Svar till Ecstasy [
Gå till post]:
Du verkar inte ens ha läst igenom vad reformen handlar om märker jag. Du kan fortfarande vara sjukskriven om så behövs men nu måste du uppsöka läkare efter ett tag för att genomgå en läkarkontroll. Du arbetar sedan efter din förmåga vilket är något som borde vara en självklarhet.
Varför ska jag gå och vara sjukskriven till 100% när jag kan jobba 50%?
Sen förstår jag inte hur man blir motiverad om man ändå har livstidsförsörjning av andras pengar?
Tja, hade vi haft en vettig skattepolitik, som inte gör så att 40% av hushållen har negativ netto förmögenhet, hade kanske människor kunnat sparat ihop pengar och sluppit bli lika beroende av bankerna.
Klart att det är de vanliga knegarna (som jag) som får ta smällen eftersom de höga skatterna har gjort det i stort omöjligt att spara ihop någon summa att investera vidare.
Du måste i princip vara höginkomsttagare för att få pengar kvar när du betalat den 60%+ skatten, betalat hyran och maten för månaden.
Idag är det väldigt svårt att bli rik på vanligt knegande, de flesta blir det för att de köper bostad vid rätt tillfälle och sedan säljer den.
Undantaget är givetvis om man kan spara medans man bor hos päronen.
Det är mer empatiskt att föra en sund ekonomisakpolitik än att se till att vi får prishöjningar på i stort sätt allt.
Alla som kan grundläggande ekonomi vet att prishöjningen på bensin, som företagen får betala extra för, skjuts över på priserna för varorna.
Vi får alltså högre priser på i stort sätt allt och det är de fattiga som drabbas hårdas av det.
Vad bryr sig Ola som tjänar 40K efter skatt om mat priserna går upp med några kronor? Däremot så blir det stor skillnad för Pelle som lever på marginalerna. Inte nog med att han betalar mer för bensinen så får han betala mer för allt han köper. Lille Pelle åker på dubbla kostnader men det går bra så länge som det är i godhetens namn!
Det sorgliga är att du har rätt när du talar om att man måste ha pappas kontokort. Tack vare de extremt höga skatterna är det omöjligt för mig som knegare att någonsin kunna spara ihop pengar och investera de smart så att jag ens kan komma i närheten av stureplan-bratsens konsumtion. Som det ser ut idag kommer bratsen alltid vara rikare än mig hur duktig jag än är. Rik pappa är viktigare än talang i de rödgrönas värld.
Det alla miljö vurmare inte heller förstår är att för att ens komma i närheten av att minska de globala utsläppen så måste man ändra IMF's beteende emot fattiga länder.
Att ens tala om bensinpris höjningar på nationell nivå är bara löjligt, lägg all energi där man faktiskt löser problemen.