Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Resa i sommar?

Skapad av Borttagen, 2010-05-13 00:23 i Mellan Himmel och Jord

1 970
25 inlägg
0 poäng
danne93
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
0
Tjena, vet att det är lite sent på dygnet, så nu är det väl främst oseriösa spammare inne..

Hur som helst, vi är två polare som ska åka utomlands i sommar (jag är 17, min polare är också 17 men fyller 18 i slutet av året, om det spelar någon roll)

Hur som, letar efter lite tips till var vi kan åka utomlands. Vi hade tänkt stanna en vecka. Planen är det ska vara en typisk solsemester, men med möjlighet att kunna festa en del också (obs: det är inte huvudändamålet med resan).

Vi har ingen fantastiskt stor resekassa, runt 18.000 sammanlagt, så nämn gärna en ungefärlig uppskattning hur mycket det kommer att kosta (om du har möjlighet, annars gör det inget).

Hur som, hoppas det kommer lite sköna förslag! Gärna utifrån dina egna erfarenheter, men det funkar lika bra om du har fått tips av någon annan!

Jag vill inte ha någon jävla OT, allt som inte är frågor eller tips om resan kommer rapporteras

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Mongomogulen
Visningsbild
P 32 Ekerö Hjälte 1 547 inlägg
0
Skara

Wash the crosses of your hands!

White_Lama
Visningsbild
P 35 Östervåla Hjälte 7 457 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Två av mina polare tog flyg till London, åkte tåg runt i Storbritannien, över till Holland, Tyskland, Danmark och tillbaka, tog typ två veckor och kostade väl en 5000 kr var.

The Game

danne93
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Mongomogulen [Gå till post]:

Läste du inlägget eller?Utomlands!

Pajas.

Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:




Är ni intresserade av bilar? för då kan jag starkt rekommendera
Le Mans Classic som är vart fjärde år i frankrike, staden Le mans. Där har ni mycket sol, en skön feststad och 3 dagar men bara motorer för miljoner, brudar och skön stämning :)
Mongomogulen
Visningsbild
P 32 Ekerö Hjälte 1 547 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Skara är fan najs. Tror jag

Wash the crosses of your hands!

danne93
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till White_Lama [Gå till post]:

Tack för ett bra och seriöst svar! Vet du om de hade några speciella tågkort då, eller köpte biljett för biljett? Hur bodde de? (förstår att det varierar)

danne93
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Unibet [Gå till post]:

Är väl inte överdrivet insatta någon av oss, är dock öppen för de flesta förslagen! Vad är det för sorts bilar?

White_Lama
Visningsbild
P 35 Östervåla Hjälte 7 457 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Köpte biljett för biljett om jag inte misstar mig.

Tror inte ens de hade någon direkt resplan mer än att de skulle besöka de där städerna ^^

Det var mest bara vandrarhem, några lyxiga och några mindre lyxiga.

The Game

Torsktrynet
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 606 inlägg
0
Jag hade nog kört på tågluff genom Europa, men det verkar ju inte vara riktigt din grej.

Grekland är ju fint.
Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0
Svar till danne93 [Gå till post]:




Det är mestadels gamla bilar eftersom det heter "classic" men eftersom det är en av europas största biltävlingar så vallfärdar hundratusentals människor dit med nya och gamla bilar. De startar en dag och sen tävlar man i 24 timmar x 3 dagar, dvs man kan även se när dom tävlar mitt i natten.
Det är alla möjliga människor som deltar i racen. från "svensson-svensson med sin gamla saab till multimiljadärer med bilar som är värda 50+ miljoner. Det är riktigt kul att se på när dom kör skiten ur såna bilar som egentligen hör hemma på museum.
-
Nishu
Visningsbild
36 Boden Hjälte 73 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Turkiet tycker jag om i alla fall! helt okej med fester, samt riktigt schyst väder! Kan nog nästan vara för varmt på sommaren.

Jag var där i slutet av augusti och man höll ta mig tusan på att grillas i solen! aldrig varit på ett sådant varmt ställe förut hehe.


Har även varit i sunny beach, kom dit för ca 5000 kr med hotell, dock avråder jag sunny beach, väldens feststad men det är nästan hemskt där. Ligger förövrigt i bulgarien.

Sen så har du ju även Gran Canaria eller hur det nu stavas! Också ett helt okej ställe där det festas.

Enligt mig är det nästan fest på alla ställen man åker till som är turistmål, sen är ju frågan vilken typ av fest man vill ha. Vill ni på feta diskotek är ju Sunny Beach ett bra område.


Och har ni 18.000 att dela på kommer ni lätt vart ni vill i Europa om ni inte har stora krav på hotell, vilket inte är nödvändigt då man ändå bara ska sova där!

Ma0w
Visningsbild
F 32 Gävle Hjälte 277 inlägg
0
Alanya, Ayia napa?

Some people just need a high five in the face, with a chair...

BinBin
Visningsbild
P 34 Uppsala Hjälte 6 798 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:
9k var? Det kommer ni långt på! Ayia napa, Sunny Beach, Majorca! ;)


Vaskar forumnotiser

Dalle
Visningsbild
P 31 Svedala Hjälte 107 inlägg
0
Ayia Napa i cypern är alltid ett alternativ, mycket ungdommar och festadnde,
Turkiet är också jävigt härligt vill jag lova, bodde på något Pegasus hotel ( all in clusive ) osv, ja, man får dricka när man e 17, och gick på en 6000-7000 något ^^ ( per person )
Kulliz
Visningsbild
P 34 Linköping Hjälte 484 inlägg
0
Magaluf på Mallorca är ju en klassiker. Var där sommaren 2008. Det var riktigt najs! Kostade runt 5000kr + mat och fickpengar.

.

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:
WEll, resan jag och polaren gjorde förra sommaren till Costa del sol(solkusten), Spanien gick på...

(per skalle)
*Flyg t&r - 3600 kr
*Bostad - 750(1500kr för en vecka, lägenhet privat genom blocket)
*Leva på - 1000-2000 kr tror jag... minns inte exakt, men ajg hade den mesta fickpengen kvar när jag kom hem, iofs fick jag svinis påväg ner så vi drack bara 1 kväll, och var allmänt failiga

Totalt: 5-6 tusen kr för en vecka

Fast det var nice som fan! åkte i september, minst 30 grader varje dag och runt 20 på kvällarna/nätterna

nholmbom
Visningsbild
F 35 Jokkmokk Hjälte 207 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Sunny beach, lär ska vara gott röjj och feta stränder.. (?)

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Har inga solförslag, men om ni vill ha lite variation så kan jag tipsa om InterRail

http://www.sj.se/sj/jsp/polopoly.jsp?d=11249&l=sv


Ja, jag är smått psykopat

danne93
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Torsktrynet [Gå till post]:

Börjar faktiskt bli mer och mer intresserad av det, har du personliga erfarenheter av det? I så fall, hur mycket betalade du och var åkte du, samt hur loänge var du borta?





Svar till Dalle [Gå till post]:





Svar till Nishu [Gå till post]:



Tack så mycket för svaren, känner att jag har blivit rätt mycket klokare hittills :)
Toddy
Visningsbild
P Hjälte 1 767 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Ska tyvärr fara ner till Stockholm.

miikis
Visningsbild
F 35 Hjälte 3 719 inlägg
0
Solsemester, åk till någon grekisk ö, de flesta är fantastiskt fina så finns det alltid party, åk då inte till typ Kos då det är way over the top, men typ Rhodos, Kreta, Zakynthos, finns lagom party om man vill ha det men inte main focus om man säger så.

Ingen status

YoungTony
Visningsbild
P 32 Kungälv Hjälte 2 794 inlägg
0
Skåne låter som det rätta

Ingen status

Torsktrynet
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 606 inlägg
0

Svar till danne93 [Gå till post]:

Har inte gjort det själv, men vill göra det någon gång snart. Har kompisar som har gjort det och det verkar kul.

amused
Visningsbild
F 32 Malmö Hjälte 320 inlägg
0
palla mallorca och magaluf. överpris och allt.

grekland är fett nice om ni hittar en mysig ö. Naxos är en av de finaste öarna jag vart på där nere. annars är Cypern jättefint också!

<3 MEGERT


Forum » Mellan Himmel och Jord » Resa i sommar?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons