Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Sjukligt svartsjuk :(

Skapad av Borttagen, 2010-02-14 20:37 i Kärlek & Relationer

1 499
25 inlägg
0 poäng
Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
0
Jahopp! Då var det slut mellan mig och min kille för att jag är svartsjuk. Det var inte han som gjorde slut, det var jag. Jag stod inte ut med tanken av att han har haft tjejer före mig. Vilket är fullständigt normalt. Men inte för min sjuka hjärna :(

Jag var dum nog att fråga vem som var den finaste tjejen han hade legat med (innan mig) och han sa hennes namn, utan att tveka en sekund och jag fick se henne på bild efteråt (jag smygkikade på fb så klart) sjuk som jag är. Och då drog fantasin iväg. Jag kunde inte få ut bilden ur huvudet där han håller sina händer på hennes platta, bruna och sexiga mage. Jag kunde inte sluta tänka på hur hans kropp låg pressad mot hennes och hur han njöt med henne. Jag hatar att han har njutit med andra, för jag vet hur sexiga och underbar han är när han njuter med mig. Och tanken av att en annan tjej fått uppleva det här gör mig helt galen :(. Detta är inget som jag har sett på bild utan det räckte att se en vanlig bild på henne på fb för att fantasin skulle sätta igång och driva mig till vansinne :(

Jag gjorde slut för att min svartsjuka gjorde på något sätt att jag kände ett avsky mot honom. Samtidigt som jag älskar honom galet mycket. Så liksom hatar jag honom för att han legat med andra. Det är så jävla svårt att förklara, men ni kanske förstår endå? :(

Han har ringt och smsat hela tiden. han säger att jag har sårat honom och att han gör vad som helst för mig. Han förstår inte vad han har gjort för fel :(, för jag sa inget. Jag bara gjorde slut!

Annledningen till att jag gjorde slut var för att slippa lida själv. Och för att ev i framtiden slippa förvandlas till någon sorts kontrollfreak.

Finns det någon som är likadan? :(
Jag behövde mest bara skriva av mig. Men det skulle vara trevligt om man fick tips på hur man kan "ordna" till det här med svartsjukan?! Och kanske vet någn vad det kan bero på? :( alla tips/råd/stöd mottages. För just nu är jag verkligen down :(

p12:or

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Mandude
Visningsbild
P 30 Upplands Väsby Hjälte 805 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

Ja, det finns folk som är likadana :(

Dock inte jag.

Mandude, den manligaste av män, ingen vet riktigt vad han gör. Men han gör det manligt i alla fall.

Knug
Visningsbild
P 37 Söderhamn Hjälte 444 inlägg
0
jag blev svartsjuk mot mitt ex pga saker hon gjorde


det är inte lätt men det finns iregel någon form av logik bakom det, och vem fan säger nån annan en sin tjej som svar på en sån fråga? även om det stämmer så säger man det väl åtminstonde inte DIREKT rakt ut


han kan lika gärna bli dumpad om du frågar mig

Ingen status

Eribelle
Visningsbild
F 32 Hjälte 1 903 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

Ffs. Prata med din kille om det, om du älskar honom och han kan göra vad som helst för dig - work it out. Det hjälper mycket av att bara prata,

sup? my dick lol

pontus94
Visningsbild
P 31 Haninge Hjälte 58 inlägg
0
terapi:P
Alissa
Visningsbild
F 30 Malmö Hjälte 487 inlägg
0
han är tillsammans med dig av en anledning (:
se allt det posetiva, jag vet det kan va svårt men gör det och försök att skita i din svartsjuka (:

Bukkake förstörde min matta

Alissa
Visningsbild
F 30 Malmö Hjälte 487 inlägg
0
*han var tillsammans med dig av en anledning

Bukkake förstörde min matta

Senap
Visningsbild
P 31 Hjälte 193 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:
Tycker det är helt klart dumt gjort. Han var med andra tjejer förr men nu var han med dig, alltså de var glömda och du betydde mest för honom, inte dem. Om de andra hade varit viktigare för honom än dig skulle han varit med dem, fast nu var han med dig för att du var viktigare.
Själv tyckte jag det var väldigt dumt gjort utav dig, om du älskar honom så mår du själv dåligt att ni gjorde slut. Tänk då på han som inte ens vet vad som var fel, utan går runt och grubblar på det och tror att han sa/gjorde något fel :(

Allt är relativt

Satori
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 439 inlägg
0
Du borde nog kolla upp det där, det kan inte va hälsosamt Oo

Alltså bilar är som hästar Fast bra, istället för dåliga

Minus
Visningsbild
F Göteborg Hjälte 5 137 inlägg
0
Men du måste ju berätta för pojken varför du gjorde slut? Säg att du inte tål tanken på att han har haft andra tjejer innan dig så han förstår.

Det är rätt vanligt att vara svartsjuk, men du borde öva lite på att hålla det på en viss nivå så de kan funka mellan er. Synd att det ska behöva ta slut pga av hans förflutna..

Ingen status

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Satori [Gå till post]:




Nej det tror inte jag heller :/

p12:or

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Senap [Gå till post]:




Men jag tänker så här :(
OM hon ville ha honom så kanske han skulle gå tillbaka till henne. Det är bara så jag tänker, inget jag kan rå för :(. Så då blir det att jag tror att han är med mig för att hon inte vill ha honom, typ :(

p12:or

ojah
Visningsbild
F 30 Hjälte 252 inlägg
0
prata med honom om det.

det kan hjälpa otroligt mycket! :)

vem bryr sig om hundra år?

Incubus
Visningsbild
P 35 Malmö Hjälte 382 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:
Om du älskar honom borde du fan åtminstone ge honom en orsak! Vafan e det för stil egentligen?

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Incubus [Gå till post]:




Just nu klarar jag inte av det. För jag har liksom stängt ut honom och skapat någon form av "hata A klubben". Jag är arg på honom för något han inte ens har gjort :/. Jag är arg för att hn knullade en het tjej innan mig. Hur dumt det än låter. :( Och därför tillåter jag inte mig själv att höra av mig. Jag ignorera hans sms, samtal och i stort sätt äcklas :(. Jag bara upprepar dom två i huvudet och det gör att jag vägrar oh ha någon form av kontakt med honom. Han äcklar mig. Fast endå inte :/

p12:or

Senap
Visningsbild
P 31 Hjälte 193 inlägg
0
Svar till sarahN [Gå till post]:
Han är med dig för att han vill det! Han tvingar inte sig själv att vara med dig, att vara i ett förhållande är bättre än singel liv. Och då genom att välja bland tusentals tjejer har han valt dig, känn dig speciell! Han skulle aldrig dumpa dig för ett Ex, hon är ändå en uppblåsbar Barbara som hoppar fram och tillbaka mellan killar :)


Allt är relativt

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Incubus [Gå till post]:



Vad ska jag säga? Förlåt men jag gjorde slut för att du hade ett sexliv innan mig? :D Inte direkt det klokaste han kommer höra i sitt liv :p.

Dessutom är han så ledsen nu så OM jag svarade på hans sms så skulle han i stort sätt ge sin själ för att hålla kvar smskontakten tills han övertalat mig att gå tillbaka :(. Och varför skulle det vara bra att gå tillbaka när jag bara kommer sabba hela hans liv tack vare den jag är i ett förhållande:(

p12:or

Crackhead
Visningsbild
P 32 Hägersten Hjälte 89 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

DU E JU SJUK!

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Crackhead [Gå till post]:



Som rubriken lyder menar du?

p12:or

Crackhead
Visningsbild
P 32 Hägersten Hjälte 89 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

Nej i huvvet...

Smartez
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 30 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Crackhead [Gå till post]:



vad tror du tråden handlar om? :S

p12:or

Metallica
Visningsbild
F 31 Hjälte 1 316 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

väldigt egoistiskt av dig, mot han. skulle jag vilja påstå :(
men, tycker du ska prata med honom om det... det ska inte behöva ta slut mellan er pga en sådan sak.

Ingen status

Jooonas
Visningsbild
P 33 Tyresö Hjälte 385 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:

Snällt av dig att dumpa honom utan att säga något måste jag säga. *inori*
Men det är ju inte hälsosamt att gå runt och tänka sådär, så ta dig i kragen nu och prata med grabben.

<3

MosHiBi
Visningsbild
P 32 Skara Hjälte 4 994 inlägg
0
De är något fel på dig du borde hänga dig

one by one the penguins steal my sanity

Isaac95
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 45 inlägg
0

Svar till sarahN [Gå till post]:
Efter allt som har hänt är han med DIG nu?
Det betyder väl något, inte sant?

Alla kan vara svartsjuka, men allt är inte svart och vitt. Det är DIG han vill vara med, ingen annan. Det är det som är viktigast ;)


Singel och sökande


Forum » Livet » Kärlek & Relationer » Sjukligt svartsjuk :(

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons