Fnas
P
35
Trollhättan
Hjälte
2 318 inlägg
2010-04-10 16:48
Svar till Martiny [
Gå till post]:
Du verkar inte förstå det minsta av vad andra folk i tråden skrivit.
En fil försvinner inte bara för att du trycker delete.
Med rätt utrustning och system kan du återskapa i princip vad du vill från diskar som brunnit upp, dränkts i vatten, fått spikar igenom diskarna osv.
Vill man vara helt säker på att inget du gjort ska kunna spåras bör du använda program i stil med Darik´s Boot And Nuke (
http://www.dban.org/) som enligt sin egna hemsida fungerar emot alla kända tekniska lösningar för att återskapa data.
Det är gratis och fritt att använda.
Ifall du vill kryptera filer så att ingen kan komma åt dem utom just nu kan du använda som länkades tidigare truekrypt.
Med truecrypt skapar du en vad du troligen skulle referera till som en virituell hårddisk.
Denna hårddisk ser ut som en helt vanlig fil som inte går att öppna, men när du startar truecrypt och "mountar" din fil kommer den fungera som en mapp där du kan lägga filer och liknande som du vill hålla hemligt.
När du av"mountar" din fil är all data där oläslig igen.
Du kan även bilda keyfiles och liknande så man måste koppla ihop ett lösenord och en fil som du sparar på ditt usb-minne för att låsa upp din krypterade data.
Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.