Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hjälp me svenskan :D

Skapad av Borttagen, 2009-10-22 16:38 i Skola & Jobb

3 735
16 inlägg
-1 poäng
styrbjoern
Visningsbild
P Vetlanda Hjälte 136 inlägg
-1
Har nyss skrivit en recension som ska vara klar till imorgon, har någon lustN att rätta mina fel och ge mig tips etc? vet även inte hur jag ska sluta recensionen på ett bra sätt.

tack, mvh styrbjoern

En enda kväll.

Den här boken är skriven av Mats Berggren och han har även skrivit böcker som Det finns inga skridskor i öknen, Blåögd och Kalsonger med gröna älgar. Boken är inte lik någon annan bok jag läst så handlingen är intressant men väldigt förutsedd. Boken En enda kväll handlar om en kille Martin som bor ensam med sin sjukskrivna mamma och deras ekonomiproblem tar aldrig slut. Alexandra har allt men håller på att gå under av trycket från sina föräldrars krav. Esperanza försöker hitta sin egen väg och rappar, hon missar aldrig ett rep förutom den kvällen, då Martin satt med Alexandra i sin famn i Alexandras badrum. Esperanza hittade dem där och upp stiger en vass glöd genom henne. Martin säger med skrovlig röst att Alexandra tog piller. Boken är skriven för barn och ungdomar. Rätt så lättläst och har runt 120 sidor. Perfekt bok som man kan läsa ut på en enda kväll. Själv så tycker jag den är väldigt bra, starkt rekommenderad även om jag inte gillar denna sortens böcker. Handlingen var bra men bara en kyss i hela boken? Tycker boken även kunde varit lite längre, men i stort sett en bra och lättläst bok.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Minzo
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 4 004 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

Den är kort. För kort.

Knope 2012

Myssen
Visningsbild
P 31 Bromma Hjälte 5 291 inlägg
0
Svar till styrbjoern [Gå till post]:

ca 2 sidor för kort.

"Boo-fucking-hoo. Tänker inte tycka synd om dig, din lilla elaking." (ಥ﹏ಥ)

SMC
Visningsbild
P 33 Stockholm Hjälte 2 042 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

STYYYYYCKEINDELNING!

Men annars - utveckla, berätta mer, vad tyckte du om den? Hur var språket? Vad hade boken för budskap? Vad tyckte du om slutet? Gillade du författarens berättarstil osv osv osv.

Xynx
Visningsbild
P 29 Alingsås Hjälte 2 592 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

"Perfekt bok som man kan läsa ut på en enda kväll."

Och skriva på 1-3 min eller vad?

Föredetta.

glasblower
Visningsbild
F 33 Vänge Hjälte 1 364 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

Skriv mer om personerna, om hur författaren skriver , hur han förklarar miljö och människor, om den är skriven i jag from eller någon annan, sen måste du få in mer egna åsikt, du kan inte bara säga att boken är bra, du måste berätta mer om varför du tyckte den var bra, varför stack den ut ur mängden?

Balle och jag vi är goda vänner, fasten mycket olika..

tomte3
Visningsbild
P 32 Huskvarna Hjälte 4 587 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

Det är en ganska kort recension, du ska vara ganska glad om du ens får G för den.

Prova att ta med mer vad boken handlar om, vad den har för budskap, vilket tema den har (t.ex om det är om sökande efter kärlek, eller om hur människan måste kämpa mot naturen).

Dessutom måste du nog brodera ut lite med dina åsikter om boken, vad du tycker den ger för budskap, om den väcker några speciella känslor hos dig, eller når ut till dej vid ett speciellt ställe i boken, att du känner igen dej just där.

Tvåbarnsafar, metaforsnille och... ja, mej.

licht
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 978 inlägg
0
Svar till styrbjoern [Gå till post]:
Styckeindela texten mer!

T.ex...

Den här boken är skriven av Mats Berggren och han har även skrivit böcker som Det finns inga skridskor i öknen, Blåögd och Kalsonger med gröna älgar. Boken är inte lik någon annan bok jag läst så handlingen är intressant men väldigt förutsedd.

Boken En enda kväll handlar om en kille Martin som bor ensam med sin sjukskrivna mamma och deras ekonomiproblem tar aldrig slut.
Alexandra har allt, men håller på att gå under av trycket från sina föräldrars krav.
Esperanza försöker hitta sin egen väg och rappar, hon missar aldrig ett rep... Förutom den kvällen, då Martin satt med Alexandra i sin famn i Alexandras badrum. Esperanza hittade dem där och upp stiger en vass glöd genom henne. Martin säger med skrovlig röst att Alexandra tog piller.
Boken är skriven för barn och ungdomar. Rätt så lättläst och har runt 120 sidor. Perfekt bok som man kan läsa ut på en enda kväll. Själv så tycker jag den är väldigt bra, starkt rekommenderad även om jag inte gillar denna sortens böcker. Handlingen var bra men bara en kyss i hela boken? Tycker boken även kunde varit lite längre, men i stort sett en bra och lättläst bok.


Du kan ju också skriva lite om budskapet i boken också, om den nu har något. Och jag fattade inte det där med att Alexandra tog piller, men jag är lite efterbliven också.. Försökte hon ta sitt liv eller vad? x) Du kan lägga till lite mer handling, och kanske skriva lite mer utförligt på dina åsikter så blir recensionen längre också.

Sen kan du också lägga till att Mats Berggren är en jävla tönt. Han var på författarbesök i min skola nån gång i högstadiet och vi frågade varför han hade döpt sina böcker till "BH med vita spetsar" och "kalsonger med blabla" och han svarade "Det är sånt som drar till sig ungdomar" = ATTENTIONWHORE >.>



Tillägg av licht 2009-10-22 17:13

Fan vad mycket text...

Ingen status

xXxSeXWITHDogxXx
Visningsbild
P Hjälte 2 733 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

Styckesindela, och gör en analys av boken.

Jag hette tidigare ToeSexWithTed

styrbjoern
Visningsbild
P Vetlanda Hjälte 136 inlägg
Trådskapare
0

Svar till licht [Gå till post]:



HAHAHA , tack som fan :)
Linus_MFF
Visningsbild
P 33 Staffanstorp Hjälte 2 035 inlägg
0

Svar till licht [Gå till post]:



Nu gjorde du ju allt jobb till honom! ;)

#KämpaShowan

styrbjoern
Visningsbild
P Vetlanda Hjälte 136 inlägg
Trådskapare
0

Svar till licht [Gå till post]:


skrattade åt delen där du kallar han tönt osv :D , får väl hålla med dig lite där :D
licht
Visningsbild
F 31 Göteborg Hjälte 978 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:
Haha, var så lite :P



Svar till Linus_MFF [Gå till post]:
Haha men du vet inte hur mycket jag älskar svenska, önskar jag hade ett småsyskon så jag kunde göra skiten åt h*n XD


Ingen status

Guitaren
Visningsbild
P 33 Linköping Hjälte 640 inlägg
0
vet inte hur lång den ska vara, men den verkar VÄLDIGT kort. När du skriver boktitlar måste du skriva det "Det finns inga skridskor i öknen", sen kan grammatiken förbättras en hel del ^^

Det man inte har, och det man inte får, det tar man! - Bamse

Roxzo94
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0
Vilken bok har du läst?

W0.ot

jjally
Visningsbild
F 30 Partille Hjälte 68 inlägg
0

Svar till styrbjoern [Gå till post]:

Som en sann lärarfavorit inom ämnet svenska så tar jag på mig ansvaret att ge dig all hjälp jag orkar med!

Den här boken är skriven av Mats Berggren som även har skrivit böcker som "Det finns inga skridskor i öknen", "Blåögd" och "Kalsonger med gröna älgar".
Boken är inte lik någon annan bok jag läst och handlingen är intressant men väldigt förutsebar.
Boken "En enda kväll" handlar om Martin, en kille som bor ensam med sin sjukskrivna mamma som har stora ekonomiska problem.
[i](vem är Alexandra? Martins kompis? Förklara!)
Alexandra är tjejen som har allt men som håller på att gå under av trycket från sina föräldrars höga krav.
(Återigen, vem? Martins granne? Alexandras kompis?)Esperanza försöker hitta sin egen väg genom att rappa, hon missade aldrig ett rep förutom den kvällen, då Martin satt med Alexandra i sin famn i Alexandras badrum. När Esperanza hittade dem där steg en vass glöd genom henne. Martin säger med skrovlig röst att Alexandra tog piller. Boken är skriven för barn och ungdomar. Rätt så lättläst och har runt 120 sidor. Perfekt bok som man kan läsa ut på en enda kväll. Själv så tycker jag den är väldigt bra, rekommenderar den starkt även om jag inte gillar denna sortens böcker (Denna sortens? Piller? Död? Kärlek?). Handlingen var bra, men bara en kyss i hela boken? Tycker boken även kunde varit lite längre, men i stort sett en bra och lättläst bok. [/i]


Går den inte att göra lite längre? Är handligen baserad på Alexandras död? Berätta, utan att avslöja för mycket!

Sup


Forum » Livet » Skola & Jobb » Hjälp me svenskan :D

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons