Svar till Johan_K [
Gå till post]:
Jag anser inte att Rinkeby är lyx, jag konstatera bara att det en gång var fina områden och det är konstigt varför dem har förfallit.Den här bilden kunde lika gärna ha tagits idag:
1979 är året, och jag ser fannemig ingen skillnad. Samma gråa fula fasad.
nej jag anser inte att alla svenskar är små änglar, det finns massa svenskar som är idioter Din egen kommentar tyder på motsatsen. Jag citerar: "svenskar kastar inte sten på brandmän och grupp-våldtar"
men det betyder ju inte att jag inte ska få prata om problem som uppstått bland invandrare?Att endast fokusera på en folkgrupp är felaktigt, ja, eftersom problemet finns överallt. Man måste se till helheten och
alla individer, inte skylla allt på en folkgrupp.
Vi sverigedemokrater ser mycket allvarligt på problemet med AFAAFA är ett problem, med deras motsvarighet till höger nämns inte? Hmmm...
vi tycker hårdare straff, mindre mångkultur och en bättre skola kan vara lösningen på det problemet men nu snackar vi inte om dem.Och varför vill ni införa samma metoder som de länder som har den i särklass högsta brottsligheten använder? Låter inte lite dumt...
Och jag vet att ni vill ha ett tråkigt, sterilt, inlåst liv där alla ser och är lika dana, och där man offrar sig för staten utan att ens betänka anledningen. Men tyvärr så har en stor del av befolkningen något som kallas för fri vilja, och förhoppningsvis så är en majoritet av dem smarta nog att uttrycka sig för till att kunna välja vilka traditioner och ritualer som man vill efterfölja.
Jag vet att ekonomiskt sätt är det värre i förorter än på andra ställen i statistiken, frågan är: varför har det blivit så? Precis. Hur kommer det sig att vi har ett av världens mest högutbildade taxikår? Varför är det så att arbetslösheten bland personer med samma utbildning är dubbelt så stor bland invandrare?
http://www.tco.se/Templates/Page2____417.aspx?DataID=5519mer pengar och andra dumma förslag har dina politiker kommit med i 30år, hitintills har de inte hjälpt utan snarare blivit VÄRREDet är lika mycket mina som dina politiker. Och nej, ingen som sitter i riksdagen speglar mina åsikter. Så vitt jag vet så är jag nog den enda mutualisten i Sverige!
Läs om forumets regler.
Ska du komma med påståenden... så ska du kunna säga varifrån du fick den informationen. Jag tänker inte ödsla min tid på dina påståenden om du inte kan tänka dig att komma med relevanta och objektiva källor.
nu kommer faktiskt vi med ett par enkla förslag som: ställ krav. anpassa er[i], för vi tror det blir bättre då.[/i]
AKA: Var som "oss", fast vi inte ens kan komma med en definition för oss, för vår kultur är överlägsen er.
Rinkeby upphör att vara en förort.Definitionen för förort enligt wikipedia: "Förort är benämning på ett bebyggt område eller en ort som är beläget i utkanten eller i närheten av en större stad. En förort karaktäriseras oftast av att flertalet av dess invånare regelbundet vistas i den närliggande staden."
Sålänge inte staden växer in i förorten, så kommer den att förbli en förort oavsett vad man nu kan tänkas att föra för politik.
Kan du eller nån politiker över huvud taget komma med en lösning på problemen istället för att bara säga "förbättra SFI" - "mer pengar" HUR SKA NI FÖRBÄTTRA!?Vem är ni?
Såvitt jag vet så är de få kostymnissar som har ens visat en aktiv vilja att förbättra SFI, och vad jag vet så är jag rätt så ensam om att uttrycka detta på forumet. Visserligen så har FP alltid haft ställningen att man bör göra ett språktest för att kunna bli svensk medborgare (de ända i FP:s plattform som jag stödjer, bör tilläggas), men det har ju ingenting med SFI o göra.
Men om du nu vill veta vad jag vill att man ska göra med SFI, så håll i hatten! Här får du nämligen några punkter som jag anser bör genomföras i SFI (och skolväsendet som helhet).
* Lärare som undervisar i SFI måste ha högre kompetens. Lärare som saknar sådan bör skickas iväg på kurser så att de uppnår behörighet.
* SFI bör vara obligatoriskt.
* Är man asylsökande så bör man inte få medborgarskap förrän man klarat av SFI. Naturligtvis så ska man beviljas uppehållstillstånd och allt vad de heter, men medborgarskapet ger en en liten morot att sträva efter.
* Klasserna måste bli mindre, och lärartätheten större. Detta gäller naturligtvis för hela skolväsendet.
* Elever ska lättare kunna byta klass om de anser att läraren är dålig. Feedback och rankning av lärare som går till en central enhet bör även hjälpa till i att kunna lokalisera dåliga undervisningsmetoder och föra statistik över de som verkar funka bäst.
ni har redan prövat allt och det går ju bara utför. börja ställ krav = enda lösningen.Källa eller något argument bakom de hela är önskvärt.