Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Internet Problem.. :(

Skapad av Borttagen, 2010-02-03 16:20 i Hårdvara & Nätverk

1 663
12 inlägg
-1 poäng
Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
-1
Som ni ser så har jag ett internet problem, vilket är HELVETES JÄVLA JOBBIGT, och jag får damp hela tiden, varje sekund -.-

Problemet är då att jag inte är ansluten till internet, vilket jag var en sekund sen, sen blir jag det i några sekunder, sen lägger det av.

Vi har modem från Bredbandsbolaget, använder tråd-lös TP-Link internetkort i datorn, och vi har (förmodligen) en router vad jag vet.
Är ej datorkunnig, alltså, så ni vet.


Jag kör Servicecenter 24/7, ansluten till internet, ej ansluten. Ansluten till internet, ej ansluten... Rinse and Repeat.

Servicecenter skiten säger bara till mig att kolla lampor som lyser på modemet, om elen är inkopplad och skit, men vad jag vet, och är nästan säker på, så är det utanför mitt hus som helvetet sker, eller att mitt internetkort inte ansluter till modemet,...

Hade trådlöst innan, då det funkade oftast fint.
Nu händer det dock varannan dag ungefär, säkert håller det på i timmar, dessutom -_-

Vad tror ni det är fel på? Anslutningen mellan mitt internetkort (inuti datorn, med en "antenn" som sticker ut), modemet eller Bredbandsbolaget som failar med nätet utanför mitt hus?
Någon som har samma problem, vet vad jag ska göra eller liknande?

Väldigt tacksam för svar, har försökt hålla mig, men har pågått i veckor nu, om inte månader...

Tillägg av Welx 2010-02-03 16:41

"Hade trådlöst innan,"
Menade att jag EJ hade trådlöst innan, men sedan skaffade vi det, sen i höst, skulle jag tro.

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Kimi
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 1 496 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Du har för mycket skit på, sen ser jag inte att ditt internet inte funkar.

Sailor at your service

Sargeswe
Visningsbild
P 33 Hjälte 227 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:

Det är ditt trådlösa som strular sönder pga... överansträngning eller dålig sändning.

Nej tack! Jag röker inte små barn!

Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Mango [Gå till post]:

Har endast typ, ibland hamsterpaj och youtube på när det ej fungerar, och det kan jag inte kalla för mycket skit på...
Mitt internet, är inte anslutet, alltså, trycker jag på "Forum" på hamsterpaj t.ex. så tar det 30+ sekunder innan den har laddat klart, dock kommer det då upp Firefox's error-ruta att sidan inte kan visas osv. vad som nu står på den.

Om det var det du nu menade med att "sen ser jag inte ditt internet inte funkar"



Svar till Sargeswe [Gå till post]:

Överansträngning kan jag inte tro, dock berors det på vad överansträngning beror själv på, om det är att jag har för mycket internet skit på som sagt, så har jag kanske 2 flikar ibland när det inträffar.

Dålig sändning kan det vara, men är det mellan min dator och modemet, eller från modemet till "utvärlden"?



Ingen status

Kimi
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 1 496 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:
"Som ni ser så har jag ett internet problem"
I think you have the answer there, or else.
And when I say or else I mean, or else you're R-tard.

Sailor at your service

yavve93
Visningsbild
P 31 Norrköping Hjälte 993 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:

Det hände mig oxå. Har du en thomson modem? Resetta den! Kanske det hjälper.

Sargeswe
Visningsbild
P 33 Hjälte 227 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:

Det är i så fall mellan din dator och modemet. Min syster har samma problem med sin dator så det är en 90% chans att det är just det som är ditt problem med internet.

Nej tack! Jag röker inte små barn!

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Om du pekar på bilden med dit trådlösa nere till vänster på startmenytn så brukar dte stå om du gar stark eller svag signal mellan dig och ditt modem, för det mesta brukar felet ligga i att signalen inte går fram som den ska inne i det egna huset och att det bryts när kommunikationen felar. Om du har svag signalstyrka kan du lösa det genom att flytta modemet närmre din dator, eller din dator närmre modemet. Jag vet att mina föräldrar får problem med sitt trådlösa så fort det blir dåligt väder, eller det blir sämre signal då i alla fall.

Ingen status

Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Mango [Gå till post]:

Ja, det är väl fan ett problem med internet? Skulle inte säga att det var mikron som problemet satt i, i alla fall.

Om jag inte kan ansluta och gå in på olika sidor på internet utan att jag får felmeddelande från Firefox att jag ej kan ansluta, och att internet är nere, så är det väl ett internet problem? -_-



Svar till yavve93 [Gå till post]:

Nej, har ett XAVi X7722r ADSL modem, från Bredbandsbolaget, vilket det står på modemet.
(Om detta inte är ett Thompson modem ändå...)




Svar till Sargeswe [Gå till post]:

Okej, hur gjorde ni för att fixa det? Använda med sladd igen eller vad finns det annars?



Svar till gaminggirl [Gå till post]:

Problemet är att den ikonen är jävligt seg om man säger så.
"Väldigt hög" när jag har laddningstid i ca. 2 minuter och även får felmeddelande efter denna äckligt långa laddningstid är slut.

Hade förr datorn mot väggen, vilket inte fungerade, och när jag vände den mot dörren, vilket är ungefär i samma riktning som modemet sitter så fungerade det bättre, men absolut inte bra.

Det kan knappast bero på vädret, eftersom även när det har varit klar luft utan snö/regn och liknande, så har det fortfarande hänt.

Kan det vara något med att min dator finns på andra våningen, och modemet på första?

Ingen status

Lollaren
Visningsbild
P 27 Gävle Hjälte 1 441 inlägg
0
cantab har ju haft stora problem dem senaste 2 veckorna. men det är cantab det..

Kodapa

Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Ja det kan mycket väl vara att du sitter på en annan våning än din router.

I princip alla antenner för vanliga hemmarouters är byggda så att de strålar starkt i samma horizontella nivå som dem själva och mindre bra ovanför och under själva enheten.

Dessutom ger du fler ledtrådar när du pratar om att du inte kunde ha den vid väggen.
Om du var tvungen att ställa den med dörren som "passage" för din mottagning kan man enkelt dra slutsatsen att dina väggar är byggda av ett sådant material som förhindrar signalerna från din router att nå din mottagare på ett bra sätt.

Kort sagt, byt till kabel, kör med starkare antenn och riskera cancer, bygg om huset eller flytta på din router så att du får en bättre mottagning.

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Ju mer som finns mellan dig och modemet i form av väggar tak osv. desto mer störningar finns det längs vägen så tror skarpt på att ditt problem ligger i för stort avstånd till modemet i förhållande till det som finns emellan. Eftersom det blev bättre av att vända skrivbordet så känns det extremt troligt att det är i det trådlösa felet ligger, i form av något som bromsar av signalen så att den försvagas.

Ingen status


Forum » Datorer & IT » Hårdvara & Nätverk » Internet Problem.. :(

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons