Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Svartsjuka och hur visar killar?

Skapad av Borttagen, 2010-03-29 17:57 i Kärlek & Relationer

8 561
26 inlägg
0 poäng
heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
0
Om man verkligen älskar en person tvekar man inte på att vara ihop eller träffa personen.
Jag är inte kär.

Men tjejer, varför blir man "svartsjuk" när man tänker på att personen kan bli ihop med en annan nu?
________________________

Och om han verkligen älskade mig hade han väl inte betätt sig så?
Killar, hur gör ni för att visa att ni älskar nån och tror ni på livslång kärlek?

:)

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0


Njo. Det har jag oxå förstått.

:)

Knug
Visningsbild
P 37 Söderhamn Hjälte 444 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

Svartsjuka i efterhand handlar mest om att man vill se sig själv som outbytbar/oersättlig

jag vet att jag kände "Fyfan!!!" när mitt ex fick en ny kille rätt snabbt efteråt, inte för att jag ville vara med henne över huvudtaget men mest för att jag ville vara "svårsmält" i efterhand så att säga


angående frågan i fetstil längst ner, är jag kär i någon så är det konstant tankar om den personen och man skriver väl och försöker bete sig så bra som möjligt helt enkelt, den du är kär i vill du göra glad eller hur?

och jag tror garanterat på att man kan ha livslång kärlek, bråk kommer det alltid att finns mellan alla men hittar du DEN så är det nog DEN tills den dag man ligger i träfrack

Ingen status

Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg Online
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

Jag är otroligt svartsjuk av mig. Det suger. Rätt hårt. Har jättesvårt att lita på den andra.
Hur visar jag att jag älskar någon? Bra fråga, jag är väldigt flörtig av mig överlag tydligen. Men jag ger mycket komplimanger t ex. Vilket jag i ofs gör annars också.
Men jag visar alltid det med små saker.

Och, jag både tror på livslång kärlek, men det är i otroligt få fall som det kan hända folk.

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Knug [Gå till post]:
Tack! Du fick mig på andra tankar! :)

Men om man är otrogen.. då älskar man jue inte personen.. ?
Alltså om din partner är otrogen mot dig älskar inte hon dig .. ?
Eller vad tror/tycker du?


:)

DarkHelmet
Visningsbild
Hjälte 119 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

JAG gör det i utbyte mot sex:)

(¯`·._.·[DarkHelmet]·._.·´¯)

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till DarkHelmet [Gå till post]:
Varför egentligen..?
Är du hellre singel än ihop?

:)

Knug
Visningsbild
P 37 Söderhamn Hjälte 444 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

jag anser personligen att om någon har varit otrogen mot mig så har känslorna denne personen haft för mig bara varit skitsnack och hela skiten har varit baserat på lögner

jag har haft otrogna partners och jag vet med mig själv att jag skulle aldrig någonsin under några omständigheter vara otrogen mot en person jag sagt att jag älskar

men under tonåren är det tyvärr så att folk blir tillsammans till höger och vänster och "älskar hit och älskar dit"

sen så är dom kvar i ett förhållande medans dom letar annat under tiden, svinigt som fan men vissa är assholes helt enkelt

det svåra är att inse det innan det är försent

något jag tydligen är skitkass på ;D

hoppas jag inte gjorde dig ledsen nu eller något sånt men jag tror nog du klarar dig bättre utan honom om han nu kunde göra så mot dig eller hur det nu låg till

Ingen status

ylva
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 2 699 inlägg
0
Jag blir inte svartsjuk.
Har blivit glad när mina ex fått nya flickvänner.

vem kan stoppa mig när jag bara rullar fram

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till bajsknull [Gå till post]:
Hur kan du inte vara svartsjuk?
Det är så jobbig känsla så hur klarar du dig ifrån den? ;O


:)

ylva
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 2 699 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

Haha ja, jag vet. Tycker lite synd om alla som är svartsjuka, men jag vet inte. Är väl bara inte lagd så, aldrig varit svartsjuk.

Gud kanske gillar mig extra mycket!

vem kan stoppa mig när jag bara rullar fram

MachtheGreat
Visningsbild
P 35 Jokkmokk Hjälte 17 740 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

Jag tror på ett regelbundet utbyte utav kroppsliga vätskor, inget annat.

This place is death, reincarnated.

DarkHelmet
Visningsbild
Hjälte 119 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

Ärligt.. Sex ÄR viktigt.. Det kan man inte komma ifrån (om man är kille).. Men såklart betyder det inte allt.. Men utan sex i ett förhållande så skulle det troligen inte funka länge.
Men åter till din ursprungsfråga.. JAG visar min kärlek genom att väldigt ofta säga till henne hur mycket jag älskar henne - att ge henne en blomma då och då - att krama om henne o viska i hennes öra att jag älskar henne - att alltid välja henne i första hand - att sätta mig in i hennes känslor och tankar.. Det finns så mycket man kan göra för att visa henne hur man känner..

(¯`·._.·[DarkHelmet]·._.·´¯)

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till DarkHelmet [Gå till post]:
Ja där ser du. Det finns kärlek i dig. ;)
asså inget illa menat!

Och såklart är sex viktigt.
Men inte så att man BARA bryr sig om sexet.. :)

Lycka till hon som får dig!


:)

xXOnyxiaXx
Visningsbild
F Hjälte 818 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:



Aaah den där svartsjukan vet jag ingeting om... blir typ aldrig svartsjuk när det gäller känslor =)

Jag håller med knug om otroheten, finns inget jag kan tillägga, och lika dant med att folk är så kluvna i tonåren om sina känslor! kärlek å ordet älska är väldigt start å betydelsefull så den använder jag inte bara så där...till och med till dem som betyder och har en liten bit av hjärtat säger jag inte ba "älskar dig". Den meningen är helig...

World of Warcraft <3 Har spelat sen den första kom ut *stolt*

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kaxxxo0o [Gå till post]:
Ja..
Men varfär är du inte svartsjuk..? Tips?:)


:)

Sessica
Visningsbild
F 31 Hjälte 4 365 inlägg
0
Svar till heisweet [Gå till post]:
Jag blir inte svartsjuk alls. Mitt ex hade nästan bara tjejkompisar, sov hos dom jätte ofta. Brydde mig inte ett skit.
Tycker lite små synd om folk som är otroligt paranoida och svartsjuka, för det förstör väldigt mycket i ett förhållande.

Varför man tror att ens partner ska vara otrogen har nog väldigt mycket med självkänsla att göra. Därav uttrycket "älska dig själv innan du älskar någon annan" Det är svårt att låta bli svartsjukan om man inte inser att man är bra nog som man är.
Sen finns det många olika svartsjukor och varför man är svartsjuk. Jag tex har jätte svårt att släppa en person eftersom det har hänt saker i min bakgrund.


Men någonting kommer alltid i mellan och någon slutar alltid älska först

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Sessica [Gå till post]:
okej ..
men du verkar ha grymt bra självförtroende..
var har du fått de ifrån?


:)

Mustaschmannen
Visningsbild
P 31 Åkarp Hjälte 2 367 inlägg
0

Svar till Knug [Gå till post]:

Hmm. Dagens relationsråd, tar till mig ordentligt för en gångs skull.


Svar till DarkHelmet [Gå till post]:

Jag och min flickvän har varit ihop sen fem månader tillbaka, no sex at all.
Det har funkat bra hittills, men det börjar gå utför som fan nu.
Hur "länge" tänkte du dig att förhållanden utan sex skulle funka? *interested* xD



Hejt är en snel pojkscout.

Sessica
Visningsbild
F 31 Hjälte 4 365 inlägg
0
Svar till heisweet [Gå till post]:
Skillnad på självförtroende och självkänsla dock.
Jag har fått en hyfsat bra självkänsla tack vare mycket "öka självkänsla" böcker och möten hos Bup.

Men sen är det att jag tänker inte så mycket. Om killen nu har valt att bli tillsammans med mig, varför skulle han då hoppa i säng med någon annan? Jag tvingade aldrig personen att bli tillsammans med mig. Jag har aldrig försökt stoppa personen att lämna mig, så det finns ingen anledning att vara otrogen.

Men det handlar ju jätte mycket om att faktiskt våga. Man måste våga släppa garden, för annars kommer man bli paranoid och förstora upp saker.
Misstänker jag att något är fel så pratar jag med personen, inte med en svartsjuka utan mer "jaha, vem ska du träffa?" Man ska vara positiv.

Visst, jag hamnade i en situation där en tjej rätt öppet stötte på mitt ex. Men jag kan inte göra något åt det, så jag fortsatte som vanligt. Bara för att hon stötte på honom så betyder det inte att han stötte tillbaka. Allt handlar om förtroende för varandra. Har man gått in i ett förhållande så ska man lita på varandra också. Du litar väl på dina vänner? För ett förhållande är som vänskap, för mycket svartsjuka kommer förstöra allt.

Så du behöver inte ha bra självförtoende för att klara ett förhållande utan svartsjuka. Man måste bara lära sig att "personen har valt mig, jag duger som jag är." Om nu ens partner är otrogen (vilket kan hända) så får man bara inse att.. alla är inte sådana. Då hamnade man med fel kille helt enkelt.
Shit happends, jag tänker inte måla upp en vacker bild att om du följer dessa råd så kommer inget hända. Men det är bättre att dra ner på svartsjukan. Är personen otrogen så är det inte ditt fel.

Men någonting kommer alltid i mellan och någon slutar alltid älska först

DarkHelmet
Visningsbild
Hjälte 119 inlägg
0

Svar till Mustaschmannen [Gå till post]:

Hmm.. Ett förhållande utan sex? För min del? Asså det är svårt att svara på.. Men jag har svårt att tänka mig längre än 2 månader i ett förhållande utan sex.. Detta är dock min personliga åsikt:)

(¯`·._.·[DarkHelmet]·._.·´¯)

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Sessica [Gå till post]:
Men om han är otrogen..
Så kunde jag inte ge det han vill ha och då är det jue mitt fel..?


:)

Sessica
Visningsbild
F 31 Hjälte 4 365 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:
Nej.
Det är aldrig ens fel om personen är otrogen. Inte på ett sätt så du kan ändra dig.
Min killkompis var otrogen mot sin flickvän för att han inte hade några känslor kvar för henne. Då var det ju inte hennes fel?

Om du syftar på sex så kunde du inte gjort mer där heller. Man ska lyssna på sin kropp, vill man inte så gör man inte. Sen om personen är otrogen så är det den personens problem. För det är ju faktiskt personen som förlorar någon.


Men någonting kommer alltid i mellan och någon slutar alltid älska först

heisweet
Visningsbild
F 32 Österbymo Hjälte 66 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Sessica [Gå till post]:
Okej. Tack så mycket. :)


:)

jkridlsps
Visningsbild
Linköping Hjälte 735 inlägg
0

Svar till heisweet [Gå till post]:

"Men tjejer, varför blir man "svartsjuk" när man tänker på att personen kan bli ihop med en annan nu?"

För att man slits sönder itu av tanken att någon annan får uppleva det man själv upplever när man är med den personen Svartsjuka är väl också ett tecken på rädsla för att förlora någon.

OFtast uppstår svartsjuka hos personer som är osäkra i sig själva. Och osäkerheten i har oftast att göra med att man tidigare blivit bedragen i ett förhållande.

Oftast är all form av svartsjuka ett tecken på att man är kär i någon. Så är det en kille man inte känner kan man märka av om han tycker om en, om han tex blir svartsjuk eller tar åt sig när du pratar om andra killar, pratar med och eller umgås med andra killar.

Men sen har vi sjuklig svartsjuka också.
Och det är typ när män slår sönder sina kvinnor för att dom hejjade på en gammal klass kompis på stan xD Sånt däremot är inte ett tecken på kärlek. Det är snarare ett tecken på att det är jävligt mycket dags att uppsöka Dr Phil ;D
________________________



Forum » Livet » Kärlek & Relationer » Svartsjuka och hur visar killar?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons