Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Olika raser, självklart

Skapad av Borttagen, 2010-04-09 00:58 i Politik

6 448
72 inlägg
-1 poäng
LaDecima
Visningsbild
Hjälte 38 inlägg
-1
Människan är en art, inom denna art existerar det olika sorters raser.

Vissa vänsterflummare säger att det inte existerar några raser alls, utan bara en enda människoras. Detta är bland det dummaste jag hört.

Jag undrar, hur tänker ni som säger att det bara finns en människoras? Hela grejen är så absurdt fånigt dum bara, så jag måste fråga.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

_Ozzy_
Visningsbild
P 35 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Att man kan anse svarta och vita som två olika raser går ju att diskutera.
Men de är ju kännt att människan hade en systerras för X antal tusen år sen: Neandertalaren. De därimot är ju rätt så fastställt


Jag hette tidigare _Ozy_

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Svar till LaDecima [Gå till post]:
För att hävda att fascister inte är nazister så är din människosyn misstänksamt lik den som finns inom nazismen.

För det första så är begreppet "ras" såväl som begreppet "art" högst godtyckliga då de endast är mänskliga begrepp för att kategorisera livet i olika fraktioner. I slutänden är allt liv på jorden besläktat från det liv som uppstod för 3,8 miljarder år sedan. Varje generation skiljer sig lite från den föregående och varje individ skiljer sig lite från en annan individ. Arter och raser är alltså högst godtyckliga även om raser givetvis är betydligt mer godtyckliga då raser kan korsas i mycket högre grad.

Så som man definierat begreppet "ras" inom biologin så är dock inte människan uppdelad i olika raser. Det finns ett index som forskarna använder som kallas för FST som visar på genetiska skillnader mellan två populationer. Aldrig har man uppmätt ett högre FST-värde mellan två människopopulationer som överstiger 0,15 och gränsen för att man ska kunna tala om distinkta raser dras vanligtvis vid 0,25.

Källa:

The persistence of racial thinking and the myth of racial divergence (1997)

Ingen status

PsykelTjuv
Visningsbild
P 32 Hjälte 3 487 inlägg
0
Jag tycker inte det är en så big deal. So what om det finns olika raser - det är vad man drar för slutsatser som är viktigt. Att man som rasister drar slutsatsen att vissa raser är överlägsna andra och drar grova generaliseringar och förtrycker folk utifrån deras rastillhörighet är fel.

Ingen status

Hejt
Visningsbild
Hjälte 8 428 inlägg
0
Svar till LaDecima [Gå till post]:
Jag litar mer på American Anthropology Assosciation, om jag ska vara ärlig.
http://www.aaanet.org/stmts/racepp.htm

TL;DR: För att två individer skall kunna räknas som av skilda raser måste deras DNA variera med ett visst procentantal. Det har visat sig att DNA hos människor varierar mer mellan två individer inom samma "ras" än vad det gör mellan dessa "raser".
Typ.
Jag är trött just nu, så det blev lite flummigt. :(

Ingen status

F488ethe1st
Visningsbild
P 30 Hjälte 3 617 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Vi är Homo Sapiens Sapiens en underart av Homo Sapiens, våran närmsta släkting är Homo Sapiens Neanderthalensis som också är en underart av Homo Sapiens.

sqrt(-1)<3Q_A/deltaT

Aoxomoxoa
Visningsbild
P 31 Göteborg Hjälte 78 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

caucasian och dom andra dragen är en mutation från ursprungs människan i Afrika, pure fakta.

In T.H.C We Trust

Cookie-Monster
Visningsbild
P 32 Hjälte 2 534 inlägg
0
Svar till _Ozzy_ [Gå till post]:

Att tillägga: Homo Florensiensis och nån mer som jag inte kommer ihåg namnet på, levde samtidigt som oss också.



Svar till LaDecima [Gå till post]:

Det enda argument jag har, som kan rättfärdiga att människan består av olika raser, vore ifall en grupp av Homo Sapiens hade sexuellt umgänge med Homo Neanderthalensis eller nån av de andra två grupperna som samlevde med oss.

Att den grupp av Homo Sapiens som lämnade Afrika och gick in i Asien, vidare till Nordamerika och Europa, bytte utseende, räknas inte som att de är andra raser, utan att samma ras har anpassat sig efter omgivningen.


Svar till XD-guy [Gå till post]:

Du vet att man har ändrat på det där numera, och det heter bara Homo Sapiens och Homo Neanderthalensis.

Schizofren? Jag? Det var det larvigaste ... Världen består ju av två slags personer, och himlen är fylld med eld ...

polluted
Visningsbild
Hjälte 2 254 inlägg
0
saken är den att skillnaderna emellan människor i olika delar utav världen sträcker sig enbart till utseendet, där även varje individ är unik. att dela in människor efter raser för att de har olika hudfärg är som att dela in ett djur i olika raser efter de olikheter de har i mönsterteckningen på pälsen.

Det är fräckt att läsa Gogol, då verkar man kultiverad.

Spegelskepp
Visningsbild
P Upplands Väsby Hjälte 1 800 inlägg
0

Svar till polluted [Gå till post]:

Men alla människor ser ju inte exakt lika ut bara för att dom är svarta, vita eller gula .. Det ju skillnad på tex. Ryssar och svenskar i utseendet.


att dela in människor efter raser för att de har olika hudfärg är som att dela in ett djur i olika raser efter de olikheter de har i mönsterteckningen på pälsen. - Det är väl att överdriva? exakt vad är det som definierar hundens ras? det är inte mönstertäckningen iaf.


I'm back! Glömde mitt lösenord i nästan 3 år

polluted
Visningsbild
Hjälte 2 254 inlägg
0

Svar till Spegelskepp [Gå till post]:
läs hela mitt inlägg en gång till, imbecill.


Det är fräckt att läsa Gogol, då verkar man kultiverad.

lundhell
Visningsbild
P 35 Umeå Hjälte 209 inlägg
0

Svar till Spegelskepp [Gå till post]:
Man delar inte in människor efter deras hudfärg utan genetiska särdrag. Det finns olika vita raser därför kan du se skillnad mellan en typisk svensk och en typisk ryss.


lundhell
Visningsbild
P 35 Umeå Hjälte 209 inlägg
0

Svar till polluted [Gå till post]:
nej där har du absolut fel. jag förstår inte varför en person med noll egenskaper ska yttra sig. Rasbiologiska institutet i uppsala finns det massor med källor från som du kan kolla upp, sen så erkänner FN att det finns olika raser.


lundhell
Visningsbild
P 35 Umeå Hjälte 209 inlägg
0

Svar till BraSma [Gå till post]:
Så du påstår att det inte finns mer och mindre utvecklade raser?. Hur tror du det skulle se ut i tex Afrika om vi inte hade satt vår fot där?


polluted
Visningsbild
Hjälte 2 254 inlägg
0
Svar till lundhell [Gå till post]:
källa tack.

och på tal om det du svarat i ovanstående inlägg - européer är framstående inom teknologi eftersom denna utvecklats under lång tid utav influenser utav varandra. eftersom europeerna ofta var ute på handelsresor och dylikt har de därför snappat upp olika influenser som möjligjort utvecklingen. Afrika är inte lika tätbefolkat och uppdelat på samma vis, man gjorde inte heller större handelsresor förr osv - därför har de inte influerats utav varandra på samma vis och har inte kunnat driva utvecklingen framåt i samma takt.

om europeerna aldrig landstigit i afrika? förmodligen hade afrikanernas liv varit avsevärt mycket bättre eftersom europeerna enbart bringade negativa ting som försatt afrika i en svår sits. there.


Det är fräckt att läsa Gogol, då verkar man kultiverad.

LonnyLoLife
Visningsbild
P 35 Burträsk Hjälte 4 744 inlägg
0

Svar till lundhell [Gå till post]:

Rasbilogiska instutitet ändrade namn 1958 om jag inte minns helt fel till institutet för genetisk medicin. Bra att du hänger med.

Sen vill jag väldigt gärna se någonting som bekräftar FN:s ståndpunkt angående raser.


Din mening är inte koherent. Den innehåller inte biceps.

TovesPojk
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 971 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Ja de finns "raser" om man vill kalla de så.

De är ju en markant skillnad på de som bott i afrika och behövt jaga för o överleva och om man ska jämföra med oss svenskar.

bara några exempel är att de har större muskel byggnad, kraftigare käkar, mindre näsben, större lungor och är allmänt längre.

Personligen ser jag inte de som något sorts "rashat" att dela upp folk.
Och de är inte hud färgen som skiljer oss åt, negrer kan födas som albino alltså en helt vit stor person.

Och jag säger inte neger för att någon dum sydstatare kalla svarta personer som en förolämpning, de är för att ni är svart alltså är ni negrer. Ni får gärna kalla mej en färg om ni så önskar men ni är negrer och kommer inte undan de.

Tove<3

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0
"Modereringsnivå: Stenhård

Här gäller det att du är saklig och kan argumentera för dina åsikter! Ska du komma med påståenden [...] så ska du kunna säga varifrån du fick den informationen! "

Och med det menar jag att era argument är helt irrelevant så länge de föregås av "jag tror..." och "jag tycker...".

För att ett argument ska räknas som korrekt så bör det vara underbyggt av vetenskapliga underlägg, eftersom ämnet är faktuellt och inte åsiktsbaserat.

Just sayin', brukar bli väldigt mycket "Öööh klart att de finns raser asså afrikaner ä ju svarta liksom de ä inte vi!!!1".

Och sånt är jättetråkigt.


En snabb googling gav detta:
"1951 konstaterades att det biologiskt sett inte går att dela in människor i raser. Genetiskt sett är vi alltför lika. Trots detta dröjer sig rasbegreppet kvar[...]".
- http://www.quickresponse.nu/artiklar/2000/maj/fel-att-tala-om-manskliga-raser/




Svar till teddyou [Gå till post]:

"Jag tycker" stjälper hela ditt inlägg. Enligt flera forskare så är de genetiska differenserna, dvs. käkar och muskler, alldeles för små för att skilja oss åt som raser.

Muskelbyggnad är väl dessutom ett resultat av träning och tur i genlotteriet, det finns ju mängder av kaukasiska som ockås är rippade till tusen och har lätt för muskelbyggnad.



HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till polluted [Gå till post]:

Du brukar ordet imbecill fel.

"Säg förlåt?" - zombiefied

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0
http://wupa.wustl.edu/record_archive/1998/10-15-98/articles/races.html

Lite mer belägg för att raser inte existerar.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

PsykelTjuv
Visningsbild
P 32 Hjälte 3 487 inlägg
0

Svar till lundhell [Gå till post]:
Försumbara skillnader, perhaps. Har du några källor som pekar på annat?

Ingen status

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till lundhell [Gå till post]:

Afrika skulle förmodligen vara väldigt mycket bättre utan den vita mannens intrång.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

SocceHjalle
Visningsbild
Hjälte 37 inlägg
0

Svar till teddyou [Gå till post]:

Nja du det låter fett flummigt? så du menar att vi inte har behöv överleva genom kroppsarbete? det finns många olika slags människor i Afrika också och några är mycket små andra i mer vanlig längd. Att en svart man skulle vara större än en vit har iaf inte fått någon fakta om, heller inte tvärtom . Där emot så har de tabeller kring längd vissat att svenskar/norden blir bland de längsta i världen. Skillnaden är bara inte så stor. En svensk man är i genomsnitt 181,5 cm medan i t ex America 179,8.

tomte3
Visningsbild
P 32 Huskvarna Hjälte 4 587 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Det finns olika raser, men precis som i djurriket är alla bra på sin sak.

Hästar till exempel, finns hästar som lämpar sej mer för trav, eller hoppning, eller gruvarbete, eller att dra vagnar, eller att bara ha att rida på.

Tvåbarnsafar, metaforsnille och... ja, mej.

TovesPojk
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 971 inlägg
0

Svar till SocceHjalle [Gå till post]:

Ja men studier visar att afrikanska män är större än de flesta andra folkslag, nej jag orkar inte hitta källor. jag är lat.

Men du kan kolla upp de om du känner fört.

Tove<3

eyvve
Visningsbild
Hjälte 184 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Ska raserna behandlas olika, eller vad gör frågan relevant?

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till teddyou [Gå till post]:

Studier visar också att de genetiska skillnaderna inte är nog stora för att man ska kunna tala om raser.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0

Svar till LaDecima [Gå till post]:

Visst alla människor på jorden har utvecklas på så sätt att dom ska klara sig på den plats de lever på, men p.g.a rasistika saker ser man "Homo Sapiens" om en art och delar inte in i raser...
Och som Erotisk_Eruption skriver stämmer också! (y)

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

TovesPojk
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 971 inlägg
0

Svar till Erotisk_Eruption [Gå till post]:

Hmm, inte sist jag hörde det. Vilket var ett tag sedan så de kan ju ha kommit något nytt. men jag ska inte yttra mej mer om detta då vissa här tycks kunna det en del bättre. Jag sa bara vad jag visste om ämnet efter vad jag läst och hört.

Jag såg något Discovery program när jag va uttråkad hos min bror för ca ett halv - ett år sen om inte lite till, När visa som studier inriktade mor kraniet på en afrikan och en västerländsk. De går kanske o hitta någonstans jag vet inte.

Där tog dom upp skillnaden på lungkapacitet, Ben struktur, muskel massa osv osv.

Dom sa även...tror jag.. något om homo sapiens sapiens och homo etriens sapiens...tror jagm jag kan mycke väl ha fel där...hmm..

vilket fall, de är vad jag vet fyll gärna i om du vet något om de som jag inte tog upp eller va helt ute o cykla på.

Tove<3

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Bara för att man är intresserad av de olika rasers utsträckning (vilket är mycket intressant) så är man inte nazist. Var Carl von Linné nazist när han lade ut sin studie om blommors olika arter?


Med ras menar man inte bara hudfärg, utan mer t.ex muskelutbredning, huvudstorlek, livslängd, etc.


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Olika raser, självklart

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons