Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hjälp med utf 8

Skapad av Borttagen, 2011-01-15 14:06 i Webbutveckling & Programmering

869
5 inlägg
0 poäng
Webb
Visningsbild
Hjälte 1 inlägg
0
Måste ett html document sparas med teckenkodning UTF 8 för att tecken som "å" "ä" "ö" ska synas ordentligt?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

west_west
Visningsbild
P 33 Rimforsa Hjälte 375 inlägg
0
Man måste inte använda UTF-8, man kan använda andra teckenkodningar. Viktigt är att man anger vilken teckenkodning man använder som metainfo i htmlkodens head. Men testa dig fram. Det tar ju inte många minuter. UTF-8 är dock att rekomendera skulle jag säga då den har brett stöd för massor olika spännande tecken.

Jag behöver inga flashiga bilder eller copy-paste:ade resonemang för att visa att jag har rätt.

stderr
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
0
crap fel :D
stderr
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
0
å = å ä = ä ö = ö
Å = Å Ä = Ä Ö = Ö
enji
Visningsbild
P 30 Arvika Hjälte 509 inlägg
0
Svar till Webb [Gå till post]:

byt ut UTF-8 mot ISO-8859-1

ISO är det vi har i sverige typ :P


Jag är en dålig förlorare! ;)


Forum » Datorer & IT » Webbutveckling & Programmering » Hjälp med utf 8

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons