Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

alkohol på flyget?

Skapad av Borttagen, 2010-02-05 16:05 i Alkohol, tobak & droger

7 359
22 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
0
hej (:
jag vet att det är tillåtet att ha med alkohol
i bagaget som ska ligga i lastutrymmet men att
det får vara max en liter blabla .
det jag undrar är om dom tar det om dom ser
att bagaget tillhör någon under 18 ?
elr kan dom se de tror ni ?
någon som har egna erfarenheter ? (:

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

D2H
Visningsbild
P Hjälte 3 460 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

Det borde de väl inte göra? Hur ska de kunna veta ifall det är ditt bagage eller någon annans? Du kan ju till exempel hålla den åt dina föräldrar.
Men de skulle nog ta det ifrån dig om du är ensam... Tror jag?

Ingen status

xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
Trådskapare
0

Svar till D2H [Gå till post]:

jag flyger med en kompis oh vi är båda under 18 oh båda ska ha med sig lite (: förhoppningsvis tar dom det inte då o: hade inte vart så kul .

SgtaxZ
Visningsbild
P Leksand Hjälte 122 inlägg
0
Svar till D2H [Gå till post]:
ja det får du väll antagligen dom har ju ingenting med det att gö:)

fiskhummer
Visningsbild
F 32 Solna Hjälte 3 307 inlägg
0
Jag har haft alkohol i mitt bagage, helt lugnt. Visserligen reste jag med min mor.. men jag tror ändå inte att det ska vara några problem.
Penta
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 1 413 inlägg
0
Det ä väl bara att man måste ha mindre än en dl vätska på planet som handbagage?
Inne i lastutrymmet får det väl vara mer?

Var iofs rätt länge sen jag flög men ändå.

Hög status

xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Penta [Gå till post]:

i lastutrymmet får det vara en liter som mest oh det är där vi ska ha det (:
tänkte bara att om dom tar det för vi är under 18 men antagligen borde vi väl klara oss då :D

finnsintelangre
Visningsbild
P 35 Gävle Hjälte 1 583 inlägg
0
Så vitt jag vet får du väl BÄRA omkring på alkohol i vilken ålder som helst?

Så vida du inte börjat konsumera den då.

Jag hette tidigare KotteKrille

Derp
Visningsbild
Hjälte 2 101 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

Rätt vanligt att dom söker igenom ditt bagage om du är under 18 och reser själv, eftersom de anser att du är en säkerhetsrisk. Inte just du själv, men dom tror att det är lättare att lura en minderårig att ta med droger eller liknande.

Vad jag vet så ger dom blanka fan i vad du har i ditt vanliga bagage sålänge dom inte ser bomber eller pistoler eller liknande. Fast jag garanterar ingenting, bara mina erfarenheter.

Har själv tagit med en flaska fanta (av misstag) i mitt vanliga bagage när jag reste själv från costa rica, inte en jävel brydde sig. Och de ser knappast skillnad på röntgenbilderna.

Man har för övrigt inte mellanslag innan frågetecken, någonsin. Varför göra sig extra besvär med att förstöra sina texter?

Ingen status

Slamkryparen
Visningsbild
P 35 Trångsund Hjälte 4 624 inlägg
0

Svar till KotteKrille [Gå till post]:

nej, man måste vara över 18, om man är med som bärhjälp på systemet måste man vara över 20.

"Lita aldrig på en varelse som blöder en vecka varje månad utan att dö."

xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Slamkryparen [Gå till post]:

vadå , så dom tar det ur bagaget som ska till lastutrymmet om dom ser alkohol i den ? Kan dom se där att jag e under 18 som har väskan ? :(

SgtaxZ
Visningsbild
P Leksand Hjälte 122 inlägg
0
Svar till xtzimbax [Gå till post]:


xtzimbax:2870244:

ta inte med det i ditt handbagage för det är ju antagligen i glas då kan det vara ett hot typ som ett vapen men lägg det i andra bagaget då gåre säkert.
en fråga bara vrf köper ni inte spriten ditt ni ska för då kan ni ju köpa mer?



Yllegarnet
Visningsbild
P 32 Hallsberg Hjälte 662 inlägg
0
Du kommer inte få ha det i handbagaget eftersom det kan användas som vapen :)

Ingen status

xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Yllegarnet [Gå till post]:

jag ska inte ha det i handbagaget ._. frågan är ju om dom tar det om det ligger i bagaget som ska till lastutrymmet (:

xtzimbax
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
Trådskapare
0

Svar till SgtaxZ [Gå till post]:

jag ska ha det i bagaget som ska till lastutrymmet :)
men jag kmr inte få något tillfälle där att hinna köpa
så det får bli att ta med hemifrån (:

Slamkryparen
Visningsbild
P 35 Trångsund Hjälte 4 624 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

nej,sålänge det ligger i väskan så får dom inte ta det. däremot om du står vid incheckningen med flaskan i handen så får dom ta den, precis som ute i vanliga livet.

en polis/väktare/whatever får ALDRIG öppna en väska eller snoka runt efter droger eller alkohol utan att det finns en mycket stark misstanke om att du bär på det.

t.ex om du går med en ölburk i handen och stöter på en snut så får dom söka igenom din väska och dina kläder, men om du bara går med en stängd ryggsäck på axeln så har dom ingen rätt att stoppa dig över huvud taget.

"Lita aldrig på en varelse som blöder en vecka varje månad utan att dö."

SgtaxZ
Visningsbild
P Leksand Hjälte 122 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

nej då är det helt cool lugnt för dom har inte rätt att söka igenom din väska om du inte har en bomb,krut,olagliga droger eller nånting liknade i väska för det ser dom när dom kollar igenom med en scanner så nej det är lugnt trevlig resa:)

Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till D2H [Gå till post]:
Klart de vet vems bagage det är.
Alla väskor får en lapp med bokningsnummer och liknande så att om den kommer bort kan man spåra ägaren osv.

Ifall det skulle vara så att de hittar olagliga varor i en väska är det inte svårare än att de söker upp ägaren till väskan genom lappen som sitter på.
Dock är jag tveksam till ifall de kommer kolla upp ifall just ägaren till den väskan är under 18, det lär vara väldigt mycket alkohol som åker förbi + andra flaskor dagligen. Ifall de väljer just din väska känns ganska otänkbart.

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

Yllegarnet
Visningsbild
P 32 Hallsberg Hjälte 662 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

Det tar dom inte, gör dom det har ni oflyt :P En kompis som bodde i grekland brukar köpa med sig bag in box vodka när han är där, typ två st 5 litrare, det får han alltid med sig :)

Ingen status

D2H
Visningsbild
P Hjälte 3 460 inlägg
0

Svar till Fnas [Gå till post]:

Javisst ja... Den delen. Det var alldeles för länge sen jag flög så jag glömde bort den delen.
Men ändå alkohol borde vara ganska okej om det inte är i handbagaget.

Ingen status

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

Nej personalen för flygbolaget kommer inte göra något även om de ser att väskan innehåller alkohol för ja jobbigt att kolla ålder så fort man ser alkohol i en väska. Däremot bör du vara medveten om att du inte får transportera alkohol in i Sverige om du är under 20. Så även om du åker till ett land där då får köpa sprit och får ta med på planet så är det inte tillåtet för dig att ta in spriten i Sverige. Dock är det inte direkt så att tullen är jätteaktiv mot det, men likafullt är det olagligt.

Min internetkuk är alltid större än din.

Henkisch
Visningsbild
P 34 Uppsala Hjälte 1 934 inlägg
0

Svar till xtzimbax [Gå till post]:

Va? en liter? Nej man får ju ha med sig massor. Man brukar säga 10 liter starksprit inom EU som minimumgräns, sen börjar de fråga.

Don't bother hitting on me, I'm taken


Forum » Samhälle & vetenskap » Alkohol, tobak & droger » alkohol på flyget?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons