Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Skönaste sex ställning?

Skapad av Borttagen, 2010-12-27 15:59 i Sex & Sinne

6 899
37 inlägg
1 poäng
Sex och blandat
Meli
Visningsbild
Hjälte 27 inlägg
1
ja vilken ställning tycker du är skönast för tjejer och killar? och varför tycker du det? jag vet inte men jag vill veta vad andra tycker

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

paja
Visningsbild
F 30 Hjälte 1 431 inlägg
0
Missionären är nog bäst ändå.

Don't underestimate the power of stupid people in large groups

hedonette
Visningsbild
F 28 Göteborg Hjälte 1 000 inlägg
0

Svar till Meli [Gå till post]:
Doggy, missionären.

Jag hette tidigare Estetik

miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0
När tjejen ligger på mage och killen bakom. Amazing.

Ingen status

sleeepy
Visningsbild
P 32 Stockholm Hjälte 143 inlägg
0
tjejen rider och doggy

IKH NKV

Lillsyrran
Visningsbild
Hjälte 1 404 inlägg
0

Svar till sleeepy [Gå till post]:


hehehehe tjejer kan ju inte rida xD Dem har ju snopp :P

Själv gillar jag när jag rider tjejen hehehe xD

kygfcjhdgsfvchgeszd

frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0

Svar till Meli [Gå till post]:


misionären klart bäst skönaste känslan i den.sen skeden 2a.rida tyckte j va bäst men den vägra hon å köra på mig sen å doggy blev ja förbjuden å köra på henne med
envelope91
Visningsbild
P 33 Lilla Edet Hjälte 4 429 inlägg
0
99% av alla tjejer älskar doggy av någon anledning, jag tycker det är lite äckligt och tänker bara på en hund :P

Missionären, ögonkontakt är nödvändigt.

Lard is the poor man's butter.

MinaD
Visningsbild
F 29 Hjälte 100 inlägg
0

Svar till Lillsyrran [Gå till post]:
har tjejer snopp ? o.O

Ingen status

l_aurell
Visningsbild
P 29 Hisings Backa Hjälte 1 691 inlägg
0
Missionären med tjejens ben över axlarna!

För övrigt anser jag att Copyswede bör förgöras.

waloth
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 1 066 inlägg
0

Svar till Meli [Gå till post]:
Tidigare har jag tyckt att missionären varit skönast men med min flickvän nu är nog doggy och att hon rider lite före. Doggy nummer 1.

Ingen status

CosyMonster
Visningsbild
F 31 Hjälte 1 567 inlägg
0
Svar till Meli [Gå till post]:
När jag själv ligger på rygg på sängkanten och killen står på knä på golvet framför mig. Mina ben ska även ligga på killens axlar. Alternativt är bakifrån vaginalt också trevligt.

Don't ever regret something that made you smile.

frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0

Svar till Ensidig [Gå till post]:


hehe doggy fick ja sluta köra på tjejen eftersom hon ansåg att den va för svår för mig
frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0


den ha ja faktiskt aldrig prövat på.som de låter som så måste man nog va väl utrustad om ja inte tänker fel.vaginalt mena du anal då eller?
CosyMonster
Visningsbild
F 31 Hjälte 1 567 inlägg
0

Svar till frid [Gå till post]:
Analt är absolut inget jag gillar, så jag syftar alltid på vaginalt.

Bra utrustad vet jag inte om man behöver vara men klart det blir skönare med en tjock och en bra längd på kuken, för min del i alla fall. :)

Don't ever regret something that made you smile.

nephilim
Visningsbild
P 32 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0

Svar till miikis [Gå till post]:
WORD!


Annars så är doggy inte helt dumt.

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

Entrero
Visningsbild
P 39 Hjälte 1 538 inlägg
0
Vilken meningslös fråga. Det finns statistik på ämnet men det finns ingen särskild ställning som alla gillar även om vissa röstar på dem.
Själv misstänker jag att det är av gammal vana eller att de inte har prövat fler.

Personligen har jag funnit variationer av doggystyle och missionären bäst men det är långt ifrån vad alla gillar.

Jag ska ge några exempel.

Tjejen lägger ett eller båda benen på killens axlar. Det innebär att slidan blir kortare då ett eller båda benen upp mot bröstkorgen gör slidan kortare. Detta innebär att alla killar oavsett storlek på snopp över 7 cm kommer åt a-punkten.
Detta gäller inte för alla men punkten är en variation på klitoris som gör att flera tjejer kan komma eller känna mer njutning trots att man inte rör vid klitiorishuvudet vid samlag.
Minst 30 procent, förmodligen fler, av alla kvinnor behöver klitorisstimulans vid samlag för att nå klimax varav ställningar som gör slidkanalen kortare hjälper för att nå a-punkten som är väldigt effektiv.

När det gäller bakifrån så gäller samma princip men då handlar det om g-punkten, en annan variant av klitoris.
Seriöst, tror alla killar och tjejer att klitoris bara handlar om den lilla minimala punkten så inte ens sitter i närheten vad penisen kan nå vid samlag?
Klitoris är väldigt mycket större. Det är ett stort känsligt organ/nervnäste eller vad man nu än vill kalla det men stort är det. Minst en dm stort men den punkten som alla känner till är mindre än centimetern.
Iallafall, bakifrån så når många killar den bra på tjejer. Utöver detta så har man den psykologiska aspekten, att det känns väldigt animaliskt, förbjudet, syndigt eller hur man nu än vill uttrycka det.

Vidare vill jag pressa en särskild punkt. Det finns sanslöst många variationer av ställningar. Hundratals, rentav fler om man försöker och provar sig fram.
Samtliga handlar om att ändra på ställningar, hur långt in man kommer, vilken vinkel det ger, vilken kraft det finns bakom det hela och sen kommer den individuella biten.
Alla har sina punkter på olika ställen varav olika ställningar fungerar olika för alla.
Sen har man den psykologiska aspekten som alltid. Man tänder alltid i huvudet, på sina fantasier, på sina intryck, på sina känslor, på vad man luktar, känner, hör, ser och smakar.
Allt spelar roll men för de som siktar på att bli bättre eller faktiskt är bättre älskare, de vet om detta. Omedvetet och instinktivt eller genom träning och experiment, de som är bättre kan manipulera, testa sig fram och ge tillfredsställelse.

Jag ger ytterligare ett exempel hur vem som helst kan testa att alla är olika, att olika saker fungerar beroende på vem det gäller.
Killar är enkla, ta snoppen, rör vid strängen, ollonet, låt högt och se honom i ögonen eller vad som. Det går inte att misslyckas.
Men tjejer, tjena, man får jobba mer men det finns enkla test för att se att vem som är olik någon annan.
Tänk på klitoris som en klocka, 1 till 12. Rör vid varje "timma" medan man har ett finger inne i vaginan när hon är våt. Den "timma" som får vaginan att ofrivilligt att rycka/krampa till är mer känslig. Många har samma timma men alla har ändå olika.
Man får alltid testa sig fram för att hitta rätt.

Samma sak gäller för ställningar. Eftersom de flesta eller tja, många iallafall, ställningar rör vid olika punkter så får man testa många ställningar för att hitta rätt för att se hur de fungerar, om de ger bättre resultat än vad man tror.
Tänk så gillar man en ställning och den ger oftast resultat men om det finns en bättre, vill man inte försöka hitta en sådan?
Bara för att allt är bra så ska man inte sluta att försöka få det bättre, roligare, intimare, skönare, närmare eller intensivare.

Utöver allt detta så kan man träna på att få bättre orgasmer, upplevelser, känslor eller vad som.

Kort sagt, inget är bäst, ingen ställning går utöver alla andra. Man får försöka olika, träna på dem, träna sig själv och kommunicera med sin partner. Annars är det stor risk att det går helt åt skogen.

God fortsättning!

Inget gör mig så smickrad som att bli kallad för syndare.

frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0


ok tänkte lite fel där när du skrev att ligga på mage.tyckte de va väldans svårt å köra den.troligt vis så är man nog mindre utrustad eftersom den nådde ju knappt fram.fick in en liten bit av den.sen när man väll gillade när hon red mig så trilla den ut hela tiden.å hon sa de att ja va den första killen som hon inte klarat av å rida.hon döpte ju den till prins korven
frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0

Svar till waloth [Gå till post]:


ja skulle man klara doggy så är den nog jätte skön.men då ska man ju klara av den med
ChuckNorris
Visningsbild
Stockholm Hjälte 415 inlägg
0
Variation är mest awesome. ;<

pew pew lazerbeams

Lillsyrran
Visningsbild
Hjälte 1 404 inlägg
0

Svar till MinaD [Gå till post]:


Dem tjejerna jag har vatt med iaf hehe xD :P Har inte du det då? Vad har du isf :O ?

kygfcjhdgsfvchgeszd

Roald
Visningsbild
P 37 Eskilstuna Hjälte 2 292 inlägg
0
Jag är en sucker för ställningar med ansikte mot ansikte, det blir en helt annan känsla av intimitet. Därav är jag alltså inte vansinnigt förtjust i doggy eller liknande, men å andra sidan finns det ju tjejer som njuter väldigt av sådana ställningar också - vilket i sig är väldigt eggande - så i värsta fall blir det väl en kompromiss mellan de två aspekterna..

Men Entrero så väl uttryckt det vid flera tillfällen så är ju den fysiska njutningsaspekten av ställningen lika olika från person till person som vad man själv föredrar rent psykologiskt. Därför är det alltså inte alltid just fysisk stimulans som avgör vad som passar sig.

Kort och gott: "skönaste" ställningen kanske är en suboptimal formulering. (Hårklyverier, kanske, men för mig viktigt att påpeka.)

Yo momma so fat, she broke the family tree.

TrollMcmuffin
Visningsbild
P 29 Hjälte 13 inlägg
0
när tjejen rider, wohoo boobies :) (+ *host* e lite lat också :P )

I can use Thought any Thoughting way i think i Thought i Thought! or at least i Thought so...

frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0

Svar till miikis [Gå till post]:


den va för svår eftersom de krävs ju att den ska nå fram bra med.knappt lite mer än ollonet kom ju in bara
miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0

Svar till frid [Gå till post]:
Tjejen kan ju hjälpa till med att svanka, det ska inte vara så svårt. Eller så har du kanske en väldigt liten jag vet inte.. Den killen som fått mig att älska denna ställning var ganska välutrustad..

Ingen status

rockcandy
Visningsbild
F Hjälte 60 inlägg
0

Svar till Meli [Gå till post]:
Jockey! Jävligt, go vet inte ritkigt varför, men den är bara jävligt skön.. ahha.. sen så gillas också väldigt mkt när man ligger ner på rygg, och drar upp benen, antingen runt killen, eller bara upp över magen typ^^


rockcandy
Visningsbild
F Hjälte 60 inlägg
0

Svar till miikis [Gå till post]:
MEn JA! jag håller med, Jockey, har jag hört den kallas^^... underbart! ;D

waloth
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 1 066 inlägg
0

Svar till frid [Gå till post]:
Vad menar du med klara av doggy? Det är inte direkt en svår ställning ^^

Ingen status

frid
Visningsbild
Hjälte 8 inlägg
0

Svar till waloth [Gå till post]:


de va tjejen som ja va i lag med som sa att de inte funkade kom ju knappt in i henne skulle vi tedsta den där när hon ligger på magge.inte ens halva dicken kom in eftersom den va så kort.sen skulle hon testa å rida mig.men den trilla ur hela tiden hon kunde knappt guppa upp å ner.så under 3 år så fick vi nöja oss med misionären.men eftersom hon inte kunde njuta av sexet tyckte hon vi skulle köra skeden i välddigt lungt tempo.från de att ja kom in i henne så av 20 samlag tex så va 2 av dom så att ja kunde pumpa på i sakta tempo i 1 min som längst.dom andra 17 gick de allt från 10sec till 20sec
HeltRandom
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 740 inlägg
0

Svar till Meli [Gå till post]:
Doggystyle med en cheeseburgare i ena handen.

I take a look at my enormous penis and all the problems seem to fade away


Forum » Livet » Sex & Sinne » Skönaste sex ställning?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons