Svar till Oliveran [
Gå till post]:
/facepalm
"Sahlin köper varor (Toblerone-affären),
hyr bilar och tar ut tusentals kronor i kontanter med statens kontokort. Ursäkten var ”oklara rutiner vid statsrådsberedningen” och att hon ”tog ut ett förskott på lönen”."
Var hittar du dina 7 kronor här? Det var aldrig tal om en Toblerone i sig, utan om utgifter för massor av pengar. Namnet gavs bara för att Sahlin köpte två Toblerone med statens kort, ganska ironiskt att hon använder statens kontokort till att köpa två Toblerone.
Det är totalt omöjligt att ha förtroende för Mona Sahlin som inte har något annat än obefintlig trovärdighet. Mona Sahlin har ingen utbildning. Mona Sahlin har gång på gång på gång visat att hon inte kan hålla ordning på saker och ting. Förstår du inte att en person som stolt proklamerar att hon tycker att det finaste som finns är att betala skatt inte är trovärdig när hon struntar i att betala en egen skatteskuld på tiotusentals kronor? Alla kan slinta med tungan under en debatt men Mona Sahlin är inte trovärdig när hon försöker vinna en debatt genom att påstå att det finns 7 miljoner löntagare i Sverige. Det handlade inte om att slinta med tungan i det fallet. Det handlade heller inte om att slinta med tungan när hon försökte prata bort det med att hon tänkte på antalet medborgare i Sverige. Det handlar om trovärdighet och Mona Sahlin är inte trovärdig när hon försöker påskinna att hon hade 39 graders feber i den debatten. Mona Sahlin är inte trovärdig när hon försöker argumentera att RUT-avdraget är dåligt och inte skapat några nya arbetstillfällen när hon förut skrivit en egen bok där hon argumenterat sig varm för just införandet av RUT-avdraget. Mona Sahlin är inte trovärdig när hon kritiserar Maud Olofssons för Maudans hantering av SAAB-affären när vi nu ser att om Mona Sahlin fått som hon velat så hade Mona Sahlin åkt över till USA och sagt "Thank you very much for giving me this wonderful opportunity to give you 5 billion swedish kronor. Can I suggest a vacationtrip to Mauritius perhaps? It's very nice there.". Mona Sahlin är inte trovärdig när hon påstår att det bara är de som tjänar mer än 40.000 kr i månaden som får höjd skatt när jag själv kunnat påvisa att det med de rödgrönas politik kommer att finnas de som tjänar 15.000 kr i månaden som får höjd skatt.
Jag skiter i hur tanten pratar. Det är det hon gör och det hon säger som är det intressanta och så fort Mona Sahlin öppnar näbben så sjunker hennes redan obefintliga trovärdighet till nya bottenlösa nivåer som jag inte trodde ens var möjligt.
Mona Sahlin är inte trovärdig och kan ej hålla koll på sin egen ekonomi, hur fan skulle hon då kunna hålla koll på Sveriges ekonomi?
Socialdemokraternas tidigare partisekreterare Lars Stjernkvist har gått ut och offentligt kritiserat Mona Sahlin i samband med Tobleroneaffären och föreslagit henne att söka privatekonomisk hjälp, och denne människa kandiderar nu till statsminister.
Alltså...
Socialdemokraternas partisekreterare går ut offentligt och berättar att han tänker föreslå Mona Sahlin, nuvarande partiordförande i Socialdemokraterna, att söka privatekonomisk hjälp då hon, uppenbarligen enligt honom, har sådana problem med att ta hand om sin egen ekonomi! Vi pratar inte om Lyxfällan här för Mona Sahlin och hennes familj har pengar i överflöd. Nej, vi pratar om att inte kunna ha ordning på sin egen ekonomi... sitt eget liv... och det är den personen... som nu... kandiderar till posten som ordningshållare av en hel nation.
(Notera att även om man numera anser att Mona Sahlin fått ordning på sin egen ekonomi så är det uppenbart att hon fått hjälp på något sätt och den hjälpen är tydligen lite känslig. Summa summarum... hon fixar inte sin egen ekonomi själv.)
Dessutom har Moderaterna under 4 år lett Sverige i en ekonomisk kris, därför har jobb tillfällena (bl.a) sjunkit, detta är logiskt.
Vi har fått mängder av positiv respons på vårt sätt att hantera krisen, det har ju inte gått så bra för vissa länder (Se: Grekland) eller hur?
Källa:
http://www.dn.se/nyheter/politik/sahlin-har-fatt-ordning-pa-ekonomin-1.437495