Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Bli lurad genom pengar på personens bankkonto

Skapad av Borttagen, 2010-01-31 17:31 i Köp & sälj

1 045
10 inlägg
0 poäng
gbg_kille92
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 22 inlägg
0
Hej!.
Jag vann nyligen en Bärbar dator på Tradera och användaren hade blivit avstängd för dom trodde han sålde falsk jacka där, men jag hade hans mail adress så jag hörde av mig så sa han att ge mig ett bra bud så kanske vi kan göra upp affären här, så ja sa 1500 så han gick med på det och ville att jag ska lägga pengar på hans bank konto han gav mig Nordea konto, men känner mig jätte osäker att överföra pengar till honom, vad kan jag liksom göra om han skulle lura mig ?, inte ett skit?
Specielt när det är mail och inte blocket eller Tradera.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

MachtheGreat
Visningsbild
P 35 Jokkmokk Hjälte 17 740 inlägg
0

Svar till gbg_kille92 [Gå till post]:

Ren och skär idioti om du fortlöper med transaktionen.

This place is death, reincarnated.

Kimi
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 1 496 inlägg
0
Gör det inte, hitta en annan data.
Och sen om han går med på 1500kr så kan det fan inte vara en bra data.

Sen när det är så bra priser så brukar det oftas vara något fel.

Sailor at your service

Saftgubbe
Visningsbild
P 31 Uddevalla Hjälte 2 093 inlägg
0
Låt bli, leta efter en annan dator. Har han blivit rapporterad för att sälja falska varor så ska du inte göra affärer med honom överhuvudtaget.

The only good is knowledge. The only evil is ignorance. - Socrates

SteelSponge
Visningsbild
Hjälte 2 566 inlägg
0
Använd bussgods ?
Dom get inte han pengarna förrän dom har tagit emot produkten.

Han skickar datorn > Bussgods får den > Dom skickar pengarna dom fått av dig till han, sen skickar dom datorn till dig.
Så kan han inte lura dig. :)

Conrad Murray - Skivbolagets hjälte.

gbg_kille92
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 22 inlägg
Trådskapare
0
Det roliga är att han sa att han inte har tid för efterkrav.....
_Ozzy_
Visningsbild
P 35 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0

Svar till gbg_kille92 [Gå till post]:

Precis vad Mango säger... Begär han 1500 så är den antingen stulen, trasig/dålig, eller så finns den bara inte och han kommer då bryta all kontakt när han har fått pengarna

Jag hette tidigare _Ozy_

_Ozzy_
Visningsbild
P 35 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0

Svar till SteelSponge [Gå till post]:

du menar inte postförskott nu? man kan skicka med bussgods utan att behöva betala när man hämtar upp paketet

Jag hette tidigare _Ozy_

grejs
Visningsbild
F 30 Hjälte 534 inlägg
0

Svar till gbg_kille92 [Gå till post]:

Du måste nästan få datorn först, eller möta upp satt du vet att du får datorn innan du ger han pengar till han. Du kan inte föra över pengar om du inte vet att han är något direkt att lita på. :S


Jag hette tidigare musteli

SteelSponge
Visningsbild
Hjälte 2 566 inlägg
0

Svar till _Ozzy_ [Gå till post]:

Precis.
Jag är trött.

Conrad Murray - Skivbolagets hjälte.


Forum » Mellan Himmel och Jord » Köp & sälj » Bli lurad genom pengar på personens bankkonto

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons