Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Gjort bort mig?

Skapad av Borttagen, 2010-04-28 21:23 i Kärlek & Relationer

2 032
33 inlägg
-2 poäng
Utime
Visningsbild
Hjälte 1 inlägg
-2
Hej!

Jag går i första ring, och jag har ett bekymer. Det är en kille, som vi kallar för Peter och en tjej som vi kallar för Klara.

I klassen och skolan är jag accepterad. Inte jätte poplulär, men inte heller utfryst. Lätt och lagom så att säga. Jag fylde nyligen år, och då var det jättemånga som gratulerade mig personligen och på facebook, vilket jag glädjades åt.

Verken Klara eller Peter hade doch sagt grattis till mig, verkern personligen eller på facebook. Peter bryr jag mig inte om eftersom han inte går i min klass vi är (eller kanske var från och med nu) bara bekanta. Klara å andra sidan går i min klass. Jag gillar henne starkt vilket gör att jag tar mer illa upp när hon inte för så än om någon annan hade låtit bli att gratta mig. Dumt, eftersom det fanns ett fåtal som inte sade grattis.

På facebook idag på kvällen såg jag att Klara skrev till Peter i stil med: "Herregud! Snart 17 år redan". Han svarade bara i stil med: "Ja jag vet ;D"

Då skrev jag som en respons riktad till klara: "Du sa inte grattis när jag fyllde år nyligen :(".

Peter trodde att jag skrev till honom och svarade då: "Då tycker jag att du skiter i att gratta mig."

Så skrev jag: "Jag pratade egentligen med Klara, ta det lungt. Jag hade tänkt säga grattis till dig :P" och sen skrev jag en till respons direkt efter för att försöka skämta bort det någolunda:" Egentligen var det vara menat som enn skämt."

Klara var online på facebook under tiden så sannolikhetern att hon såg båda mina meddelanden är inte obefintlig.

Jag bestömde mig för att ta bort båda mina meddelanden och bara skriva:"Ta det lungt, skojade bara"

Där har ni mitt dillemma. Jag vet inte omn om det är något att bekymmra sig över. Jag är iallafall sjukt orolig, det absolut sista jag vill i skolan är att folk ska se ner på mig eller undvika mig. Speciellt Klara, tjejen jag gillar och som går i min klass. När jag tänker tillbaka på det så var det bara så sjukt onödigt. Vem fan bryr sig om jag fick ett grattis mer eller mindre?

Imorgon fyler Peter år, och Klara och Peter samt många andra i min klass har en nära relation till honom. Jag är rädd för att både Klara och Peter ska se ner på mg i fortsättningen och påminnas om facebook-incidenten när de säger grattis till honom. De kanske t.o.m berättar för de andra i klassen var som har hänt. Det är mina funderingar iallafall.

Som sagt, jag vet inte om det är något att ora sig över om jag överdriver eller om jag rent ut sagt bara är paranoid. Om ni kunde hjälpa mig skulle jag vara djupt tacksam.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Pitiful_Mortal
Visningsbild
Hjälte 6 114 inlägg
0
Facebook håller på att ta över världen.. Seriöst.. VAD I HELVETE?

Om de tar illa upp eller börja se ner på dig för något som du skrev på Facebook så är de dumma i huvudet. Ni går väl inte i lågstadiet?

.. and that's the way the cookie crumbles.

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Skit it. Hänt värre saker och bäst är att inte göra en sak av det.

h

Spegelskepp
Visningsbild
P Upplands Väsby Hjälte 1 800 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Det verkar som om "Klara" finner Peter mer intressant än dig. Det kanske var lite onödigt att skriva att hon inte grattade dig, tyder på avundsjuka / svartsjuka och sånt gillas inte.


Du får helt enkelt börja visa Klara mer uppskattning och prata med henne mer så kanske hon finner dig intressant, eller så letar du vidare

I'm back! Glömde mitt lösenord i nästan 3 år

Wingen
Visningsbild
P 34 Uddevalla Hjälte 6 277 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Du är överdriver och är sjukt paranoid.

Hamsterpaj is an AIDS inducing experience

Kimi
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 1 496 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:
Strunta i det bara.

Sailor at your service

Always
Visningsbild
P 33 Hjälte 28 inlägg
0
OMG, snälla du.

Ta det bara lugnt, du behöver inte oroa dig över en sån liten grej.

Skulle Klara vara sur på dig av någon anledning så kommer du märka det. Du kan inte anta att bara för att hon inte skriver grattis till dig på din födelsedag så kommer ditt liv bli fuckat.

Du oroar dig över inget.

Klara kanske tänker likadant, hmm, hon skriver sen tar hon bort för hon inte vill att jag ska se. Vilken slyna. Hmm. jag ignoerar henna och kör lite catfight med henne och kallar henne bitch i skolan och sprider massa elaka rykten. -_-'

Sen bara för att man är Online på FaceBook betyder det inte att man sitter vid datorn i beredskap att skriva så fort något dyker upp. Hon kan lätt missat, glömt bort, inte fått tillfälle att gratta dig.

Nu blev det lite svamligt. Men jag tror absolut inte att du behöver oroa dig över något. Inte av anledningen att hon inte grattade dig iallafall.


/A
miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0
Det där var ju ingenting, ni går som sagt i gymnasiet, förhoppningsvis är folk där inte 5 år, tror de glömt bort det imorgon, ingen big deal :)

Ingen status

fiskhummer
Visningsbild
F 32 Solna Hjälte 3 307 inlägg
0
Eh.. Du säger att du bara skojade så är allt löst?

Du överdriver. Ta det lugnt.
tjenna
Visningsbild
P 32 Hägersten Hjälte 193 inlägg
0
Du är körd tror jag, självmord är enda utvägen, tyvärr
Kristoffer
Visningsbild
P 32 Saltsjö-duvnäs Hjälte 294 inlägg
0
Om låtsas som om inget hänt, och du låtsas som att du inte bryr dig så kommer det förmodligen bara blåsa förbi :P börjar du dock visa att du bryr dig blir det bara värre.

Love is just a che...

ylva
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 2 699 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Haha, lite charmigt över hur mycket du bryr dig. Fast egentligen inte kanske. Men ändå.

Hur som helst, jag tror inte det här kommer bli en speciellt stor grej. Om någon säger något om det är det ju bara säga att du skoja så lär folk glömma bort det.

vem kan stoppa mig när jag bara rullar fram

tomte3
Visningsbild
P 32 Huskvarna Hjälte 4 587 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

För det första måste jag bara framföra klagomål på texten, den var inte rolig att läsa med alla stavfel och dåliga ordval...

För det andra, get a grip, vem fan bryr sej om man grattat någon och inte grattat någon annan som grattade en tredje som vägrade gratta en själv... :O

Bara skit i allt och kör på som vanligt för fan, är skadan skedd är det lika bra att glömma den... xD
Har det inte skett någon skada, glöm att det ens hände ändå ;)

Tvåbarnsafar, metaforsnille och... ja, mej.

implode
Visningsbild
F 29 Älvsjö Hjälte 67 inlägg
0
Du tänker emoa ner dig för att några inte sa grattis till dig? SERIÖST? Man är inte underbar och älskad av alla, deal with it.

I'm trying to picture your black broken heart.

Valles
Visningsbild
F 32 Nynäshamn Hjälte 8 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Du tänker för mycket på vad folk tror och tycker om dig. Jag lovar att du kommer bli mer respekterat om du slutar överdriva och kör bara din race.
Plus att det är ganska omoget att oroa sig över att en kille Peter och en tjej Klara har inte sagt grattis till dig. Du ska inte direkt uppfostra barn med de, så skit i att de bitchar sig.

Sessica
Visningsbild
F 31 Hjälte 4 365 inlägg
0
Haha wtf. Min närmaste vän glömde säga grattis till mig, jag blev inte direkt sur x)

Det var ju ingenting! Det är antagligen redan glömt. Tänk på mig som nästan körde ut ögat på en jag är intresserad av. Det är värre!

Men någonting kommer alltid i mellan och någon slutar alltid älska först

Cia
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 3 879 inlägg
0
Oh dear god.
Jag sitter och face-palm:ar IRL.
Säg grattis till människan och gå vidare. Det där var väl ingenting att skämmas för.

Hon den där med bitcharmén och death note-bilden.

Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Jag har själv vart pissrädd för att människor skulle ta upp saker som jag sagt/gjort på facebook som kunde visa att jag var onormal, men i vår klass/skola verkar det som det som händer på internet stannar där, ingen bryr sig om det irl.

Så, har du tur så bryr de sig inte ett piss om vad som hänt på facebook dagen innan. :)

Ingen status

AnonymElefant
Visningsbild
F Dansant danstant 2 544 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:
Äh, ta det lugnt. Om dom nu skulle tycka att det var världens grej så är dom bara töntiga :>


“I’m all outta my Bullshit Tolerance Juice, Uncle Fascist. So file those opinions under ‘shut the fuck up.’”

Satori
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 439 inlägg
0
Haha ack och ve, dagens i-lands problem.

Alltså bilar är som hästar Fast bra, istället för dåliga

MosHiBi
Visningsbild
P 32 Skara Hjälte 4 994 inlägg
0
jag tippar på att klara och peter kommer att döda dig.

one by one the penguins steal my sanity

flaashaback
Visningsbild
F 28 Mölndal Hjälte 255 inlägg
0
alla gör bort sig ..
folk bryr sig inte lika mycket som du tror
oftast är det så iaf
så bara skit i det och om en vecka så bryr sig none
Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
0

Svar till Sessica [Gå till post]:

Fast skulle du nästan kört ut ögat på mig för att du var intresserad av mig, skulle det ändå vara helt okej. (Y)

Ingen status

qlaudia
Visningsbild
F 31 Trädet Hjälte 295 inlägg
0
HAHAHAHAHHAHAHAHA DETTA GJORDE MIN KVÄLL

qlaudia.blogg.se

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Men herregud, va spelar det för roll?
Visst om du hade blivit 18 eller någe...men ändå inget att lipa över om man inte får ett "facebook grattis"

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

cozmo
Visningsbild
P 34 Hjälte 59 inlägg
0

Svar till tomte3 [Gå till post]:

Varför klaga på någon annans text då du själv missbrukar satsradning och har en inkorrekt interpunktion?

Ingen status!

Swedan
Visningsbild
P Hjälte 549 inlägg
0
Haha, vilka jävla problem folk har! Hahahaha

You're pathetic.

Ultrafisk
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 7 472 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Seriöst? Du är livrädd för två saker du skrev på facebook?

Dom har troligtvis redan glömt bort det, människor är vanligtvis alltför upptagna med att tänka på sig själva och vad folk tycker om dom för att faktiskt lägga märke till vad annat folk gör.

Det finns inget mer älskvärt än Moldavien | http://www.youtube.com/watch?v=fgRbURC5Sr4

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
0

Svar till Utime [Gå till post]:

Du är körd. Du kommer aldrig mer få några vänner och kommer sluta ditt liv på en parkbänk.

Min internetkuk är alltid större än din.

Hatt
Visningsbild
P 30 Strängnäs Hjälte 1 292 inlägg
0
Chilla, det är nog ingen fara.

HARDLINE


Forum » Livet » Kärlek & Relationer » Gjort bort mig?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons