Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Varför törstar vi efter kunskap?

Skapad av Borttagen, 2010-03-05 16:14 i Samhälle & vetenskap

1 194
10 inlägg
0 poäng
Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0
Som rubriken avslöjar vill jag veta om någon känner till redan myntade professionella teorier - eller har riktigt bra egna sådana - angående varför människan egentligen vill lära sig saker.

Nu syftar jag inte på lärdom så som den vi behöver för vår överlevnad, utan snarare på det törstande vi har efter ytterligare kunskap angående exempelvis fysik, historia, matematik, litteratur, det mänskliga sinnet, etc etc. Alltså vad är det som får mig att känna ett starkt behov till att veta saker som egentligen inte fyller någon som helst funktion för mitt överlevande?

Jag vill att ni ser frågan ur ett psykologsikt perspektiv (ni kan välja vilket sådant själva)

For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

lolrofl
Visningsbild
P Hjälte 1 707 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:
Om vi bara hade lärt oss det som får oss att överleva, då hade vi levt som på stenåldern.


envelope91
Visningsbild
P 33 Lilla Edet Hjälte 4 429 inlägg
0
Intresse, mani, nyfikenhet, hobbier, passa in, kunna jobba, imponera, förstå varför det inte funkade.

Historia:
The more you know about the past, the more you know about the future

Monkeys don't do art - Art is to see or recognize something as more then what it really is.

Humanity, strays from the normal bacteria baseline: Survive.

We'll most likely kill ourselves, too.

Lard is the poor man's butter.

Mustaschmannen
Visningsbild
P 31 Åkarp Hjälte 2 367 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:

För att förbereda oss på allt möjligt i livet, vi vill vara redo på vad som helst och kunna utnyttja alla möjligheter.

Hejt är en snel pojkscout.

olloboy
Visningsbild
P 32 Kristianstad Hjälte 1 819 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:

Det är synd att många människor i dagens samhälle inte längre törstar efter kunskap. De hoppar över skolan och slår sönder gatulyktor istället. :<

Varför söker jag kunskap då? Jag vill ha svaret på saker jag inte vet. Antagligen är det ren nyfikenhet och en viss rädsla för det okända.

Det spelar ingen roll om din mustasch är fejk, det är mustaschen på insidan som räknas.

jssoN
Visningsbild
32 Hjälte 1 114 inlägg
0
Svar till Minstril [Gå till post]:
Jag tror (som någon annan redan nämnt) att vi är rädda för saker vi inte har kunskap om... t.ex "Utomjordingar" - vi vet helt enkelt inte tillräckligt mycket om dom än, därav är vi rädda för dom, vi har ju ingen aning om vad de har för teknik, krigskunskaper osv.

Tror även att det är för att vi helt enkelt vill hitta enklare och enklare lösningar till allt!

Väldigt tunt svar, men det får ni leva med!

Ingen status

Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ensidig [Gå till post]:

Jojo, jag förstår också att vi gör det pga intresse och nyfikenhet. Undrade mer varför vi har det intresset överhuvudtaget.



Svar till lolrofl [Gå till post]:

Så du menar att om vi inte visste hur jorden skapades, hur vår kropp fungerar och vad Sartre egentligen sa, så skulle vi leva som på stenåldern? Det tvivlar iaf jag på.

Den typen av kunskaper jag syftar på i min frågeställning är mer de av en ren intellektuell karaktär. Alltså de som ger oss så kallad intellektuell stimulans.


For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Panda
Visningsbild
P Rönninge Hjälte 3 815 inlägg
0
Nyfikenhet?

Hatar allt.

envelope91
Visningsbild
P 33 Lilla Edet Hjälte 4 429 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:
Det är som att fråga "Varför är vi den enda rasen som uppskattar konst och musik på ett unikt sätt".

Det är säkert något djupt nere i hjärnbalken, men jag bryr mig faktiskt inte tillräckligt för att studera det.

Vissa säger att det har med "själen" att göra, fast den tror jag inte på.

Lard is the poor man's butter.

Cia
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 3 879 inlägg
0
Vi har så pass stor neocortex att den måste stimuleras med nya kunskaper hela tiden, det är vad jag tror.

Hon den där med bitcharmén och death note-bilden.


Forum » Samhälle & vetenskap » Varför törstar vi efter kunskap?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons