Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Akuten = snigeluten

Skapad av BananaSplash, 2010-04-15 14:06 i Naturvetenskap

5 283
61 inlägg
0 poäng
djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0

Svar till Thelostone [Gå till post]:

Men sluta ljug ditt äckliga troll. Om hon får hjärtattack så får hon inte sitta i nåt jävla vänterum. Pajas.




ont. Har fått vänta 3 timmar båda gångerna jag brutit armen. Ingen fara med det. Om man har lite ont bara så får man stå ut. Andra med mer "livshotande" skador ska gå före.

Sluta klaga nu era fjollor.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:

3 timmar är helt okej, inte 10 och inte 15.

MEN

vadå sluta klaga era fjollor att ex SÖS akut är på tok för högt belastat är ingen hemlighet. Livshotande är svårt att avgöra. Killen som låg bredvid mig, såg en del under de 15 timmarna jag låg där hade en nackskydd på sig. Till början trodde jag bara han hade en lättare skada som de redan kollat eftersom han va uppe och gick runt på sjukhuset. Hah det visade sig att han hade en spricka i nacken och väntade på svaren från röntgen. Läkarens syn när hon insåg att hon hade en patient med en spricka i nacken på vift var oslagbar.

De va alltså så obemannade (två läkare under "rusningstid" på sös är inte okej) att de inte berättat för honom att det var livsfarligt att gå runt eller ens röra sig om man misstänkts ha brutit eller har en spricka i nacken.

Så nej att vänta så länge samt att vården i Sverige har ett sådant tryck på sig är inte okej och man ska definitivt klaga. Konstruktivt.


h

Kapauw
Visningsbild
P 30 Östhammar Hjälte 545 inlägg
0
Bröt armen på mitten, så den var helt av, Fick morfin på 30 sekunder, sen vänta på ambulans 2,5 h...

110% idioti

Xero
Visningsbild
P 32 Stockholm Hjälte 318 inlägg
0


Läs dom här artiklarna så finner du säkert svar. Tog 2 min att googla :P

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=907634

http://www.sydsvenskan.se/lund/article583419/69-aring--dog-efter-lang-vantan-pa-akuten.html

http://stockholm.lny.se/vantetiderna-kortas-pa-sos-akuten-40016/
kycklingmacka
Visningsbild
P 30 Bålsta Hjälte 2 707 inlägg
0
Det suger! Man ska fan inte behöva vänta så länge... Visst ett brutet finger, kanske gör ont men om man håller på att dö eller något organ är i livsfara ska man inte behöva vänta så jävla länge. Det är ju sjukt? Sorgligt som fan att någon skrev att sin mormor dog i vänterummet ;/

Ät gul snö, det kan vara öl.

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

...och?

Ni sitter och whinar över att ni brutit ett finger och inte får hjälp på två minuter. Att du drar upp en egen berättelse, som förövrigt kan vara hur osann som helst, bidrar ingenting.

Gå och skrapa upp knät och stick till akuten eller nåt istället.

Fjolla.



Tillägg av djurslaven 2010-04-18 17:11

Och nej, det är inte svårt att avgöra om någon har livshotande skador. Om det kommer in någon med en stång genom magen är det en självklarhet att han ska gå före en med bruten arm.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0





Nej men de skulle sett till att han fått information att inte röra sig.

De är underbemannade nu ska vi se att olika sjukhus har olika bemanning detta var på SÖS som är rätt känt att deras akut har högst tryck och är underbemannade.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/vantetider-i-varden_417343.svd

http://www.svd.se/stockholm/nyheter/jag-visste-att-det-var-kaos-men-att-det-skulle-vara-sa-har-illa-trodde-jag-inte_218251.svd

http://www.svd.se/stockholm/nyheter/en-omojlig-ekvation_218249.svd

http://www.dn.se/sthlm/stockholms-landsting-riskerar-boter-1.1062766

Brutit ett litet finger är inte riktigt det de handlar om.

h

Mjodhavaren
Visningsbild
P 36 Hjälte 180 inlägg
0

Svar till ReLaXoz94 [Gå till post]:
Kolla röntgenbilderna tar väll idag bara några minuter. Men emellan tar dom hand om skottskadade och folk som trillat på moppen.. =p

Men aa.. har man bara en fraktur så kan man gott vänta ^^

vafan_e_de
Visningsbild
P 30 Rönninge Hjälte 400 inlägg
0

Svar till Mjodhavaren [Gå till post]:

Jo det stämmer nog som ni säger.

Jag trodde ju bara att det var en rejäl smäll som det vart alla andra gånger + jag kände inget. Därför kanske dom trodde det med så dom tog hand om andra samtidigt.

Men jag tycker fortfarande att det inte borde ta sån lång tid :(

Ingen status

Slamkryparen
Visningsbild
P 35 Trångsund Hjälte 4 624 inlägg
0
2 timmar är ingenting på akuten. jag fick vänta 4 timmar på att få en jävla axel tillbakadragen i rätt läge (när jag väl fick hjälp så var det klart på åtta sekunder), osså har jag fått vänta 7 timmar på att få hjälp när jag hade en infekterad skada i knäet som hade fått det att svälla upp till storleken av en fotboll.

en polares brorsa fick vänta över 17 timmar för att nån skulle ta hand om hans brutna finger en gång i tiden.

"Lita aldrig på en varelse som blöder en vecka varje månad utan att dö."

Thelostone
Visningsbild
F 30 Hjälte 93 inlägg
0
Svar till djurslaven [Gå till post]:
Hon fick göra det.




Tillägg av Divinity 2010-04-20 11:36

Inte den tonen i stenhårt modererade forumskategorier, hördu du.

HJÄP MIG! >______<

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0

Svar till Thelostone [Gå till post]:

Men nej det fick hon inte. Mår du bra av att ljuga eller?

Jag använder vilken ton jag vill. Pajas.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:

Ja och då kan du ju svara på seriösa inlägg istället.



h

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Jag har svarat på seriösa inlägg?

MADCOW
Visningsbild
P 28 Grängesberg Hjälte 1 342 inlägg
0


När jag bröt sönder hela jävla handleden fick jag vänta 2 timmar på ett sjukhus och 6 timmar på ett annat, fick opereras 2 timmar efter att jag fick hjälp.

When I'm around you, I kind of feel like I'm on drugs. Not that I do drugs. Unless you do drugs, in which case I do them all the time. All of them.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:

Nej? Du ber om källor från folk och så när jag ger dig källor so besvarar du inte den kritiken utan trollar bara med någon annan.

h

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
0

Svar till BananaSplash [Gå till post]:
Åh, men det kan ju bero på tiderna man är där, och om det kommer inte ambulanser och helikoptrar :o
Samt att de som är mer brådskande kommer in först, så det beror ju på varför man är där och vilken prioritet det får i sig :o

http://vet.hut.nu/?id=8

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

Woops, hade missat det inlägget.

1. Jag har inte bett om källor.

2. Jag har inte sagt emot någon, jag har bara sagt att ni är löjliga som tycker två timmars väntetid är mycket och att folk med värre skador etc. ska gå före.

3. Vad fan har snubben med en spricka i nacke med något som helst att göra? Sjuksköterskorna och läkarna är också människor. De kan fela. Att fela är mänskligt.

4. Du failar.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:


Att du drar upp en egen berättelse, som förövrigt kan vara hur osann som helst, bidrar ingenting.



Ja styrkte min berättelse, nej två timmar är helt okej men nu var det i regel 6 timmar folk uppgav.

h

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

Hur fan kan internetkällor styrka en egen berättelse? Om det inte är en tidningsartikel eller liknande förstås.

Förövrigt kan historien fortfarande vara hur osann som helst.

Om det nu hade varit så att påstod att vårdcentralerna INTE hade varit underbemannade, vilket jag inte har gjort, hade dina källor betytt något. Men nu när du försöker använda dem för att "styrka" en egen berättelse...? Nej, det funkar inte så.

EGNA ERFARENHETER KAN INTE ANVÄNDAS SOM KÄLLOR! När ska ni fruntimmer lära er det?

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0
Svar till djurslaven [Gå till post]:

Ja hade de inte varit underbemannade så hade inte min egna berättelse haft relevans då hade man antingen kunnat säga att den var fabricerad eller ett undantag. Ger jag dig källor med liknande fall ( ja artiklarna) så gör det den mer trolig även hypotetiskt än om jag inte gjort det. Vilket faktiskt gör det troligt att folk fått vänta väldigt länge och att det inte är undantag.

Klart man ska ifrågasätta folk när de uppger egna berättelser eftersom de lika gärna kan hitta på men nu har du källor så klaga inte?

Dessutom kan du omöjligen veta om jag är ett fruntimmer eller ej, Jag kan vara Ove 34 år gammal.



h

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

MEN DU HAR INGA KÄLLOR PÅ DIN EGNA BERÄTTELSE! Är du helt jävla efterbliven?

Jaja, ful är du i vilket fall som helst.

Nu tycker jag vi skiter i detta, jag blir knäpp av dina efterblivna inlägg. Du skriver helt irrelevanta saker, postar källor som inte har något med saken att göra, och hävdar att egna erfarenheter kan användas som korrekta källor?

Peace out.

polluted
Visningsbild
Hjälte 2 254 inlägg
0
underbemanning är ett uppenbart faktum, men sedan kan det även bero på att 75% utav människorna på akuten lider inte utav akuta skador och/eller är totala hypokondriker - därför är det långa väntetider. sluta gnäll och boka tid hos närmaste vårdcentral istället, så kanske personalen på akuten kan uppleva mindre tryck och de allvarligt sjuka patienterna kan få ordentlig vård.

Det är fräckt att läsa Gogol, då verkar man kultiverad.

polluted
Visningsbild
Hjälte 2 254 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:
bör det inte anses vara "common sense" att man inte rör sig om man misstänks ha skadat nacken?


Det är fräckt att läsa Gogol, då verkar man kultiverad.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:

Nej jag har aldrig påstått att egna erfarenheter kan användas som helt korrekta källor men med källor så kan det vara mer intressant samt göra det mer troligt att den är sann.

Vad nu mitt utseende har med detta att göra? Tja kanske du ser i alla fall konstant ut som ett frågetecken.

h

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

GAAAAAAH! Blir galen på din jävla meningsuppbyggnad. Lär dig skriva ordentligt och sluta använda begrepp som du inte behärskar. Du felanvänder ord hela jävla tiden.

Källorna hade INGENTING att göra med ditt påstående. Du snackade om nån jävla tattare som fick för sig att man kan gå runt när man har skadat nacken. Vad har underbemanning med det att göra? Hade han fått för sig att man inte får gå runt om han fått hjälp snabbare?

Du skrev att du lika gärna kunde vara en man på 34 år. Jag konstaterade att du i vilket fall som helst var ful. Frågor på det?

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0
Svar till djurslaven [Gå till post]:

Meningsbyggnadsfel är lite jobbiga, men jag jobbar på det :)

Jag påstår att han inte fick nog med information eftersom personalen inte hade tid och gör då mer fel än vad man vanligen skulle göra.

Mina källor handlade om hur väntetiderna ökar och att de är underbemannade? Svårt att förstå hur de kan hänga ihop med sämre vård?




h

djurslaven
Visningsbild
Hjälte 24 inlägg
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

Särskrivningar också. FOR HELVEDE!

Ännu en gång ett påstående du inte kan backa upp med några som helst källor. Detta är bara var du själv TROR.

Jag förstår mycket väl hur det hänger ihop. Men det har fortfarande inget som helst att göra med dina påhittade påståenden.



Tillägg av djurslaven 2010-04-20 18:46

Moget att redigera inlägg efteråt.

Fjolla.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till djurslaven [Gå till post]:

Jaså? Dra på trissor killen förstår något.


Nädu du är helt klart en litet troll och jag måste dricka kaffe.



h


Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Akuten = snigeluten

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons