Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Sveriges största parti : nya moderaterna

Skapad av Borttagen, 2010-06-04 21:51 i Politik

11 091
209 inlägg
2 poäng
veskouan
Visningsbild
P 28 Hjälte 113 inlägg
2
Såg på nyheterna ikväll att enligt en ny undersökning så har nya moderaterna blivit sveriges största parti,

Varför tror ni det?
Har du konverterat till moderaterna på sistone och isåfall varför?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Suomipoika
Visningsbild
P 30 Rönninge Hjälte 2 732 inlägg
0

Svar till veskouan [Gå till post]:

Sverige har klarat sig undan finanskrisen hyfsat, och när det är dåliga tider men det går bra för ens land, så röstar man på sittande regering. Även Mona Sahlin spelar in.

Vill Du bli min 1000 besökare? | 95' och 11', år att vara stolt över :'D

simwise
Visningsbild
P 32 Visby Hjälte 1 234 inlägg
0
Tror många medelålders män inte tål ledare av det kvinnliga könet, därav skrämmer Mona bort socialdemokraternas väljare. Be till gudarna att Göran återuppstår.

/simwise
Ultrafisk
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 7 472 inlägg
0

Svar till veskouan [Gå till post]:

Socialdemokratin är en ideologi på tillbakagång, moderaterna är ett modernare val som nu har visat att det kan fungera med en moderat regering under en kris. Förut har dom alltid misslyckats fatalt men nu funkar det plötsligt.

Det plus att Sossarna går till val på en massa skattehöjningar som inte verkar behövas då -budgeten går ihop utan större problem.

(inb4 shitstorm?)

Det finns inget mer älskvärt än Moldavien | http://www.youtube.com/watch?v=fgRbURC5Sr4

SDU
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 2 463 inlägg
0
Jag var under Görans Perssons tid Socialdemokrat. 2007 gick jag till Sd. Men om inte Sd fanns så skulle det bli Moderaterna eftersom jag verkligen inte vill se Sverige styras av en person som Mona sahlin.

Sverigedemokrat

Ecstasy
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 327 inlägg
0
För att folk tappat sina hjärnceller. Ta från dom fattiga och ge dom rika, är det verkligen det svenska folket vill? Rödgrön seger 2010 - ja tack! Men gillar inte Mona Sahlin, hon är verkligen är dålig politiker, kanske därför (S) tappar förtroende hela tiden? Det enda hon gör att att vilja höja skatter och klaga på allt Alliansen har misslyckat med. Visst, jag tycker oxå att Alliansen är skit, men måste hon gå ut i media och klaga på allt Alliansen har försämrat? Kan hon inte hon istället försöka att gå till val och förbättra det Alliansen har misslyckats med istället för att klaga istället? Det vinner man inga röster på, snarare tvärtom.

Jag vill inget hellre än ha en rödgrön seger i valet 2010, dock så ska jag påpeka att jag är piratpartist, men vill att dom rödgröna ska vinna för min egen ekonomis skull. Men dom rödgrönas politik är verkligen flummig just nu, så jag tror (tyvärr) att alliansen får sitta 4 år till.

MDMA

Skold
Visningsbild
Hjälte 31 inlägg
0

Svar till Ecstasy [Gå till post]:

Jag vill inget hellre än ha en rödgrön seger i valet 2010, dock så ska jag påpeka att jag är piratpartist, men vill att dom rödgröna ska vinna för min egen ekonomis skull. Men dom rödgrönas politik är verkligen flummig just nu, så jag tror (tyvärr) att alliansen får sitta 4 år till.

Du är det största argumentet mot allmän rösträtt, helt ärligt.

Ecstasy
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 327 inlägg
0

Svar till Szukalski [Gå till post]:

Exakt vad vill du få sagt med det inlägget? Har du nått mer som tynger ditt hjärta?

MDMA

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0
Det var bara en tidsfråga innan de skulle ske. Moderaterna är stabila och leder Sverige bra i omställningen till ett mer småföretag samhälle. De har genomfört ett par viktiga skattesänkningar och minskat slöseriet med skattepengarna på t.ex. gratis utbildning till hela världen.
Samtidigt är de rödgröna oeniga i en del frågor (Afghanistan t.ex.) och många är nog rädda för vad V och MP kan ställa till med om de bildar regering. De rödgrönas politik går i stort sätt ut på samma sak som de borgliga fast med höjda skatter, alla vettiga människor ser att det inte är någon som är bra.


Svar till Ecstasy [Gå till post]:

Kan du inte ge ett konkret exempel på vad i de rödgrönas ekonomiska politik som är bättre än alliansens?

TheCheesePolice
Visningsbild
P 29 Hjälte 871 inlägg
0

Svar till Ecstasy [Gå till post]:
"Jag vill inget hellre än ha en rödgrön seger i valet 2010, dock så ska jag påpeka att jag är piratpartist, men vill att dom rödgröna ska vinna för min egen ekonomis skull. Men dom rödgrönas politik är verkligen flummig just nu, så jag tror (tyvärr) att alliansen får sitta 4 år till."

Är du arbetslös, eller vet du bara inte vad du pratar om? Alliansens politik har gynnat ALLA, utom falska sjukpensionärer.


TheCheesePolice
Visningsbild
P 29 Hjälte 871 inlägg
0

Svar till Skold [Gå till post]:
Word.

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Jag personligen har mer och mer funderat på att rösta på Alliansen på sistone. De rödgröna har hittills inte övertygat tyvärr.

Ingen status

Skinksallad
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 7 479 inlägg
0
Enligt svensk opinion ligger M fortfarande under S, men bara med 0.4% men ändå, de ligger under då de kör genomsnitt på alla stora opinionsundersökningar.

Sök sök sök uwc.se

bonnen
Visningsbild
P 30 Hjälte 25 inlägg
0

Svar till Skold [Gå till post]:

Trevligt svar.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:
He he, det var bara en tidsfråga:)
Jag undrade förut hur du som är en vettig människa kunde överväga att rösta på sossarna? :)


McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Tja, mest för att den socialdemokratiska idén om välfärdsstaten och arbetarnas trygghet betyder mycket för mig då jag är uppvuxen på en traditionell industriort.

Men Vänsterpartiet och Miljöpartiet har gjort det svårt att kalla sig för sosse och när Alliansen ändå får beröm för att ha hanterat krisen så gott de kunnat so whats the point med att avsätta dem liksom.

Plus att de mer radikala vänstergrupperna som socialistiska partiet, rättvisepartiet socialisterna, kommunistiska partiet, syndikalisterna inte tilltalar mig och högergrupperna bortom alliansen tilltalar mig lika lite.

Ingen status

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:
Jag resonerar på ungefär samma sätt och då blev alliansen det självklara valet. Välfärdssystemet är bra men det är inte nödvändigt att betala ca 60% skatt, inte när alla tjänar på sänkta skatter.
Det den arbetslöse vill ha är ändå ett jobb.
Jag är mest rädd för vad MP ska ställa till med om de rödgröna vinner.


Orly
Visningsbild
33 Hjälte 179 inlägg
0

Svar till veskouan [Gå till post]:

För att dom vet hur man skall sköta ett land i kris.

Stackars Sverige om vi hade haft sahlin & co!

We gotta finish what we started

Orly
Visningsbild
33 Hjälte 179 inlägg
0

Svar till Ecstasy [Gå till post]:

Kollade precis igenom dina bilder.. Är det möjligen så att du inte gillar Alliansen för att du inte har något jobb och kan inte längre leva på dina bidrag och pimpa din mercedes längre?

We gotta finish what we started

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Vad är det du är rädd att MP ska ställa till med?

man vet aldrig..

trixigt
Visningsbild
P 32 Kalmar Hjälte 1 128 inlägg
0

Svar till veskouan [Gå till post]:
Jag röstar på alliansen (I det kommande valet) eftersom jag tycker de gjort ett fenomenalt jobb under de senaste fyra åren!

Om nu vänstern går in till nästa val med miljöpartiet i spetsen är vi dömda till döden.... Om ändå alla godtrogna medborgare som ska rösta på MP faktiskt läser igenom vad de vill göra så skulle deras siffror hastigt sjunka.

Väldigt sur på visningsbild :'(

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

Tja, har du läst vad mp vill? Höjda skatter, höjda bensin priser, avskaffa försvaret, sänka röst åldern, införa fri invandring, döda landsbygden... Finns en heldel att anmärka på deras politik.
Om vi ska vara realistiska så är det framför allt alla höjda skatter, speciellt höjd bensinskatt som enbart kommer leda till högre priser och fattigare befolkning.


McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
En annan grej som får mig att bli rädd för vad partiet kan åstadkomma är att de helst vill ha bort all genmanipulerad mat. Enligt mig så kommer genmodifierad mat i framtiden troligen att vara väldigt viktigt om vi vill kunna mätta en allt större befolkning på jorden.

Ingen status

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
"speciellt höjd bensinskatt som enbart kommer leda till högre priser och fattigare befolkning."

Frågan är ju snarare vad som dödar landsbygden mest, att stegvis byta från fossila bränslen till alternativa bränslen/kollektivtrafik, eller att fortsätta köra bensin tills oljan tar slut och alla som är beroende av bensin på landsbygden får betala chocksummor för bensinen?

man vet aldrig..

SDU
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 2 463 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Tills dess att ett nytt alternativt bränsle kommit till marknaden så är en höjning av bensinskatten så gott som en död till landsbygden. Samt så lär Sverige förlora intäkter då bönder inte lär kunna hålla uppe sin produktivitet på grund av att maskinerna som är beroende av olja inte kommer kunna användas i lika stor utsträckning.


Sverigedemokrat

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0
Mona Sahlin är en oempatisk figur med dålig karisma. Det är svårt att identifiera sig med henne och hennes retorik är fruktansvärt dålig.

Reinfeldt har bra karisma och är en empatisk figur där många kan identifiera sig med hans medelsvensson sätt att vara på.

Att bådas politik har brister kan man diskutera men det är nog mest därför. En bristande ledare helt enkelt som helt klart inte vet när man ska sluta använda kajal.

h

Ecstasy
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 327 inlägg
0

Svar till Orly [Gå till post]:

Tror du på fullaste allvar att jag skulle ha råd med en Mercedes som kostade 80 000 kr om jag levde på bidrag och inte hade nått jobb? Sluta snacka så jävla mkt skit.

Om man skulle topsa dig tror jag man skulle få ett DNA från nån gammal ödla som varit utdöd i 10 000 år.





Tillägg av Ecstasy 2010-06-07 22:18

Vilket sammanträffande att det alltid är nykomlingar med ungefär 5 inlägg och utan bild på sig själva som alltid snackar mest skit. Vill gärna se vem det är jag diskuterar med. Annars kan jag lika gärna gå ut och diskutera med en lyktstolpe.

MDMA

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
0

Svar till SDU [Gå till post]:
Hur stor produktion kommer bönderna ha om vi säger 5 - 10 år när oljepriset stiger om de inte har fått något alternativ då? Tror du att man kan ställa om från bensin till något annat på en dag?

man vet aldrig..

SDU
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 2 463 inlägg
0
Svar till xc [Gå till post]:

Som jag sa. Idag så söker forskarna efter alternativa bränslen som är miljövänliga. Det går inte fortare genom att sänka Sveriges ekonomi och döda landsbygden.

Sverigedemokrat

BinBin
Visningsbild
P 34 Uppsala Hjälte 6 798 inlägg
0

Svar till veskouan [Gå till post]:
För det är vi som har fört Sverige genom krisen, för det är vi i Alliansen som ingjuter hopp inför Sveriges framtid och visar oss regeringsdugliga.

Att tillägga är ju att sossarna har låtit sig styras av v och mp för länge, vilket gör att de tappar...


Vaskar forumnotiser


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Sveriges största parti : nya moderaterna

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons