Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kan man vänja sig vid att sova mindre?

Skapad av Borttagen, 2010-02-01 21:42 i Mellan Himmel och Jord

1 044
6 inlägg
0 poäng
lill3skutt
Visningsbild
F 31 Kungsängen Hjälte 16 inlägg
0
Jag har en liten random fråga som jag har funderat på ett väldigt bra tag. Det är så att jag måste sova minst 8 timmar varje natt för att fungera, detta i kombination att jag tycker att sova är det mest överskattade som finns så fungerar det inte så bra. Jag vill verkligen inte gå och sova på kvällarna men vet att om jag inte gör det så kommer jag inte klara av morgondagen. Nu till min fråga! Kan man "träna bort" så att man inte behöver lika många timmars sömn per natt men ändå fungera? Jag är så avundsjuk på personer som behöver 6 timmar per natt, för de där 2 timmarna längre man kan vara uppe på kvällarna betyder så mycket. Jag vet att frågan är konstig, men jag undrar och undrar vad ni tycker och tänker angående detta?

Tack på förhand eller nått! :D

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Slamkryparen
Visningsbild
P 35 Trångsund Hjälte 4 624 inlägg
0
tvinga dig själv att gå upp efter fem timmars sömn varje morgon i en månad så ska du nog se att det funkar. gäller även helger, oavsett vad.

"Lita aldrig på en varelse som blöder en vecka varje månad utan att dö."

F488ethe1st
Visningsbild
P 30 Hjälte 3 617 inlägg
0


sqrt(-1)<3Q_A/deltaT

Cephalo
Visningsbild
P 30 Borlänge Hjälte 2 912 inlägg
0

Svar till lill3skutt [Gå till post]:

Nej det tror jag inte då man bör sova minst 8 timmar per natt. Du ska vara glad att du lyckas få dig själv att gå och lägga dig vid en passande tid, sömn är inte så överskattat som man kan tro (:
Och om du vet att du måste sova ett antal timmar så är det ju dumt att försöka ändra på det då du kommer få huvudvärk, bli sjuk lättare osv.

Men om du verkligen inte vill sova så länge, var uppe och se resultatet! (:

Eller?

Britt-Jurgi
Visningsbild
P 35 Hjälte 3 269 inlägg
0

Svar till lill3skutt [Gå till post]:

Eller så kan du vara uppe 2 timmar extra och sedan kliva upp två timmar tidigare.

R.I.P. Peter Steel, Dio and Paul Gray...

Eanos-X
Visningsbild
P Hjälte 173 inlägg
0

Svar till lill3skutt [Gå till post]:
Tror inte det är så bra ide att försöka klara sig på 6 timmar/natt om man är 16. Även om det finns 15-16åringar som säger att dom gör det.
Sen blir det nog lättare att klara sig med kortare sömn när man blir äldre också, åtminstone blev det så för mig.



Forum » Mellan Himmel och Jord » Kan man vänja sig vid att sova mindre?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons