2010-06-09 13:19
För att nu vara rättvis kan jag ju ta och motivera mitt eget svar.
Min första plan är att strategiskt plocka dem en och en, utnyttja skogen till max för att lura in älgstackarna in i träd och annat. När jag har dem utspridda över en tillräckligt stor yta smyger jag på mig dem när de är ensamma och smäller deras skallben i småbitar med en stekpanna.
På detta vis blir jag av med älgarna och behöver inte oroa mig för att resan hem kommer att bli jobbig. (Äggen går inte sönder med tanke på att jag redan gömt dem i ett hål i den södra bergväggen, alla vet att ingen håller till där.)
Varför?
Jo det är enkelt mina vänner, pengar. Om nu mot all förmodan älgar KUNDE lägga ägg så skulle jag tro att dem skulle klassas som världsartifakter och man kan ju inte låta sådana slinka undan när man faktiskt har chansen på dom. Det är en lumpen motivation men som redan känt sedan tidigare... rikedom förblindar..
Tack så hemskt mycket för alla svar jag fått :) De gav mig ett gott skratt allihop och tack för det varma välkomnandet!
Meh