2010-04-24 20:50
Jag tycker att Sverige är för snälla mot invandrare, snarare.
Kom ihåg vad arg jag blev när det kom upp en artikel om att vi möjligen skulle byta flagga för att den vi har nu är rasistisk.
Det känns som att Sverige gör allt för att inte vara svenskt på något vis.
Sedan tycker jag att om man kommer till ett land ska man rätta sig efter det. Jag vet att om jag skulle flytta till ett annat land skulle jag inte komma dit och bete mig som en skitstövel.
Jag menar såklart inte att alla invandrare är skitstövlar, men det känns som många kommer hit och faktiskt bara vill förstöra. Kallar en rasist så fort man inte håller med.
Och Sverige ger ju med sig. Byta flagga, ändra traditioner. Vad kommer hända i slutändan?
När man är från Sverige ska man kunna säga det med stolthet. Och andra ska acceptera det.
Om vi skulle säga att vi är stolta svenskar skulle vi bli klassade som rasister. Medan om dem skulle komma och säga att de är stolta över sitt land ska vi bara finna oss i det. För då är det helt plötsligt helt rätt att vara stolt över sitt land.
.. and that's the way the cookie crumbles.