Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Litiumlösning

Skapad av Borttagen, 2010-02-08 16:35 i Naturvetenskap

1 070
8 inlägg
0 poäng
Zer0
Visningsbild
P Hjälte 407 inlägg
0
Sitter och studerar kemi och är osäker på en sak. Löste upp en bit(1-3mm) fast litium i en bägare med vatten och diskmedel. Resultatet vet jag då den löstes upp i vattnet. Det jag vet är att en valenselektron avges. Om jag har förstått det rätt så är det diskmedlet som avlägsnar organiska partiklar från litiumet och löser upp det tillsammans med diskmedlet(diskmedel kan lösas i vatten OCH fett/organiska)

Jag kanske är ute och cyklar men varför skulle vi annars ha diskmedel? Den är inte en indikator, då vi använde BTB. Sedan är jag lite osäker på det här med oxidation(vi har inte kommit in på det än, har nyss börjat med kemi och oxidation är i 9de kapitlet lol). Men om t.ex. litiumet oxiderar(en valenselektron avges) tar den då emot en elektron samtidigt i en reduktion?

Jag hette tidigare addhd

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Sensesfail
Visningsbild
P 31 Sollentuna Hjälte 2 463 inlägg
0

Svar till Sun [Gå till post]:
Diskmedlet är för att litiumet ska lösas upp snabbare har jag för mig.


för söt för att ha bild

DuckTales
Visningsbild
Hjälte Två adekvata inlägg
0

Svar till Sun [Gå till post]:

Alltså... nej.

Diskmedel består av tensider, långa molekyler som kan "stänga inne" smuts, ofta fettbaserat sådant.

Diskmedlet var troligtvis där för att du skulle få lulz, litium i vatten ger ju vätgas! Långsamt, men ändå.

Litium löser upp sig själv i vatten kort och gott, däremot... kanske diskmedlet kan hjälpa till att fånga upp jonerna med hjälp av joniska tensider?

Ang. oxidation, ja. Om ett ämne reduceras minskar dess oxidationstal -> den lär mottaga en elektron.

Once upon a time I was a man

Zer0
Visningsbild
P Hjälte 407 inlägg
Trådskapare
0


Okej, det där med diskmedlet läste jag på wikipedia, fast det var nog mer en hypotes från mig

http://sv.wikipedia.org/wiki/Diskmedel

Men alltså vad är det då som får litiumbiten att avge sin valenselektron?

Jag hette tidigare addhd

DuckTales
Visningsbild
Hjälte Två adekvata inlägg
0

Svar till Sun [Gå till post]:

Mycket låg elektronegativitet, skall man vara ännu mer avancerad börjar vi snacka om entalpi...

Nåväl, vad som sker är att litium går från att vara i ren form till att...

2Li + 2H2O -> 2LiOH + H2

Once upon a time I was a man

Zer0
Visningsbild
P Hjälte 407 inlägg
Trådskapare
0


Thanks man. Men det ska väl vara 3Li står att litium har atomnumret 3 i min bok

Jag hette tidigare addhd

DuckTales
Visningsbild
Hjälte Två adekvata inlägg
0

Svar till Sun [Gå till post]:

Öh.... nej?

Litium bildar Li⁺ i vattenlösning, OH⁻ + Li⁺ -> LiOH

Och då vi vill ha hela koefficienter så får vi 2Li + 2H2O -> 2LiOH + H2

Once upon a time I was a man

robbalainen
Visningsbild
P Hjälte 828 inlägg
0

Svar till Sun [Gå till post]:

I kemi skriver man inte ut atomnumret då det saknar syfte. =) Det felix skrev var att det i reaktionen används två litiumatomer.



Svar till felix_arneanka [Gå till post]:

Cool! Danke fuhr zieh ⁻ und ⁺! Då får du ₂ & ₃ av mig.

Ich ist eine Tore!


Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Litiumlösning

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons