2010-06-06 03:20
Jaa, givetvis nekar han. Han är engagerad inom Röda korset, han försöker slå sig in i politiken och så helt plötsligt förknippas han med sånt är. Klart att han nekar!
Jaa, det finns belägg för precis vartenda påstående som det står om i llygbladet.
"Vad är detta för belägg då? Hur ser dessa ut?" undrar du säkert nu. Det är belägg som i sinom tid kommer att offentliggöras om/när så blir nödvändigt. Men de finns där - tro mig.
En förutsättning för att man ska kunna dömas i vårt demokratiska rättsväsende är att polisen agerar, och inte väljer att stå helt handfallna och blundar för brottsligheten, vilket de har gjort ifrågan om de politiskt motiverade angrepp som AFA Dackebygd har gjort sig skyldiga till. Detta påstående kan styrkas av att Kalmargardet har luskat reda på mer om AFA Dackebygds verksamhet på ett par veckor än vad polisen har gjort under fyra år, och då handlar det ändå om
politiskt motiverade attentat emot enskilda individer, som har föranletts av att man har haft "fel" åsikter.