Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Växthuseffekten på en avancerad nivå (kvantfysik)

Skapad av Borttagen, 2010-08-11 21:04 i Naturvetenskap

1 505
5 inlägg
0 poäng
ExMibit
Visningsbild
P 33 Hjälte 251 inlägg
0
Hej.
Jag håller på att skriva ett projekt om växthuseffekten på en väldigt molekyl ärt nivå. Först så redovisar jag självklart om det vanliga"" växthuseffekten. Sedan börjar jag diskutera molekylärt, exempelvis hur vattenångan absorberar solljus och hur det infraröda spektrumet varierar med frekvensen osv... Vad kan man diskutera om mer?
Vad bör man ta upp?
Jämförelser?

Tillägg av ExMibit 2010-08-11 21:04

Ursäkta för alla fel stavningar och särskrivningar. Skrev detta jävligt snabbt o har jävligt brottom.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

BigAll
Visningsbild
P 30 Hjälte 218 inlägg
0
Om hur mycket båg det är att vi gör så stor skada etc.? :)

Skriiiv :D:D

Lundell
Visningsbild
P 31 Göteborg Hjälte 1 252 inlägg
0

Svar till ExMibit [Gå till post]:

Skriv hur det skulle sett ut utan människor.

PENISBALLE123

ExMibit
Visningsbild
P 33 Hjälte 251 inlägg
Trådskapare
0
Inga flera smarta tips?
Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till ExMibit [Gå till post]:



Olika typer av hot kanske? Tex kor som fiser^^

Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Växthuseffekten på en avancerad nivå (kvantfysik)

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons