jb

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons

Du har inte rättigheterna att se den här sidan. Har du loggat in?