Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Vi är nybörjare på sex

Skapad av Anonym, 2012-09-22 20:44 i Sex & Sinne

3 854
13 inlägg
9 poäng
Sex och blandat
Anonym
Visningsbild
Sex & Sinne bot
0
Den här frågan kommer från en anonym medlem och är besvarad av våra kunniga sexperter.
Besök Sex och Sinne här om du vill ställa en fråga anonymt också!
Hej! Är en kille på 14 år och jag o min tjej(15 år) är båda oskulder men vill snart ha sex!
Skulle behöva lite tips om allt från förspelstips till bra nybörjarställningar till hur jag avslutar ett samlag...
Tacksam för snabba svar!
Fredrik :D

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg 1299 svar i S&S
0
Halloj!
För det första vill jag säga åt dig att vänta. Man blir byxmyndig först vid 15 år av anledningen att man inte är mogen för att ha sex. Kroppen har inte vuxit klart och man är mycket sällan redo för konsekvenserna som kan bli av sex, däribland könssjukdomar och graviditet.

För det andra vill jag påminna om skydd. Kondom, p-piller, p-stav, pessar... Ni bör alltså skaffa minst ett preventivmedel innan ni har sex.

Förspel är väldigt individuellt. En del föredrar att bli kyssta och smekta, andra föredrar lite tuffare tag och en del vill använda sig av leksaker. Det bästa är att utforska er sexualitet tillsammans och upptäcka vad ni tycker om. Om det är smekningar över hela kroppen, kyssar eller ord som hetsar upp er är något ni måste komma på själva. Men tänk på att tjejen måste vara våt innan ni försöker ha sex. Dvs, innan du penetrerar henne. Det innebär att oralsex, onani eller petting är bra att ha med i förspelet för att mjuka upp vaginan.

Ställningar är också individuellt. I börjar är det enkelt att testa missionären eller att som tjej (eller kille, om det någon annan gång blir aktuellt) rida killen. Det kan vara enkelt att testa att skeda, ''doggy-style'' eller liknande. Det är bara ni själva som sätter gränser, låt fantasin flöda. Ni känner varandra bättre och så länge ni har en öppen kommunikation brukar sexet i fråga bli bättre.

Även avslutet på sex är individuellt. En del vill inte spruta, andra vill spruta i den andre, eller över den andre. Ni måste helt enkelt prata med varandra. Andra människor tycker om att avsluta mer oralsex medans en del tycker allra bäst om att avsluta sexet i fråga över den andres kropp. Testa er fram!

Hoppas ni fått några tips och lycka till. (Men vänta till 15!)
rawwr

http://vet.hut.nu/?id=8

Seroster
Visningsbild
32 Kristianstad Hjälte 6 655 inlägg
4

Svar till rawwr [Gå till post]:
Man FÅR ha sex innan femton.
Två femåringar kan knulla utan rättsliga problem.

Seroster ser dig.

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
4

Svar till rawwr [Gå till post]:
Men som vi alla vet har kroppen vuxit klart och man kan utan bekymmer hantera graviditet och könssjukdomar när man har fyllt 15.

Min internetkuk är alltid större än din.

Babidulla
Visningsbild
P 27 Hjälte 320 inlägg
1

Svar till rawwr [Gå till post]:
Att ha när dom vill bestämmer dom, så sluta uppmana dom att vänta när det inte var frågan.
Så viktigt är det inte och inga mognar samtidigt.

Jailbait

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-1

Svar till Seroster [Gå till post]:
Jag har inte sagt att man inte får ha sex innan man fyllt 15.
Dock är det olagligt för en 15åring och en 14åring att ha sex, vilket det framgår i texten att dessa ungdomar är.


Svar till Daniel [Gå till post]:
Det beror helt och hållet på kroppen och mental mognad. Beroende på hur kroppen vidgat sig (däribland bäckenet) kan det bli svårt att föda ett barn.
Och nej, kroppen har inte vuxit färdigt förrän man närmar sig 20-sträcket, ingen 15åring har vuxit färdigt i kroppen.



Svar till Babidulla [Gå till post]:
Mental och kroppslig mognad är givetvis viktig när det kommer till sexuella relationer. Alla människor känner inte till att man lagligt sett inte får ha sex om man inte fyllt 15. Det är därför lika viktigt att informera om det som det är att informera om könssjukdomar och preventivmedel. Givetvis är det också bra att påminna ungdomar om konsekvenserna som kan bli av sex.

http://vet.hut.nu/?id=8

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
1

Svar till rawwr [Gå till post]:
Just därför är det svårt för dig att argumentera för att vänta med sex tills man har fyllt 15 av anledningen att man innan dess inte har mognat tillräckligt fysiskt och psykiskt.

Min internetkuk är alltid större än din.

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-1
Svar till Daniel [Gå till post]:
En kvinnas kropp har sällan, mycket sällan hunnit vidgas tillräckligt mycket för att föda ett barn när man själv fortfarande är ett barn eller en väldigt, väldigt ung kvinna. Det innebär att huvudet vid en eventuellt födsel på et barn har mycket svårt att ta sig förbi bäckenbenet, vilket kan leda till att barnet dör väldigt fort om inte vård fås omedelbart vid tidiga värkar.
Givetvis är det idag fullt möjligt att föda ett barn, genom kejsarsnitt etc, men kroppens mognad har mycket sällan hunnit växa till sig ordentligt för att ge födsel åt ett barn. Dessutom kan en början vara att man får sin mens.

För att förstå detta måste man ofta ha mognat psykiskt. Man bör veta om att man kan få könssjukdomar, vad dessa kan leda till och vad man ska göra om mensen uteblir. Det hör givetvis till mental mognad.

Detta är givetvis viktigt för en kille att veta om också, eftersom denne med största sannolikhet blir underhållsskyldig i cirkus 18 år om tjejen i fråga föder barn.

http://vet.hut.nu/?id=8

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
1
Svar till rawwr [Gå till post]:
Har jag någonsin motsagt dig på någon av de punkterna?

Min internetkuk är alltid större än din.

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-1

Svar till Daniel [Gå till post]:
Eftersom du uppenbarligen inte förstod vad jag syftade på med mental och fysiskt mognad, så antog jag att du behövde ett förtydligande. Förhoppningsvis förstår du nu varför jag uppmanar någon att vänta med sex tills man fyllt i alla fall 15.

http://vet.hut.nu/?id=8

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
1

Svar till rawwr [Gå till post]:
Jag förstår vad som menas med det. Det jag inte förstår är varför det skulle magiskt komma vid 15 årsdagen. Du kan inte använda argumentet att man inte är fysiskt och psykisk mogen för att ta konsekvenserna av att ha sex innan man är 15 men argumentera för att det efter 15 årsdagen skulle gå utmärkt.

Min internetkuk är alltid större än din.

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-1

Svar till Daniel [Gå till post]:
Alltså, min personliga åsikt är att man egentligen borde vänta än längre.
Dock finns det inga som helst krav på det.

Man fyller byxmyndig vid 15 och fram tills dess anser Sverige att det finns ordentliga argument till varför man inte bör ligga. Mognad på olika stadier är bara en del av det, vilket jag antar att du redan vet om och därför kan jag inte med något under fötterna hävda att man bör vänta längre än så, även om det som sagt är vad jag personligen tycker att man bör göra.

http://vet.hut.nu/?id=8

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
1

Svar till Anonym [Gå till post]:
Missionären. I slutet så knyter du ihop kondomen och slänger den. Ha't så kul.

flizan


Forum » Livet » Sex & Sinne » Vi är nybörjare på sex

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons