Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Överladda ett batteri?

Skapad av Borttagen, 2010-03-23 16:40 i Elektronik & teknik

2 617
5 inlägg
0 poäng
Unnamed
Visningsbild
P 33 Luleå Hjälte 640 inlägg
0
Hade kanske en 50-80% kvar på batteriet i min camcorder, men vill vara säker så att den inte tar slut med batteri när jag drar ut om någon timme.

Så jag laddade batteriet, och den har stått på laddning i ungefär 2 timmar nu, och lyser inte ännu grönt (men står att det kan ta runt 350 minuter att ladda upp från urladdat batteri).
Men tog ut batteriet nu eftersom jag tror den lär hålla sig hela tiden jag ska filma.



Men det jag undrar nu är att om hur det fungerar när man 'överladdar' ett batteri? Har hört det från någon förut om att det redan finns mycket energi kvar i batteriet och om man forsätter ladda så kan den överladdas osv.

Men jag undrar vad händer då? Fungerar inte batteriet alls? För provade nyss mitt batteri och den verkar ju fortfarande fungera iaf, och det är inte så jätte kasst batteri, så kan den överladdas? Den är värd typ 150 kr, kostar på en affär iaf.

Så om man överladdar batteri, hur märker man det? Och hur är chansen att det blir så?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

toja92
Visningsbild
P 32 Norrköping Hjälte 2 827 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:

Batterier brukar vad jag vet ha en krets i sig som skyddar mot överladdning. Alternativt är det laddaren som skyddar mot det, så köper man något riktigt billigt kina-skit så kan det hända att det kan överladdas, men kör du med originalladdaren ska det inte finnas nån risk för det.

Now there's a look in your eyes, like black holes in the sky.

nephilim
Visningsbild
P 32 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0
Svar till Unnamed [Gå till post]:

Det borde inte vara någon risk för överladdning.

Ladda det bara inte med småskvättar allt för ofta.

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:
Laddaren brukar ah en krets som beyter laddningen och t.ex. tänder en lampa som lyser grönt när laddningen är klar. Om det inte hade gjort det hade batteriet kunnat skadas så att det inte tar laddning eller inte håller lika länge t.ex.

Ingen status

hej2
Visningsbild
P 33 Västerås Hjälte 649 inlägg
0
om ingen krets finns som förhindrar det så blir batteriet bara sämre o sämre men ej totalpaj direkt

ja hjälper folk med allt möjligt men verkar ändå vara hatad av det flesta undra varför :s :(


Forum » Fritid » Elektronik & teknik » Överladda ett batteri?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons