Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Lära sig politik?

Skapad av Borttagen, 2010-03-28 21:19 i Politik

3 263
33 inlägg
-1 poäng
Unnamed
Visningsbild
P 33 Luleå Hjälte 640 inlägg
-1
Hejhej
Jag har börjat fundera lite på att bli mer politiskt, är 18 år och kan rösta, men känns som att jag inte borde rösta då jag inte hänger med i svängarna i Sverige vad som händer och vad alla partier verkligen står för och så vidare.

För några år sedan läste vi lite om politik i skolan, men fortfarande ingen aning om vad för parti jag riktigt håller på just nu.

Det är väll så att man också kanske gillar vissa punkter/frågor i ett parti fast kanske inte alla utom att man är emot vissa saker i det partiet..

Läste på några parti hemsidor för ett år sedan, fast det var hyffsat svårt att förstå svenskan och om vad dem står för.


Så darför frågar jag om tips vars jag kanske bör börja läsa osv.

Kan direkt redan nu säga vad jag är intresserad av att påverka Sverige.
Några punkter vad jag tycker:

- Mer jobb
- Mindre skatt
- Mindre invandring

Har säkert fler åsikter, fast dessa är det jag tycker är de största..
Så OM man utgår från detta, ungefär vars står jag?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0
Mer jobb påstår sig alla partier vilja, ingen tycks lyckas dock

Mindre skatter är typiskt borgar-politik således M eller liknande

Mindre invandring är också typiskt höger, så antingen M eller SD (SD har dock ingen annan politik mer eller mindre)

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

sablar
Visningsbild
32 Arvidsjaur Hjälte 981 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:

Det du borde tänka på är istället VARFÖR du vill ha mer jobb, mindre skatt och mindre invandring.

Jag hette tidigare LazySnigel

Djungel_soppa
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 244 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:
Läs på alla ideologier, sen kollar du vilka partier som tillhör vilka ideologier. Så förstår du vart de vill komma etc :)

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till Djungel_soppa [Gå till post]:

Nja, detdär funkar inte riktigt i svensk politik. Jag menar, folkpartiet kallar sig liberaler, men inte fasen är de liberala ;)

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

Unnamed
Visningsbild
P 33 Luleå Hjälte 640 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Juggz [Gå till post]:

Fel




[svar:LazySnigel:2999943]

Vill ha mer jobb då jag känner folk i min närhet dvs min morsas man t.ex blivit av med jobbet. Kanske p.g.a lågkonjukturen, men tycker det verkar finnas väldigt lite jobb annars.

Mindre skatt då jag tycker personligen att Sverige har för hög skatt, visst finns det fördelar med skatt om man har en stor familj osv, men det har jag inte och kommer inte få, så för min del är det helt klart sänkning på det.

Mindre invandring då jag anser att Sverige tar in alldeles för många invandrare, vad jag ser så börjar Sverige bli mindre Sverige.
Anser att en stor del av dem är kriminella, men det kan ju också vara bara något median styr upp.
Men jag anser att det börjar bli för mycket.
Djungel_soppa
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 244 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:
Det är i alla fall en bra grund att stå på, även om man är liberal så måste man ha några gränser(annars är man extremist). :)

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:

Fast med lägre skatter kommer vi ju få sämre vård, sämre skola, sämre vägar osv osv. Det finns en anledning till att vi har förhållandevis bra vård och skola i Sverige ;)




Svar till Djungel_soppa [Gå till post]:

Dock finns det nog egentligen inget som folkpartiet försökt få igenom som haft speciellt mycket med liberalismen att göra

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:

Du verkar ha liknande åsikter som mig dvs vettiga åsikter:)

Mer jobb säger alla att de vill ha och mer jobb kommer av andra punkter som t.ex. mindre skatt.
I den här tråden ger jag några argument för mindre skatt:
http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/politik/dags_att_saenka_skatten/sida_1.php
Om du är intresserad kan du läsa igenom.

Jag har även gjort en tråd om varför Sverige bör minska sin invandring:
http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/politik/minska_invandringen/sida_1.php
Helt klart värd att läsa om du vill ha lite kött på benen.

Häng lite här i politik forumet och läs trådarna så kan du ganska snabbt bilda dig en ungefärlig åsikt om vad som är en vettig politik.
Försök delta i debatterna för det är då, när man själv måste tänka som man lär sig som bäst.


Djungel_soppa
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 244 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:
aah, åh andra sidan kanske de anser sig vara liberala å de låter tobak och alkohol finnas, för det är trots allt pyyyyyyyyttelite liberalt :)

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Inte då, det finns inget som tyder på att lägre skatter=sämre vård som du säger. Sverige har näst högst skattetryck i världen och inte har vi näst bäst vård för det.
Det rår helt på vad man sparar in på och myten om att allt blir sämre med lägre skatt måste bort.

Dlaffer
Visningsbild
P 30 Värmdö Hjälte 290 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:



Du låter som en riktig Moderat du.

Mer jobb - Moderaterna
Mindre skatt - Moderaterna
Mindre invandring - Säker vi bidrag och sånt så blir det svårare att invandra till sverige om man inte redan har skaffat ett jobb här och det är ju det det blåa vill (säka bidragen). Men på den punkten är ju sverige domokraterna starkast.

Välkomen till moderat familjen. (Om man du kan gämföra kapitalism med familj...)
Unnamed
Visningsbild
P 33 Luleå Hjälte 640 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Salvator [Gå till post]:

Aha ok tack, ska läsa igenom trådarna

Caboose
Visningsbild
P 33 Hjälte 322 inlägg
0

Svar till Unnamed [Gå till post]:

Låter som du är Sverigedemokrat.

Här kan du läsa vad de tycker:

Visa spoiler
Skatterna
Sverige är ett av de länder i världen med högst skattetryck. Det mångkulturella samhällsexperimentet kostar oss varje år enorma pengar och det är bara sverigedemokraterna som ifrågasätter om det är rimligt. Vi är det enda parti som kan sänka skatterna och förbättra den offentliga servicen samtidigt.

Sysselsättningen
Vi är övertygade om att det är småföretagen som kommer att skapa de nya jobben. För att bekämpa arbetslösheten och stärka Sveriges ekonomi vill vi därför skapa ett gynnsamt klimat för de som vill starta företag och för nystartade, privata småföretag. Vi vill också införa ett lärlingssytem, där arbete och utbildning går hand i hand.

Invandringen
De flesta svenskar erkänner idag att svensk invandrings- och integrationspolitik har varit ett monumentalt misslyckande. Sverigedemokraterna är det enda parti som vågar säga detta öppet.

Ett befolkningsmässigt homogent samhälle har bättre förutsättningar att nå en fredlig och demokratisk utveckling, än en heterogen statsbildning. Därför förespråkar sverigedemokraterna en restriktiv invandringspolitik, liksom att samhället på alla sätt ska uppmuntra en ökad återvandring. Dagens situation med kulturellt främmande enklaver i de flesta städer är inte hållbar. Ingen integrationspolitik i världen skulle klara av att integrera så många människor på så kort tid som behövs. Det bästa både för svenskarna och för de invandrare som inte kunnat anpassa sig till samhället vore om många invandrare återvänder till sina hemländer.

Sverige har i förhållande till folkmängden tagit emot flest invandrare i Europa under efterkrigstiden. Det har medfört stora sociala och ekonomiska påfrestningar för vårt land. Rotlöshet och omfattande motsättningar, såsom gängvåld, rasism och grupphat, har blivit en del av vardagen i Sverige, som en konsekvens av en alltför generös invandringspolitik. Rotlösheten står i motsats till något som är väldigt viktigt för oss sverigedemokrater - rätten till en nationell identitet. Alla människor måste få känna att de tillhör ett folk.

Sverigedemokraterna är inte principiellt emot invandring. Vi är på det klara med att Sverige alltid har haft invandring, men den har tidigare varit begränsad och reglerad. De invandrare som kom hit kunde ganska lätt assimileras och bli en del av det svenska samhället, främst på grund av att de inte var så många och att de kom från kulturellt närstående länder. De senaste årens invandring har dock varit av helt annan art. Det har handlat om tiotusentals invandrare varje år, från avlägsna delar av världen, vilket inte varit bra för Sverige.



Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Dlaffer [Gå till post]:

Just på invandringsfrågan så är moderaterna det absolut sämsta alternativet, invandringen har slagit rekord båda gångerna moderaterna har haft makten. Moderaterna vill väl använda invandringen som en murbräcka mot välfärdssamhället skulle jag tro, det är dock inget som de någonsin kommer erkänna.

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:

Fast med tanke på att det mesta samhällsnyttiga är skattebetalt så lär saker försämras med lägre skatter, det kommer man inte ifrån, såvida man inte anser att sänkta skatter för vissa men höjda för andra, är sänkta skatter

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

Dlaffer
Visningsbild
P 30 Värmdö Hjälte 290 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:



Mjoo det har du rätt i. Fast tror du inte att invandringen kommer att minska om man minskar Bidragen?
Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Vad exakt räknar du som samhällsnyttigt då? 40 % av skatterna går till olika bidrag, är de samhällsnyttiga?
Med mindre skatt på lön så skulle vi konsumera mera vilket leder till fler jobb och mindre bidrag. Jag tar upp lite av det i min tråd som jag länkade till TS.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Dlaffer [Gå till post]:

Jag vet inte exakt hur många som fuskar sig in i landet för att få bidrag eftersom 90 % saknar id handlingar men jag tror nog att invandringen skulle minska utan bidrag, så svar ja.
Dock så är bidrag till en viss nivå bra att ha för samhället.

Skinksallad
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 7 479 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Ursäkta för att jag frågar men vart ifrån vet du att 40% av skatterna går till bidrag, jag citerar från rutan nedanför inläggen där det står att det är modereringsnivå "Stenhård"

Ska du komma med påståenden, till exempel att 50% av alla invandrare begår brott så ska du kunna säga varifrån du fick den informationen!




Tillägg av Skinksallad 2010-03-28 22:02

Samma sak gäller ditt nästa inlägg.

Sök sök sök uwc.se

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:

Bidrag är samhällsnyttiga ja. Utan dem skulle befolkningsmängden minska avsevärt i Sverige vilket då hade lett till ännu mindre skatter osv osv.

Allt som behövs för att samhället ska fungera är samhällsnyttigt. Alltså, vägar, sjukvård, skola och barnomsorg osv.

Fast vid mindre skatt på lön så skulle sannolikt lönerna också sänkas, vilket i sin tur då lett till att man ändå inte haft mer i plånboken ;)

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

Dlaffer
Visningsbild
P 30 Värmdö Hjälte 290 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:



Joda visst är det det. Jag är bara en av dem som tycker att man ska kämpa sig till sina egendommar och pengar.
Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Skinksallad [Gå till post]:

Jag länkade i början till två trådar som jag skrev förut och där i finns källor till båda påståendena.
Men jag kan väl ta mig lite tid att posta källorna här...

90% saknar id handlingar: http://www.kristianstadsbladet.se/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070518/OPINION/105180403

Källa till skatterna:
http://www.ekonomifakta.se/sv/Artiklar/2009/September/Sa-anvands-en-svensk-skattekrona/
och
http://www.skatteverket.se/download/18.383cc9f31134f01c98a80002475/23301.pdf

den sista är lite gammal dock..



Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Jag diskuterar gärna skatterna men jag har lite ont om tid nu, ska precis gå till en kompis men jag kan hänvisa till min tråd som jag gjorde tidigare:
http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/deb...sida_1.php

Där ger jag argument varför skatten ska sänkas. Om du inte orkar det så säg till så kan jag skriva här istället men då får du vänta på svar tills senare.

Anarko
Visningsbild
P 30 Hjälte 51 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Är du på riktigt? Du menar alltså att läraren blir sämre för att den inte får betalt från skatter, att läkaren blir inkompetent det ögonblicket den inte är anställd av staten?


Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till Anarko [Gå till post]:

Det jag menar är bara att skola och vård osv kommer få mindre pengar, vilket i sin tur leder till sämre standard. Istället för att ha en lärare på 16 elever så kanske vi har en lärare på 30 elever, vilket är alldeles för mycket och också gör skolgången sämre för eleverna

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Och varför skulle lönerna sänkas med lägre skatter? Jag kan bara anta att du då menar jobb i den offentliga sektorn, annars får du förklara vad du menar.

Ingen status

Anarko
Visningsbild
P 30 Hjälte 51 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Aha, då var det väl bara jag som tänkte mig att dessa skattesänkningar skulle finansieras genom att privatisera "skola och vård".

Att kvalitén på den statliga välfärden försämras om man pumpar in mindre pengar i den har jag inget att invända emot. : P

Anarko
Visningsbild
P 30 Hjälte 51 inlägg
0

Svar till miikis [Gå till post]:

Jag ser gärna en motivering på det där också.

Lordkrall
Visningsbild
36 Hjälte 5 907 inlägg
0

Svar till miikis [Gå till post]:

Företagen märker ganska snabbt att folk klarade sig på pengarna de fick ut innan skattesänkningen, således kan de utan problem sänka lönerna såpass mycket så att personalen får ut lika mycket som innan sänkningarna, således sänkes lönen i samband med en skattesänkning

Oh it's sweet how the Darkness is floating around!| 12/10 -Kralldagen

miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0

Svar till Lordkrall [Gå till post]:

Fast företagen tjänar ju själva på om folk har mer pengar att röra sig med, fler kan köpa deras produkter, de får högre vinster.

Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Lära sig politik?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons