MMa_M1cke
P
31
Haninge
Hjälte
188 inlägg
Trådskapare
2010-03-18 13:41
Ja de var juh nått annat, att köpa en tiger som första orm kan vara lite väl häftigt, Men grejjen är att odm köper en juveneil (unge) så går dom rätt snabbt att lära upp, om den bits så e den så liten att de inte går hål.
Bekymmret är att dom växer snabbt och blir stora.
En tiger på över 2 meter är inget som man kan göra vad som helst med, jag skulle dock säga att om du köper en liten tiger så måste du vara beredd på att du måste sköta den. Det gäller även andra ormar, om du vill ha en liten orm att börja med så kanske en mjölksnok/majsorm är något för dig. Tiger phytons är i den större skalan på ormar, dom är kända för att vara lugna men stora.
full lärd, ja då ska du titta på blocket efter majsormar och liknande.
Argument; Den är ogifitg, den är billigare i drift än en katt/hund, den tar inte upp mkt plats, den tar inte upp mer än 8 tim i månaden om man inte väljer att kela med den, den är de husdjur du vill ha. Det är mina agrument:)