Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Datorn "startar inte"

Skapad av Borttagen, 2010-05-01 16:01 i Datorer & IT

3 315
12 inlägg
0 poäng
Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
0
Nu har skiten träffat fläkten!

Min dator har helt oväntat bestämt sig för att fucka ur totalt. När jag trycker på knappen för att starta den spinner alla fläktar igång, jag hör hårddiskarna spinna upp men istället för att fläktarna sen "lugnar" ner sig som de brukar göra så fortsätter de bara spinna på högvarv och ingenting händer.

Ingen Bios.

Ingen Windows.

Ingen Meny.

Ingenting.

Eftersom jag inte är helt noob på datorer så öppnade jag upp min dator för att ta en närmare titt, jag hittade rätt så mycket damm som jag blåste bort. Testade att starta, läget var oförändrat. Jag plockade ur en del av RAMen och testade starta. Ingenting. Jag tog ur all ram och testade starta. Ingenting.

Jag gick då in på Internet för att leta efter hjälp, hittade en sida med folk som hade ungefär liknande problem, de konstaterade att det antagligen var processorn eller moderkortet det var fel på. De gav också knepet att ta bort processorfläkten och starta upp datorn i två sekunder och känna om processorn blev varm, om den inte blev varm så var det där som felet låg.

Så jag plockar bort processorfläkten och startar upp, känner att processorn blir varm så jag stänger av datorn fort.

Jag har även testat att plocka bort ljudkortet och starta, ingenting hände. Jag plockade bort grafikkortet, då var datorn väldigt lugn, fläktarna gick inte på högvarv eller någonting. Men, eftersom jag då inte hade någon skärm inkopplad såg jag inte om det kom något på skärmen.

Jag börjar nu bli desperat och ska gå och käka. Efter det tänkte jag kontrollera alla sladdar igen och byta plats på ramen. Om inte det fungerar vet jag inte vad jag ska göra. Det jag är orolig för är att mammakortet är "bränt" och att jag då måste köpa ett nytt. :( I och med att jag inte ens kommer in i bios.

Kan tillägga att datorn fungerade hur fint som helst igår och jag stängde av den precis som vanligt, ingen överhettning, ingen krasch bara helt normalt.

TLDR; Min dator startar inte, jag kommer inte in i bios eller någonting, felet verkar inte ligga i processorn. Hjälp?

Någon som har något gott råd?

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

joi
Visningsbild
P 31 Hjälte 2 629 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:
Så du startade alltså datorn utan fläkt på?

Dåligt, processorer blir snabbt varama så det finns en chans att du då skadade den.

Testat att resetta BIOS?

Ta ur batteriet och vänta en minut och sätt sedan i det och kolla om den startar. Dra även ur strömkabeln när du gör detta, precis som man alltid ska göra.


lurredurre
Visningsbild
P Hjälte 2 107 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:

Du sa att allt funkade när du tog bort grafikkortet, bara att du inte kunde se något... För mig låter det ugefär som att det är något fel på grafikkortet. Testa att sätta in ett annat grafikkort i datorn och kolla om det blir bättre?

Hej!

Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
Trådskapare
0

Svar till joi [Gå till post]:
Datorn var på i 2 sekunder blankt, endast för att kontrollera att processorn fungerade alls. Strömkabeln har jag alltid dragit ur mellan varje uppstart när jag grejat innuti datorn.

Ska testa att resetta BIOS. Har dock aldrig gjort det innan, kan du ge lite snabba detaljer om hur man gör det och vad det innebär?

Eller behöver jag googla upp det? :)


Ingen status

Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MotherLoad [Gå till post]:

Hmm, det kanske var en lite överdrift att säga att allt fungerade, i vanliga fall brukar min dator starta upp och alla fläktar går på högvarv i ett par sekunder, sen går de ner till "viloläge". När jag inte hade grafikkort i så gick de aldrig upp på högvarv alls, jag får väl ta och starta med ett annat grafikkort och se om det fungerar.

Ingen status

joi
Visningsbild
P 31 Hjälte 2 629 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:
Well, det tar bort alla inställningar i bios och återsäller allt där till defaults, notera att det inkluderar även klockan så den måste du ställa om :P

Datorn kommer fortfarande kunna starta normalt om du restettar, fast det kan ta lite längre tid eftersom defaults troligen är att den har Cd som "first boot device", och att den möjligen vill göra ett snabbt minnes test.

Någonstans på mobo't sitter det ett litet knapp batteri som du lätt borde kunna pilla bort, jag brukar använda mig av en platt skruvmejsel när jag själv måste göra detta. Ta ur det och låt det vara i ca en minut, sätt sedan i det och se om det startar.


Splux
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 3 131 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:

Jag har också det problemet, fast datorn startar igen efter 3-4 försök..


Ingen status

Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Splux [Gå till post]:

Då kanske det är överhettning, min dator startar inte alls. :(

Ingen status

Splux
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 3 131 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:

Överhettning när datorn har stått avstängd i över 1 vecka, och sedan börjar så? ^^

Och alla fläktar goes högvarv!

Så.. Vi har samma problem, bara det att min dator startar tillslut:)

Ingen status

Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Splux [Gå till post]:

Surt. :/ Det jag inte förstår är hur fan sånt här bara kan hända, okej om typ datorn får blue screen eller något och sen inte startar. Men min fungerade helt normalt igår och nu vill den bara inte starta.

Helt WTF!

Ingen status

Splux
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 3 131 inlägg
0

Svar till Hobbytomte [Gå till post]:

Det suger.. Får se om det blir bättre efter att jag byter cpu och mobo^^

Ingen status

Hobbytomte
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 5 017 inlägg
Trådskapare
0
Problemet är löst.

Det var mitt grafikkort som hade dött. Blir att inhandla ett nytt.

Ingen status


Forum » Datorer & IT » Datorn "startar inte"

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons