Jag vill ha ett objektiv som är lämpligt att ta porträtt med, ganska nära ansiktsporträtt. Jag har en Nikon D60 och med kitobjektivet (18-55) ses 50-55 mm som en lämplig brännvidd för porträtt. Vill att objektivet ska ha bra ljuskänslighet så att jag kan få riktigt kort skärpedjup och pga. priser blir det då antagligen ett fast.
Valet har hittills stått mellan:
Nikon Nikkor AF-S 50/1,4 G ( http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=396900)
Nikon Nikkor AF-S DX 35/1,8 G ( http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=348712)
Är 35mm för liten brännvidd för de sorts porträtt jag vill ha, så att jag måste gå så nära? Är 50mm verkligen värt de 1400 spänn extra? Kommer också snart att vilja ha ett bra tele, antagligen 55-200, 70-300 eller något sånt att ta trevliga macro-bilder med. Kan man utveckla det på något sätt, ett sådant objektiv blir ju antagligen inte så ljuskänsligt men på lägsta brännvidden kanske porträtten blir vettiga ändå?
Skillnaden mellan 1.8 eller 1.4 känns ganska ointressant, har läst mig till att det lätt kan kompromissas med ISO 'n such. Det är brännvidden jag är orolig för, ifall 35mm räcker och ifall 50mm är värt pengaskillnaden. Autofokus känns väl tryggast, annars hade man kunnat köpa ett Nikon Nikkor AF 50/1,8 D men det fungerar ju inte till min D60 eftersom autofokusmotor inte finns i kamerahuset. DX spelar inte heller någon roll, jag har ingen tanke just nu på att uppgradera till någon bättre kamera.
Det jag känner att jag vill ha är ett ljuskänsligt objektiv som man kan ta fina porträttfoton med, återskapar färger bra och fungerar inomhus. Skall jag ta 35/1.8 eller 50/1.4? Har ni annat tips? Idéer/tankar mottages tacksamt.
Obit anus, abit onus.