Nu, 10-11 maj, så är det marknad här i lilla Mörrum, eftersom 11e maj är Mörrums "nationaldag"...
Idag tittade jag lite på marknaden, och upptäckte något av intresse: "Älg-kebab-rulle"
Efter lite funderingar så bestämde jag mig för att en sådan får provsmakas till middag i morgon...
Men, så råkar man bläddra i reklambladet, och upptäcker till min förtvivlan att jag kan få ett flak Pepsi för 72kr (24x33cl), vilket är 3kr/burk med panten inräknad.
Nu vet jag inte vad jag ska göra riktigt, så jag frågar er hamsterpajare, här på sveriges bästa ungdomscommunity , ifall någon kanske skulle tro att denne älg-kebab-rullen är värd pengarna?
Kanske någon som ofta äter vilt (?) kan svara på ifall älgkött är gott? För jag vet inte om man ska bunkra läsk, eller lägga allt på 1 måltid ... :D
Nå, bunkra läsk vs. kebabrulle med älgkött?
:D
///Mattedatten
//M