Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

2012 - Mayaindianerna hade rätt.

Skapad av Borttagen, 2010-01-31 22:38 i Hårdvara & Nätverk

6 173
39 inlägg
0 poäng
Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
0
Jag vet att detta är old news.

Men,

Mayaindianerna hade ju en almenacka som på något vis slutade på 2012, vartav den nya filmen 2012 (som jag precis såg hihi).

Många klagar på att det bara är fiction och att teorin inte stämmer överrens med det faktum att världen inte alls går under 2012 (vilket inte heller var något de skulle ha förstått). Något som också en forskare förklarar lite lätt och humoristiskt här: http://www.youtube.com/watch?v=QJjQMwEjC1I

Dock så finns det något annat hemskt som beräknas hända sent år 2012, något som kommer att påverka hela världen negativt. Det kommer påverka dig och mig, din lärare såväl dina barn.

IP-adresserna kommer ta slut.

Projected RIR Unallocated Address Pool Exhaustion: 10-Oct-2012
-
http://www.potaroo.net/tools/ipv4/index.html
http://penrose.uk6x.com/
-

Forum image


Världen som vi känner den idag kommer aldrig att förbli densamma!

Guess I'm just another jerk in your social network

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Skinksallad
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 7 479 inlägg
0

Svar till Nattefrost [Gå till post]:

Det kan vara därför man i flera år hållit på att gå över till iP V6?

Sök sök sök uwc.se

Lemon
Visningsbild
P 31 Segeltorp Hjälte 213 inlägg
0
Nu det är den sanna undergången!
Sveinn
Visningsbild
P 33 Kista Hjälte 143 inlägg
0
Och då kommer Ipv6 standardiseras.

I like turtles.

Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Skinksallad [Gå till post]:
Men ipv6 är...hemskt!

Guess I'm just another jerk in your social network

emmsi
Visningsbild
F 30 Hjälte 669 inlägg
0
Kan någon förklara för mig vad exakt som kommer att hända och varför det är så hemskt?
oh
Visningsbild
Hjälte 4 376 inlägg
0
Jag har svårt att lita på en kultur som påstås vara intelligenta nog att förutspå världens undergång, men som själva begick kollektivt självmord genom att hugga ner träd.
Sensesfail
Visningsbild
P 31 Sollentuna Hjälte 2 463 inlägg
0

Svar till Nattefrost [Gå till post]:
OH MY GOD!, Man får väl trycka dit en extra siffra så kan man ha tio gånger så många ip nummer :D?


för söt för att ha bild

Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0

Svar till emmsi [Gå till post]:
IP-adresserna som det ser ut idag kommer att ta slut och det kommer att behövas ta bort!

Guess I'm just another jerk in your social network

STIG
Visningsbild
P 33 Kista Hjälte 2 977 inlägg
0

Svar till Nattefrost [Gå till post]:

markus du suger. trodde du som äkta NTI-elev kände till ipv6.

Jag tycker inte att du är tillräckligt seriös! Man ska vara seriös!

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0
Man var orolig över milleniumbuggen också, men det gick ju bra

Ja, jag är smått psykopat

emmsi
Visningsbild
F 30 Hjälte 669 inlägg
0

Svar till Nattefrost [Gå till post]:
Så att man inte kan använda internet eller?


Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0
Svar till STIG [Gå till post]:
Klart att jag vet vad ipv6 är, men har du tittat på adresserna? Försökt komma ihåg någon? :)


Svar till emmsi [Gå till post]:
Om du använder ipv4 som idag, så har du helt rätt!

Guess I'm just another jerk in your social network

oh
Visningsbild
Hjälte 4 376 inlägg
0

Svar till Christofferz [Gå till post]:
För att vi gjorde allt tänkbart för att förhindra den.
Inte för att den var en lögn.

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
0

Svar till oh [Gå till post]:

Vi gör ju i princip samma sak, fast i större skalor.


Jag har sex med bacon

Laserhesten
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 3 441 inlägg
0
När timmen är slagen ska jag återigen aktivera protokollet IPv6 i min internetanslutning samtidigt som jag, sorgset och gråtandes, inaktiverar IPv4.

Fake

Blumfan
Visningsbild
P 32 Ljungbyholm Hjälte 1 698 inlägg
0
Nej, kamrater, det är dags för en revolution!

Aldrig mer ska vi behöva höra att det helt enkelt inte finns fler kombinationer!
Aldrig mer ska vi behöva försöka förstå oss på IPv6!
Aldrig mer ska vi fås att förstå att användarna av Internet växer!
Aldrig mer ska vi krångla med IP-adresser som är alldeles för långa!
Aldrig mer ska vi behöva inse att kakorna och saften är slut!

Förenen eder, mot logiken /o/

Ovanligt blå

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0

Svar till oh [Gå till post]:

har jag sagt att det är en lögn? Menar bara att allt löser sig


Ja, jag är smått psykopat

oh
Visningsbild
Hjälte 4 376 inlägg
0

Svar till MidnattMannen [Gå till post]:
Vi tenderar att undvika dödsprofetior i modern tid though.




Svar till Christofferz [Gå till post]:
Fast millennium-buggen "löste sig" inte riktigt bara.
Flera års arbete löste den.
Men jag förstår, vi kan arbeta för förebygga vår kommande undergång och så vidare.

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
0
Svar till oh [Gå till post]:

Om man ska vara petig så förutspådde faktist aldrig mayaindianerna någon slags profetia år 2012.
Deras kalender börjar på en ny cykel, det sägs aldrig någonstans att detta skulle innebära slutet på världen eller något sådant.

Hela 2012 profetian bygger på underliga tolkningar som folk utan kunskap gjort och spritt tack vare nätet.


Jag har sex med bacon

oh
Visningsbild
Hjälte 4 376 inlägg
0

Svar till MidnattMannen [Gå till post]:
Nu besvärade jag mig med att studera 2012-fenomenet lite kvickt.
Fascinerande att folk tror på det.

Står nog fast vid mitt självmordsargument för folk som sätter högt värde på 2012-teorin. Det blir roligt så.

engrvq
Visningsbild
P 31 Hjälte 248 inlägg
0
Det är inte bara mayaindianerna som har förutspått "2012" det är också egypterna nazca folket och många fler. Har läst det på en bok som glömt namnet på, rätta mig om jag har fel :D
Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till Sensesfail [Gå till post]:
Nej det kan vi "inte bara göra"...


Förövrigt finns det många problem med att gå över till IPv6 och man kan utan problem vara oerhört konspiratorisk när det kommer till bytet till IPv6.
Dagens internetleverantörer som idag har kontroll över Sveriges anslutning till övriga världen har mycket att tjäna på att inte byta över till IPv6 eftersom de då kan dra nytta utav högre priser då antalet lediga adresser minskar osv.
Man kan införa olika "internet-paket" som är ungefär som TV-kanaler, du köper ett bredbandsabonemang där du kan surfa på aftonbladet.se, gp.se och kanske polisen.se och vill du ha med hamsterpaj.net måste du betala extra per månad.

Kanske kommer det lösa sig, kanske inte.
Jag tror inte att internet kommer vara så fritt om 10år som det är nu.

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Fnas [Gå till post]:
Fast jag tror inte det kommer gå till riktigt så faktiskt.

Även fast jag inte tror på att det kommer vara lika öppet som det är nu så tror jag fortfarande man inte kommer begränsa vilka sidor man får surfa på. Därimot så tror jag att (vilket de redan försökt) att inte tillåta vem som helst att köpa domäner och starta en hemsida eller andra webbtjänster.

Dock så tror jag till en viss del på din historia när jag tänker efter. Jag tror de kommer vilja ha betalt om man ska ha en dynamisk ip-adress (eller ännu mer för en statisk) istället för att man annars skulle bli tilldelad en NAT:ad ip-adress.

För det bidrar till att man inte kan köra speciellt många tjänster.

Guess I'm just another jerk in your social network

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0

Svar till oh [Gå till post]:

IPv6 är väll inget som tänktes ut igår?


Ja, jag är smått psykopat

Da-Man
Visningsbild
P 34 Solna Hjälte 1 115 inlägg
0
Både Nattefrost och Fnas har en del studier framför sig när det gäller IPv6 ser jag! Teorierna om hur vi kommer att lösa våran "v4kris" halkar också...

Nattefrost: Inte svårt att komma ihåg en IPv6-address. Läs på om Leading Zero Compression & Zero compression. ::1 är exempelvis loopback i ipv6. inte så svårt att komma ihåg!

Fnas: Eftersom IP-addresser är fri licens, så kommer ISP:s inte att tjäna mer på dem. För att idag "sälja" ip-addresser (trots att man itne får) så ger ISPs bara möjligheten till flera publika addresser (eller en statisk, eller liknande) om man köper ett av bolagets större tjänster och oftast dedikerad bandbredd.

Lösningen på Ipv4-problematiken är en ordentlig omplanering, en stor grej. Det skulle (permanent) lösa problemet och vi skulle inte behöva ipv6. Nu lovar jag för mycket när jag säger permanent, men så länge bara datorer och bärbara devices skulle ha en (nat:ad) address så skulle allt vara hållbart. Men det finns ingen anledning för en sån här cp-stor grej, och Ipv6 ger såna otroliga möjligheter. Man får så sjukt mycket addresser att man kan ge varje kvadratmeter på jorden några addresser utan att få slut. Coolt att pinga treriksröset! =o

Därför är det superior att börja gå över till ipv6 (vilket vi faktiskt gjort i över 10 år...). Finns många migreringstekniker, typ isatap, ipv6inipv4, etc. Som sagt, ni har lite plugg framför er ;)


Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Da-Man [Gå till post]:
haha tråden var inte speciellt seriös :)

Bolag skulle dock kunna ge ut NAT:ade adresser istället för publika. Men det är ju bara en tanke, inte något som behöver hända! Antagligen inte eftersom det finns så många företag som redan är beredda och kommer bli väldigt besvikna om en övergång inte kommer att ske rappt när det väl är dags.

Guess I'm just another jerk in your social network

Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till Da-Man [Gå till post]:
Kompis kompis du underskattar mig.

Självklart vet jag att Internet-adresser är fri-licens och hur dem blir tilldelade genom IANA och RIPE för oss här i europa.
Jag har också jobbat med olika tekniker precis som du eftersom vi båda tar ccnp cert nu, remember? ;)

Vad jag menar är att om ipv6 övergången tar såpass lång tid att IANA får slut på ipv4 block att dela ut så kommer de block som redan är utdelade fast icke använda att bli otroligt mycket mer värdefulla eftersom det inte längre kan tillkomma några nya leverantörer på marknaden.

Nat är fult och äckligt, hoppas att jag aldrig mer behöver konfa det :(

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

Da-Man
Visningsbild
P 34 Solna Hjälte 1 115 inlägg
0

Svar till Fnas [Gå till post]:
Förlåt att jag underskattade dig =(

I princip hela Verizons nät stödjer idag ipv6. Även Telia har ett helt ipv6-nät och antagligen övriga stora ISP:s. Jag tror att övergången kommer att gå bra, de enda som kommer att lida är just vi tekniker och ingenjörer, som måste plugga. ipv6-addressering är annorlunda!
Ip nat inside source list 1!


Svar till Nattefrost [Gå till post]:
Det är absolut möjligt. Nu tror jag inte att det kommer att bli panik-skrik med addresser dock, om det inte blir total boom i Indien. Men deras elnät tål inte det så vi har en tid kvar i alla fall.


Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Da-Man [Gå till post]:
Okej, men jag personligen skulle vilja se att en övergång sker snabbare än vad det gör idag, skulle vara skönt att ha "skiten" överstökat ;D

Guess I'm just another jerk in your social network


Forum » Datorer & IT » Hårdvara & Nätverk » 2012 - Mayaindianerna hade rätt.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons