Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Förintelse, folkmord i jugoslavien.

Skapad av Borttagen, 2010-03-18 12:17 i Mellan Himmel och Jord

3 960
9 inlägg
1 poäng
Axberg
Visningsbild
P 30 Boden Hjälte 196 inlägg
1
"Jugoslavien
Civilbefolkningen blev hårt drabbad i samband med upplösningen av Jugoslavien. Det begicks många massvåldtäkter och massakrer, det bedrevs en omfattande etnisk rensning. Bosnierna drabbades mest under kriget 1992-1995 där antalet döda beräknas till ca 100 000."
- Folkmord.se

Jag håller på med en uppgift där vi ska skriva om 3valbara folkmord och valde jugoslavien för det var det svåraste det jag skulle behöva är åsikter och hjälp att hitta info. Allt jag hittat är bara det överstående.
och det räcker inte precis till.

Tillägg av Axberg 2010-03-18 12:18

Och likheter mellan rwanda förintelsen(World War 2) och jugoslavien.

http://www.youtube.com/watch

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Axberg [Gå till post]:
Läs en bok, Internet är fullt av lulz.

Hm..kaaanske kan hjälpa att läsa om de olika ledarna som beordrade diverse massaker. Läs om http://sv.wikipedia.org/wiki/Srebrenicamassakern

Gå utifrån det, ha inte Wikipedia som riktig källa D:



Tillägg av Pixxel 2010-03-18 12:51

Börja från början -.-

JAG ÄR EN JORDGLOB

Gawain
Visningsbild
P 32 Hjälte 272 inlägg
0
Min far blev tillfångatagen under folkmordet i Jugoslavien 1992 men släpptes senare. Han skulle bli avrättad men de släppte fria just den gruppen han var med i för okänd anledning. Dessutom berättade min mor att soldaterna tog nyfödda barn och trampade de på halsen så att de avled. Jag låg i min morsas mage i åttonde månaden så jag hade tur att mina föräldrar kom hit till Sverige för annars hade jag inte levt. Det känns faktiskt som att jag föddes av en anledning... vad det är vet jag inte. Har mycket mer information om folkmordet i Jugoslavien som kan vara svårt att få tag i någon annan stans men det kanske du inte är intresserad av eftersom jag kanske inte är en säker källa för dig.

Ingen status

antonhz
Visningsbild
P 30 Styrsö Hjälte 272 inlägg
0

Svar till Axberg [Gå till post]:

min städare i skolan bodde i bosnien medans det var krig där, han berättade att en jävla massa bosnier kom till sverige då, mer kommer jag inte ihåg :P

Axberg
Visningsbild
P 30 Boden Hjälte 196 inlägg
Trådskapare
0

Svar till korvmemos [Gå till post]:



Enligt vår lärare så behöver det inte vara en pålitlig källa . Men jag tror dig.
Skulle va härligt med mer info om det inte är för svårt?
Typ om du kunde fråga bara något från dina päron?
Så svårt att hitta information överhuvudtaget om jugoslaviens Folkmord.

http://www.youtube.com/watch

Axberg
Visningsbild
P 30 Boden Hjälte 196 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:



Just det sa våran lärare men eftersom det hända rätt "nyligt" så har det inte hunnit komma i nån lärobok :S

http://www.youtube.com/watch

Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Axberg [Gå till post]:
Behöver inte vara pålitlig källa? Vad tusan är det för nån lärare? Jag hoppas då att han syftar på vittnesskildringar och inte annat -.-

Men läroböcker är trams. Bibliotek har en massa böcker =D.
Står faktiskt ganska mycket om morden. Dock ägde flera rum under olika tidpunkter och fick olika namn, kan därför bli svårt att hitta.

Ett tips är att läsa om t.ex Slobodan Milosevic, Radovan Karadzic etc och vad de gjorde.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Internationella_krigsf%C3%B6rbrytartribunalen_f%C3%B6r_det_forna_Jugoslavien

där står bl.a om Rwanda också


JAG ÄR EN JORDGLOB

Axberg
Visningsbild
P 30 Boden Hjälte 196 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:



Thank you, Det jag försökte mena var att "privatperson" gills som pålitlig källa. Och det "HON" vill att vi ska igentligen lägga tid på hur man ser på saken egna åsikter och jämföra dom olika folkmorden.

http://www.youtube.com/watch

Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Axberg [Gå till post]:
Ah men dåså!

Lycka till med uppgiften =O

JAG ÄR EN JORDGLOB


Forum » Mellan Himmel och Jord » Förintelse, folkmord i jugoslavien.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons