Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Usch för feminister!

Skapad av SheDevil, 2008-12-05 14:20 i Politik

12 778
242 inlägg
1 poäng
SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Rhimmel [Gå till post]:
Men inget i hela världen är enhetligt, faktiskt. Inte när det kommer till åsikter, och saker och ting förändras radikalt med tiden, det utvecklas. Jag är också en drömmare, men som faktiskt vet vad jag vill!


Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Quiksilver
Visningsbild
94 Hjälte 3 966 inlägg
0
Varför måste det heta just feminism? Kan det inte heta Jämställdhet?
SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Quiksilver [Gå till post]:
Jag brukar numera faktiskt säga att jag ''är politiskt aktiv inom jämställdhetskampen!''. Det funkar faktiskt bättre. Men ja, jag kallar mig fortfarande feminist.


osmidig
Visningsbild
F 32 Lund Hjälte 976 inlägg
0

Svar till CheeseHater [Gå till post]:

vett är när folk försöker (som shedevil) ge folk en mer vinklad och rätt beskrivning av feminism så att folk inte dömmer en feminist som en homosexuell manshatare. Vilket VÄLDIGT många gör

Hon ska va klädsamt anorektisk och med rösten ställd på mute Och se ut som Natalie Portman i Garden State – ni ska på pärlplattedate

veclock
Visningsbild
P 26 Hjälte 773 inlägg
0

Svar till CheeseHater [Gå till post]:
Så klart jag förstår att ni inte lärde er nåt. ^^ Men vad sa hon på dom lektionerna? Hade varit kul att veta!


CheeseHater
Visningsbild
P 31 Hjälte 65 inlägg
0

Svar till osmidig [Gå till post]:
Då vill jag bara göra det väldigt klart för dig, lilla du, att jag dömer endast denna lärare och inga andra feminister eftersom jag inte känner till några andra i min närhet! Dessutom så är saken den att jag skiter fullständigt i vad feministerna vill för jag orkar inte ta mig tid att bry mig...


CheeseHater
Visningsbild
P 31 Hjälte 65 inlägg
0

Svar till veclock [Gå till post]:

Det kassaste hon sa (också roligaste) var:
- Alla tjejer har bättre betyg än alla killar när dom går ur högstadiet! bygger inte på någon källa btw.
Då sa ett cp i klassen (mkt kul dock):
- Men kan inte det bero på att nästan alla lärare är feminist-jävlar som du så att dom ger tjejerna bättre betyg?

veclock
Visningsbild
P 26 Hjälte 773 inlägg
0

Svar till CheeseHater [Gå till post]:
Vilken idiot. Bra sagt av din klasskompis. ^^ I år på Engelska B nationella prov, lyssningsövningen, så berättade den engelska rösten att tjejer var bättre i skolan. Vill dom sänka killarnas självförtroende eller vad är anledningen att säga det under ett prov?


CheeseHater
Visningsbild
P 31 Hjälte 65 inlägg
0

Svar till veclock [Gå till post]:

Det finns ingen anledning... man borde skjuta såna människor!

ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0
SheDevil, varför svarar du inte på mitt inlägg?

http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/jaemstaelldhet/usch_foer_feminister/sida_5.php#post_2273687

Betyder det att du håller med? Och om du gör det, varför ändrar du inte förklaringen i inlägg 1 isof? Syftet med tråden var ju att sprida information och döda fördomar, eller hur?
ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0
Svar till HeXa [Gå till post]:

Det är ett vanligt "knep" bland feminister att först förespråka feminismen, och när kritiken börjar hagla så rättar man sig och säger att man endast står för en del av den. Säg så från början, så slipper "ni" bli dumförklarade. Har man en "feministflagga" på sin presentation så ska man inte bli förvånad över att andra tror att man företräder feminismen, eller hur?

HeXa
Visningsbild
F 31 Alafors Hjälte 1 377 inlägg
0

Svar till ab0x [Gå till post]:

Jag är feminist, men jag ska inte behöva skriva en jättelång text om vilken typ jag är, istället kanske folk kan ge tusan i att döma i förväg? Det är ju ganska onödigt...

DOES NOT APPROVE.

ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0

Svar till HeXa [Gå till post]:

Jag tycker det är anmärkningsvärt att du tycker det är konstigt att folk tror att du företräder feminismen när du har har en feministflagga på din presentation. Det är allt.

Att "döma" är mänskligt. Vill du inte att folk ska göra det, skriv helt enkelt att du är likhetsfeminist (om det nu var det du var). Svårare än så är det inte.

HeXa
Visningsbild
F 31 Alafors Hjälte 1 377 inlägg
0

Svar till ab0x [Gå till post]:

Tja, inte för att det skulle hjälpa... Folk tror att jag hatar män och vill klippa av deras bollar typ, även fast jag säger att jag bara vill ha jämställdhet...

DOES NOT APPROVE.

Kauge
Visningsbild
P 36 Horred Hjälte 3 665 inlägg
0
Förstår inte riktigt vad som skulle vara jobbigt eller diskriminerande med att vara hemmafru. Det är ju lugnt och skönt, man jobbar i sitt eget tempo och skaderiskerna är färre än på en industriplats. Jag är gärna hemmaman när jag är gift.

For those who want to take God out of everything: GOOD NEWS! He won't be in Hell either!

ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0

Svar till Kauge [Gå till post]:
Man ska städa, diska, laga mat för hela hemmet. Man har dessutom större ansvar för barnuppfostran. Det säger sig självt att det kan vara krävande.
Däremot är det knappast diskriminerande. Jag tycker att familjebilden med en man som arbetar och en fru som sköter om hemmet & barnen är väldigt fin, naturligtvis med förutsättningen att båda är nöjda med sin roll.


Kauge
Visningsbild
P 36 Horred Hjälte 3 665 inlägg
0

Svar till ab0x [Gå till post]:
Städa och diska är saker som (beroende på storleken på huset/lägenheten) inte tar en hel dag att genomföra, bara man gör det regelbundet. Och laga mat har jag hört väldigt få som tycker att det är tråkigt.

Man har dessutom större ansvar för barnuppfostran.

Som i sig inte heller behöver vara krävande, om man är "utbildad" nog att klara av det, vilket de flesta föräldrar, inte alla dock, av idag är.

For those who want to take God out of everything: GOOD NEWS! He won't be in Hell either!

ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0
Svar till Kauge [Gå till post]:

Om inte barnuppfostran är krävande, hur kommer det sig då att så många misslyckas? Om det inte är krävande, hur kommer det sig att det finns hundratusentals vägledande böcker på ämnet?

Varför är förutsättningen för att något ska vara krävande att det tar en hel dag? Märk även väl att de ska sköta hela hushållets sysslor, inte enbart sina egna.

Sen finns naturligtvis olika ambitionsnivåer inom "hemmafru:andet" precis som vilket annat arbete som helst. Det kan göras halvdant, och det kan göras ordentligt. Man kan t.ex. själv tillverka sylt istället för att köpa det, plocka färska bär till måltiden, osv. Listan kan göras lång.

Vad jag försöker säga är inte att det är världens svåraste jobb. Vad jag försöker säga är att det mycket väl kan vara krävande, eftersom du verkar vara ha inställningen att det är en dans på rosor.

Nasum
Visningsbild
P 31 Hjälte 379 inlägg
0
usch för kvinnor.

Endlösung

Pwntus
Visningsbild
P 33 Åkersberga Hjälte 1 314 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:
Särartsfeminism låter ungefär som jag själv ställer mig i frågan, om inte exakt. :P

Ändock skulle jag aldrig kalla mig för någon form utav feminist, kanske främst för att rörelsen imo har blivit bra fördärvad ifrån de som kallar sig för feminister men egentligen bara anser att alla män är onda. Eller de som köper rosa band för kampen mot bröstcancer men skiter i prostatacancer hos männen.

"The one who lacks no courage to spend his whole life looking around in the dark, is the first one to see light in it."

SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Pwntus [Gå till post]:
Jo där har du faktiskt en poäng, dock väljer jag ändå att kalla mig för feminist, då jag åtminstone kan argumentera för att det finns olika sorter, inte bara en.


Epsilon
Visningsbild
P Hjälte 1 392 inlägg
0
Bara för att förtydliga det hela angående antifeminism så målar TS upp en oerhört extrem (om inte falsk?) karikatyr av vad det är. Antifeminism är egentligen allt som motsätter sig feminism, som anser att feminism är dåligt och i själva verket MOTARBETAR jämställdheten. Antifeminismen går alltså huvudsakligen inte ut på att skapa ett samhälle där männen styr och kan förtrycka kvinnor hur mycket de vill.

Det som är äckligt med den statsfeminism som uppstått är att den på nåt vis lyckats genomsyra i princip alla svenska riksdagspartier. Framförallt gäller detta områden inom utbildning, arbetsmarknad, familjepolitik och sexualpolitik, där vansinniga, rättsosäkra, mandsiskriminerande, och ofrihetliga tvångslagar har stiftats. Feminister som jag uppfattat dem är oftast dumma naiva ungdomstjejer som förkrossas handfallet i sin kamp för rättvisa när media sprutar ut hur männen får högre löner. Tråkigt att betrakta när det sedan går ut över en själv när socialiststaten sätter upp sina värderingspartiska regleringar och när demokratin urartar i populism.

Därför kallar jag mig antifeminist, feminism är inget annat en ett hot mot friheten.
ab0x
Visningsbild
P 33 Oskarshamn Hjälte 11 inlägg
0
SheDevil, kan vi inte få en kommentar angående de skilda bilder som du och oss antifeminister i tråden har av antifeminism?
SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Epsilon [Gå till post]:
Den bild av antifeminism som jag målar upp är faktabaserad och källa anges, det är således ingen åsikt eller något jag själv kommit på. Anledningen att jag tig med det alls är för att ha något att jämföra med, och som sagt är det bara en form av antifeminism.


Epsilon
Visningsbild
P Hjälte 1 392 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:

Ja, du ger refererar till en författare. Du förstår väl inte att det är tillräckligt? Lite som att jag skulle säga att globaliseringen är bra för världsekonomin bara för att Johan Norberg hävdar det, argument utifrån auktoritet med andra ord. Vad refererar författaren till när han skrev detta till exempel? Det skulle vara snällt "så jag slipper gå till bibblan" som Gotterdammerunge uttryckte det :)

SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Epsilon [Gå till post]:
Ja, det kan ju bli lite svårt, jag har angett källa, vilket ska räcka, det måste inte vara något internetbaserat, dessutom är tryckta källor fan så mycket bättre, dessutom anser jag att de uppfyller en viss standard då de används som kurslitteratur på högskolan, socionomprogrammet.

Dessutom är det inte huruvida mina källor stämmer eller inte som gäller, utan det faktum att det finns olika sorters feminismer, Poöngen med varför jag tog upp antifeminism som en grupp var för att visa att det är en rörelse som aktivt kämpar mot det som många feminister kämpar för, därför skrev jag också att det är skillnad på att vara antifeminist och inte vara feminist.


sadist
Visningsbild
Gällivare Hjälte 912 inlägg
0
Svar till SheDevil [Gå till post]:
i stort sett bra post som förklarar en hel del, har inte riktigt orkat bry mig om feminism eller inte, så står inte någonstans i frågan

dock så angriper jag den sista delen av det du skrev:
"Jag vill att vi ska leva i en värld där alla, oavsett kön, ålder eller etnisk bakgrund ska vara lika värda utan att någon förtrycks, eller att någon förtrycker."

själv tycker jag att alla ska ha samma rätt till att visa vad dom går för - sen att dom är lika mycket värda... en så skev bild av verkligheten kan jag inte acceptera ;>

SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
Trådskapare
0

Svar till sadist [Gå till post]:
Folk är olika, men är ändå värda lika mycket, enligt min uppfattning. Hur man föddes ska inte behöva påverka hur man ska behandlas.


sadist
Visningsbild
Gällivare Hjälte 912 inlägg
0
Svar till SheDevil [Gå till post]:
det är ju ett trevligt sätt att se på världen med alldeles för skev

det handlar inte om hur man behandlas utan om hur man sätts in i samhället rent praktiskt

men det är en annan diskussion som inte borde få sno din feminism tråd ;>

Epsilon
Visningsbild
P Hjälte 1 392 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:

Ja, det är ju givetvis upp till dig om du vill bli tagen på allvar eller inte. Läste precis de första sidorna i tråden där Garm och Gotterdammerung i princip idiotförklarade dig men det kanske du är okej med. Mer behöver inte sägas.

Men för att ändå försöka föra debatt: När tycker du kvinnor blir diskriminerade? Kan du ge mig exempel på hur det förekommer väsentligt i dagens Sverige?


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Usch för feminister!

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons