Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Partiet har ordet: centerpartiet

Skapad av Borttagen, 2010-09-15 00:39 i Politik

2 053
8 inlägg
1 poäng
val2010
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
1
Ibland tar vi demokrati för givet. Att få säga vad man tycker och tänker och få vara med och bestämma känns inte jättenytt för oss. Alla människor har det inte så. I många länder får man inte tycka vad man vill och att få vara med och välja vilka som ska leda landet kommer inte på tal i dessa länder. Människor som lever i diktaturer kan säga vad de tycker med livet som insats.

Därför ska man ta tillfället i akt och faktiskt gå och rösta den 19 september. Utnyttja dina rättigheter att faktiskt ha en åsikt.

I valet finns det olika partier att rösta på. Centerpartiet ingår i Alliansen som leder Sverige. Vi har under dessa år gjort mycket bra saker. Till exempel får man bestämma mer över sina egna pengar. Vi har däremot mycket kvar att göra. Om vi fick sitta i regering en mandatperiod till skulle vi satsa ännu mer på företagarna och på unga människor. De hänger nämligen ihop. För skapar man bra förutsättningar för företagare så kommer de vilja anställa och då anställer de ungdomar.

Centerpartiet är också det enda borgerliga miljöalternativet. Vi är Alliansens gröna röst och vi vill att man ska satsa pengar på att jaga utsläppen – inte bilisterna. Vi vill att vi ska gå framtiden till mötes, inte göra som miljöpartiet vill och ta stora kliv tillbaka. Framåt kommer man genom att satsa pengar på miljövänlig teknik, energi och faktiskt genom att hjälpa andra fattiga länder att bli mer miljövänliga. För klimathotet känner inga gränser, så om vi inte hjälps åt spelar det ingen roll att vi är duktiga i Sverige.

Rösta på Centerpartiet för fler företag, fler ungdomar i jobb och en bättre miljö – både nu och i framtiden.

Amanda Florin
Pressekreterare, Centerpartiets Ungdomsförbund

www.cuf.se


Höjd bensinskatt/Sänkt bensinskatt?
"Vi vill att man jagar utsläppen och inte bilisterna. Därför vill vi inte höja bensinskatten."

Ifrån vilken årskurs ska man få betyg?
"Vi tycker att man ska ha betyg från årskurs 6 och att man ska ha en sjugradig betygsskala. Skriftliga omdömen bör ges från dess att man börjar skolan."

Borde Sverige införa ungdomsdomstolar?
"Det är bättre att snabba på processen i de vanliga domstolarna – alla ska stå lika inför lagen."

Hur bör Sverige försvaras?
"Sverige bör utreda möjligheten att gå med i Nato. Det är också bra att vi numera har ett yrkesförsvar."


Ja eller nej till EU/EMU?
"CUF respekterar förra folkomröstningens beslut om att inte inför EMU. År 2013 kan man ha en ny folkomröstning."

Forum image
(Garm är en medlem på Hamsterpaj och hans åsikter speglar INTE Hamsterpajs eller Centerpartiets åsikter)

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Partiet har ordet: centerpartiet

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons