Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Nuvaring - p-ring

Skapad av Borttagen, 2010-05-10 13:59 i Sex & Sinne

3 084
3 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
puppa
Visningsbild
F 33 Göteborg Hjälte 220 inlägg
0
Jag vill skjuta upp min mens med en vecka och använder p-ring, då ska man ha i den i tre veckor för att sedan ta ut den under en vecka för att få sin mens för att sedan sätta in en ny och ha i den i tre veckor.
Nu är det så att jag glömde mina ringar hemma, och befinner mig inte där, och min ring skall tas ut imorgon, men jag vill gärna inte ha mens denna vecka, kan man lämna kvar den inne i en vecka extra och ha den ringfria veckan nästa vecka?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till puppa [Gå till post]:
Ring din ungdomsmottagning eller barnmorska och fråga.

Ingen status

fiskhummer
Visningsbild
F 32 Solna Hjälte 3 307 inlägg
0
Ringen behåller skyddet i fyra veckor, så ska du skjuta upp mensen bara en vecka så är det ju lugnt. :)
Svaret är alltså ja, du låter den sitta inne.

Forum » Livet » Sex & Sinne » Nuvaring - p-ring

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons