Dem 3 spelen har en gemensam sak; karaktären man spelar utvecklas progressivt för att till sist uppnå ett visst mål och därigenom klara spelet.
I learn to fly är man till exempel en pingvin som vill lära sig flyga, man köra lite, tjänar pengar, köper raketer etc för att till sist lära pingvinen att flyga.
Motherload handlar om en gruvarbetare som vill åt "Mother Lode" för att bli extremt rik, och man kommer dit genom att borra sig genom marken, hitta värdefulla saker, köpa bättre borrar etc etc.
into space har samma inriktning, och jag söker fler spel som dessa :D dem ska inte ta flera dagar att klara utan kanske 15-30 min, så om det är någon som har nått tips så skulle det vara schyst om ni ville dela med er :D
Ingen status