Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Bli av med självskade-beroende

Skapad av Borttagen, 2010-03-10 23:45 i Livet

4 887
106 inlägg
1 poäng
Rebel
Visningsbild
F 28 Hjälte 1 079 inlägg
0
bli beroende av nåt annat som inte är skadligt :D
när jag var beroende av cigg så började jag pimpla monster... haha

A Young Girl's Lonely Dreams of a Past Decade

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Althes
Visningsbild
Hjälte 9 inlägg
0
hmmm - personligen när jag försökte överkomma mitt nagel bitar behov provade jag hypnos... fungerade faktiskt. Något du kanske skulle prova?
Felix96
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
0
Hur ska man kunna svara om du iinte säga va felet är? Detta är i mina ögon en stor skandal!
Jawaaa
Visningsbild
P Hjälte 2 732 inlägg
0

Svar till yogurth [Gå till post]:
Sök hjälp..

Ingen status

Jere
Visningsbild
P 31 Hjälte 3 216 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:

Såvida jag inte minns fel så är rökning ganska skadligt?x>

I'm an egocentric masochist with a sadist's point of bleak.

Always
Visningsbild
P 33 Hjälte 28 inlägg
0
Man blir ju arg när man läser detta.

Du ser bra ut, du är modig. Sluta förstör dig själv.

Ut och spring! Ut och spring med musik i öronen! Glad och fartfylld musik! Eller ingen musik alls. Det hjälper alltid för mig om jag känner att jag mår dåligt, är arg eller ledsen. Har du testat det?

Hitta en partner som inte trissar till ditt beteende. Ha sex, promenera, gå på bio. Det finns massor att göra! Sitt inte hemma och deprimera. Hitta aktiviteter som sysselsätter dig.


/ A
SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
0
Svar till Jere [Gå till post]:
Jag sa aldrig att de nya beroende skulle vara mindre skadande egentligen. Men som sagt, man byter ett beroende mot ett annat. Lite som när folk börja snusa när de ska sluta röka.

Man kan likaväl byta ett självskadeberoende mot att ringa en vän var gång man känner behov (även om det inte riktigt fungerar så). Eller mot att springa en mil. Folk hanterar ångest olika.



Svar till Always [Gå till post]:
Jag hoppas du inser att en depression/ett självskadebeteende inte går över av för att någon i princip säger ''ryck upp dig'' va?


Always
Visningsbild
P 33 Hjälte 28 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:
Jag hoppas du inser att en depression/ett självskadebeteende inte går över av för att någon i princip säger ''ryck upp dig'' va?

Självklart. Det krävs mer intresse än så.


Mår man dåligt av någon anledning så blir det inte bättre om man sitter hemma och grubblar på det. Jag själv har varit i ett depressionstillstånd. Inget som kan jämfört med TS problem dock. Det kräver inställning om man vill sluta med ett beroende, oavsett vilket beroende det är.

Det jag skrev tidigare var ett försök i att uppmuntra.

Vad är mest resonabelt?

Vakna - skola - Stänga in sig på rummet och göra illa sig själv - sova indränkt i tårar.

eller,

Vakna - skola - springa - kolla på film / vara med kompisar - ha kul - sova.

Sysselsätter man sig med aktiviteter så får hjärnan annat att tänka på. Även om det kanske inte löser problemet helt av sig själv så är det en sak på vägen som bidrar till en bättre tillvaro.


/A
SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
0
Svar till Always [Gå till post]:
Det är inte bara intresse. Det är ungefär som att säga till en person med lunginflammation ''skärp dig, bli frisk nu va''. Det rationella och det man känner är inte alltid på samma plan.

Det är skillnad på att vara deppig/ledsen och att vara i en depression.


Always
Visningsbild
P 33 Hjälte 28 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:

Det är inte bara intresse. Det är ungefär som att säga till en person med lunginflammation ''skärp dig, bli frisk nu va''. Det rationella och det man känner är inte alltid på samma plan.

Det är skillnad på att vara deppig/ledsen och att vara i en depression.


Jag gillar inte din jämförelse. Har man lunginflammation så finns det tips och råd på vad man kan göra för att det ska bli bättre medan kroppen tar den tid den behöver för att bekämpa det.

Men jag förstår lite vad du menar. Jag har dock aldrig sagt att det bara handlar om intresset att sluta som spelar roll.. vilket du får det att låta. Jag försöker heller inte tala om att det är lätt att göra sig av med beroendet, om det är det du säger..


/A

Jere
Visningsbild
P 31 Hjälte 3 216 inlägg
0

Svar till SheDevil [Gå till post]:

Sant, min brud gråter ögonen ur sig och behöver närhet när hon får panikångest :>


I'm an egocentric masochist with a sadist's point of bleak.

SheDevil
Visningsbild
36 Kristianstad Hjälte 5 978 inlägg
0

Svar till Always [Gå till post]:
En sjukdom är en sjukdom?

Många anser att det bara är att gå vidare eller att rycka upp sig för att man mår psykiskt dåligt eller är psykiskt sjuk. Men lika lite som man kan ''hoppas'' sig frisk från en fysisk sjukdom, så kan inte bara bli frisk sådär från en depression^_^

Vad jag menar är att på dig lät det i princip som att hon har ingen rätt att må dåligt, och borde därför inte få göra det. Att hon borde rycka upp sig, hon är ju trots allt vacker och allt det där.

Svar till Jere [Gå till post]:
Närhet kan vara riktigt fint ibland. Men när jag är där... Nja, då kan jag inte riktigt med det.


ylva
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 2 699 inlägg
0

Svar till yogurth [Gå till post]:
Apropå uppmärksamhetspratet så att säga "Jag är en av dom få som står för att jag skär mig" osv, det är i dagens lilla samhälle inget att stå för.
Det borde kanske vara det, men med den här emotrenden har det ju även blivit "mode" att skära sig själv och visa upp det.
Nu tror jag inte att du är sån, så ta det inte fel. Ville bara säga deeee

För övrigt så tycker jag att du ska ta en dag i taget, inte en vecka i taget. Du kan tänka som att du skjuter upp dina problem, till en annan dag, fast egentligen kommer aldrig den dagen! Förhoppningsvis i alla fall


vem kan stoppa mig när jag bara rullar fram


Forum » Livet » Bli av med självskade-beroende

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons