Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Enkel men inte för enkel Engelska bok?

Skapad av sajoh18, 2010-03-03 17:47 i Fritid

5 527
55 inlägg
3 poäng
Ellie
Visningsbild
Stockholm Hjälte 1 081 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Tja det är ju synd om de inte läst dem men de där är det man brukar läsa i skolan på engelska lektionerna så inte så konstigt.

Samma svårighetsgrad? Inte ens i närheten. Brott och Straff är bara rentav jobbig och febrig att läsa.



Milchbubi

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Stacy [Gå till post]:

Ja, och Gatsby är så jobbigt och huvudvärksframkallande poetisk.

Ellie
Visningsbild
Stockholm Hjälte 1 081 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Inte då, den är så rolig så :)

Iaf inte närheten så irriterande som Raskolnikovs inre monologer :(


Milchbubi

Ellie
Visningsbild
Stockholm Hjälte 1 081 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Ibland kan sånt vara kul,

intressanta existentiella livsfrågor,


andra ord för att bara vara allmänt emo ;)

Milchbubi

Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Enda anlendingen till att jag rekommenderade så pass "supermainstream"böcker var för att han verkade vilja läsa något sådant och för att de allra flesta uppskattar dem. Känns ganska onödigt att rekommendera något smalt poetiskt verk som han högst sannolikt ändå inte kommer tycka om.

Gaaah, vad är det med det här forumet och kritisera precis allt som folk skriver? Det mest ironiska är ju att du föreslog just de böckerna själv...


For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:

Det mest ironiska är ju att du inte verkar ha läst igenom tråden alls...

Nej, jag föreslog inte böckerna i fråga. Däremot har jag föreslagit verk, som klart följer alla trådskaparens kriterier, utan att för den delen kunna kallas för något "smalt poetiskt verk". Jag har redan tidigare påpekat, att bara för att det inte är mainstream, så behöver det vara svårförståeligt. Jag rekommenderar att du läser igenom tråden på nytt, och du skall skåda ljuset!


Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0
Svar till Fetafisken [Gå till post]:

"Jag skulle föreslå att du läser något av vad du själv framförde som exempel. Annars är Catcher in the Rye och To Kill a Mockingbird bra om du vill verka pretentiös och dryg."

Självklart har jag läst igenom tråden, men kanske skumläst vissa delar då jag exempelvis inte orkar höra hur folk anser Brott och straff vara ett lämpligt förslag att ge när någon söker en lättläst och kort bok.
Nej, men jag såg nu att du redan sagt att bara för att en bok inte är mainstream behöver den inte vara svårläst och det är klart att det är sant. Det enda jag gjorde var att överdriva lite i mina formuleringar, vilket jag trodde att du skulle förstå.






Tillägg av Minstril 2010-03-12 00:21

Sen är ju vad som är mainstream en definitionsfråga också...

For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:
"Annars är Catcher in the Rye och To Kill a Mockingbird bra om du vill verka pretentiös och dryg."

Jag förstår inte hur du kan se det som ett förslag på bra böcker att läsa. Kommentaren avråder ju honom från att läsa böckerna. Brott och straff har inte varit ett förslag på en lättläst bok överhuvudtaget, utan har använts för att jämföra svårighetsgraden på Gatsby.

Det ytterst trevliga var ju att också en annan person med samma förutfattade meningar redan tidigare hade överdrivit sina formuleringar. Givetvis förstår jag att du överdrev, men eftersom grundsynen ändå var fel och hyperbolen så smaklös och kliché, var jag tvungen att kommentera.

Vad som är mainstream anser jag tydligt har framkommit - om inte en definition av själva begreppet som sådant, så iallafall vilka verk som är det.

Du klagar på att folk klankar ned på dina inlägg, men ändå vill du inte göra dig mödan att läsa igenom vad folk sedan tidigare skrivit i tråden; jag förstår inte varför du är förvånad.

Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0
Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Hopp, själv gör jag ofta så att jag rekommenderar en bok på det sättet. Alltså genom att säga att den är bra, men att du kanske känner dig lite dryg och pretentiös om du läser den, så jag bara antog att du gjorde på samma sätt. Men människor är olika antar jag. (Det roliga här är att jag råkade se dig rekommendera Catcher in the rye i en annan tråd, men du kanske har ändrat uppfattning sen dess eller något sådant...)

Så du menar att bara för att många människor uppskattar en bok och att den har lästs av många är den mainstream? Självklart kan man ju få ha vilken uppfattning man vill, men skulle ärligt talat inte Alice in Wonderland - som du nu nämnt flertalet gånger - vara ganska så mainstream också om man utgår från de ramarna? Likaså Brott och Straff, Wuthering Heights, Processen, osvosv.
Det jag försöker säga är att bara för att du personligen inte uppskattar en roman eller liknande, betyder inte detta att den per automatik inte är vad som anses bra. Och att det råkar vara många som rekommenderar just den har väl absolut ingenting att göra med dess orginalitet? Jag menar, om en bok skiljer sig från mängden eller inte har väl snarare att göra med dess handling, upplägg och språk i förhållande till andra redan skrivna böcker, eller hur?

Sedan måste jag bara tillägga att To Kill a Mockingbird har vunnit pulitzerpriset och röstats fram till sitt årtiondes bästa roman, så helt kass kan den ju inte vara. The Catcher in the Rye har ju också den röstats fram av mycket mer kompetenta människor än du och jag till en av litteraturhistoriens bästa böcker.

Ärligt talat, varför ska jag behöva försvara det här? Jag råkade rekommendera två böcker som du inte uppskattar, är det så farligt kan jag väl ge honom ett annat tips. Herregud, att du orkar bry dig så mycket...

Och jag klagade inte på att folk klankar ner på mina inlägg för det gör de oftast inte, utan jag klagade mest på den attityd folk har mot varandra i allmänhet på det här forumet. Förstår inte hur ni orkar om jag ska vara ärlig, man lever ju bara en gång så ut i solen med er istället och skaffa lite livserfarenhet.



For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:

Ja, de skulle isåfall vara mainstream. Jag syftade på mainstream utifrån läsarna på det här forumet.

Jag vet att Mockingbird tillägnats Pulitzer, och att Catcher är högt avsedd - än sedan? Jag har aldrig sagt att böckerna är dåliga, bara att jag skulle vilja se andra rekommendationer som omväxling. Dessutom behöver du inte vara nedlåtande vad gäller min förmåga att bedömma böcker, vilken du överhuvudtaget inte känner till - tala för dig själv på den punkten.

Återigen: jag uppskattar böckerna. Vad som gav upphov till mina inlägg, var att du inte verkade ha läst igenom tråden, och att du dessutom kom med inkompetenta svar på mitt inlägg.

Ingen har tvingat dig att vara på detta forum. Jag ser gärna att du slutar med din högdragna inställning; hur vet du att vi inte är ute och samlar "livserfarenhet"?

Ellie
Visningsbild
Stockholm Hjälte 1 081 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Mja jag tycker ditt språk påminner mycket om en bitter översittare. Inget illa men du verkar vara rätt blind för hur du uppfattas i text i så fall för att även om jag inte tar åt mig personligen så uppfattar man din text som ett påhopp och inte som en person med passion för litteratur. För visst stör man sig på att folk upprepar sig men man får avgöra vad som är värt att lägga ner energi på och hur man sedan själv blir uppfattad.



Milchbubi

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Det är ju mycket ledsamt, att jag förmedlar den bilden. Menar du mitt språk i allmänhet eller i detta inlägg, som du svarade på? Jag försökte hålla det fritt från påhopp, men vad gör man när man saknar språkkänsla och kännedom om detsamma?

"För visst stör man sig på att folk upprepar sig men man får avgöra vad som är värt att lägga ner energi på och hur man sedan själv blir uppfattad."

Jag förstår inte vad du menar. Vad är alltså värt att lägga ned energi på: böckerna, ens image, språket? Jag vill inte klaga, men syntaxen är något svårförståelig. Jag valde att lägga tonvikten på bokförslagen, och deras variation, som jag ansåg vara till fördel för trådskaparen, emedan jag antog att han ville ha så många förslag som möjligt. (Orwell, Salinger, et al., har han väl redan hört om, antar jag.)

Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0

Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Så allting handlade om att du är trött på att höra samma bokrekommendationer om och om och om och om igen då? I see... Kan väl erkänna att jag inte direkt ofta skriver eller läser i det här forumet eller i något annat, så jag har ingen aning om vad för böcker random folk brukar rekommendera.

Och ärligt talat så förstår väl du också att du som 18åring inte har en chans att mäta din bedömning med den av en litteraturprofessor eller av en framgångsrik kritiker? Samtidigt är iofs konst alltid konst och det är iaf enligt mig egentligen upp till betraktaren att avgöra dess genialitet, men ah. Du förstår nog vad jag menar ändå. Jag säger inte att du har dålig boksmak eller saknar känsla för estetik, det kan inte jag ha någon aning om; det enda jag säger är att man måste vara lite realistisk också. Jag menar, du är väl ingen Horace Engdahl än iaf? :)

Det faktum att du tar det jag skrev i slutet personligt och ytterst seriöst påvisar ju en hel del. Alternativt har du bara lite dåligt självförtroende och tar åt dig för mycket, isf kanske jag mest borde vara tyst.

For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart

Ellie
Visningsbild
Stockholm Hjälte 1 081 inlägg
0
Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Jag fast istället för att lägga kanske humor eller uttrycka sig mer neutralt skrev du mer som "äru dum i huvudet eller" och sätter folk i en försvarsposition och då svarar folk med det.

För även om du vill vinkla tråden så att man kommer framåt blir det du skriver mer som ett störande moment och inte en debatt. Jag förstår vart du vill komma och tar det inte personligt men jag förstår hur andra kan ta det som att du hakar upp dig på detaljer och bara letar efter bråk.

För lite såhär är det inte trådskaparens egna uppgift att bestämma vad som passar honom? ^^


Milchbubi

Fetafisken
Visningsbild
P 33 Uppsala Hjälte 194 inlägg
0

Svar till Minstril [Gå till post]:
"Jag menar, du är väl ingen Horace Engdahl än iaf? :)"

Why don't you come and find out, baby? ;-)

Nej, jag tog det inte särskilt personligt, även om det kan verka så. Hursomhelst är detta för min del uppklarat, och jag går hellre och tar mig litet skönhetssömn; det är jag i stort behov av.



Svar till Ellie [Gå till post]:

Okej.


OnT: Läs grejs av Edgar Allan Poe. Minns inte om jag skrivit det redan, men du kan börja med The Black Cat och The Raven, som får dig att framstå som otroligt bildad och beläst. De finns dock inte som film, vad jag vet. Fördelen är att de är väldigt korta och uttrycksfulla, så även om det finns ord du inte förstår, så kan de pga av det brgränsade utbudet sidor inte vara så många.

Föreslår att du går in på gutenberg.org och läser för att se om det är något för dig. Där hittar du de flesta klassiker gratis, på engelska. Gl; hf!
Minstril
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 166 inlägg
0
Svar till Fetafisken [Gå till post]:

Japp, samma här. Sov gott, Horace!


OnT: Såg nu att ingen har föreslagit Hemingway. The Old Man and the Sea är allt annat än lång och väldigt lättläst. Vill du ha något lite tjockare av honom så läs For Whom the Bell Tolls. Riktigt bra böcker båda två, enda kruxet är väl att de är more than meets the eye så att säga, men språket i sig är ganska naket och simpelt.

Om du annars har lust att bli deprimerad kan du läsa The Bell Jar av Sylvia Plath. Läste ut den ganska nyligen och den var wunderbar :3

For you I keep my legs apart and forget about my tainted heart


Forum » Fritid » Enkel men inte för enkel Engelska bok?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons