Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hur tänker du rösta?

Skapad av Borttagen, 2010-06-11 19:27 i Politik

11 809
277 inlägg
9 poäng
fjorgynn
Visningsbild
P 33 Hjälte 67 inlägg
0

Svar till NailsRightNow [Gå till post]:
Skatten är inte 60%.
Skatten är omkring 30%. Men arbetsköparen betalar arbetsgivaravgifter också.

Skatterna går till sjukvård, skola och andra offentliga verksamheter. För att alla få en bra och likvärdig utbildning krävs det att alla är med och bidrar. Sen kan vi diskutera i en annan tråd hur politikerna sköter detta.


Adolf Hitler - SIEG HEIL!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

TooltipTim
Visningsbild
P 33 Landskrona Hjälte 697 inlägg
0
Blått.

Ur vägen, moskoviter! Frisk mod, I gossar blå!

Brezjnev
Visningsbild
P 31 Hjälte 256 inlägg
0
just nu leder de rödgröna med 57.9% av rösterna (i pollen) och det gör mig GLAD!!!!!! ;D

Jag hette tidigare Brezhnev

timpaland
Visningsbild
P 30 Styrsö Hjälte 466 inlägg
0
MP. Ända partiet som tar miljöproblemen på allvar.

((((((((((((((:

fjorgynn
Visningsbild
P 33 Hjälte 67 inlägg
0

Svar till timpaland [Gå till post]:
Centerpartiet då?

Hoppas de lägger stor vikt på svenskan i skolan också.

Adolf Hitler - SIEG HEIL!

F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0
Svar till NailsRightNow [Gå till post]:

"Exempel: För ett par år sen fick min hårt jobbande mamma en bonus på 100 000 från sitt jobb. Det kostade jobbet 150 000 att ge henne den, men hon fick bara ut 40 000. Resten gick till skatt. Är det okej tycker du? Och under vilkas styre var det tror du?
"

Hur kunde det kosta företaget 50.000 kronor.. Vad är det som kostar? Vem tar mellanskillnaden?

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

DanielUtanQ
Visningsbild
Hjälte 73 inlägg
0
Svar till F-T-W [Gå till post]:




Skatten på bonus ligger på ungefär på 57% har jag för mig, men förstår inte hur det går ihop att hon endast får 40?

Blått btw, har egentligen ingen aning om hur man kan stödja ett socialdemokratiskt parti som nu försöker återinföra det sjuka bidragssystemet, de gamla sjukskrivnings systemet som helt enkelt bara sätter folk i långtidsarbetslöshet. Men om någon har lust att förklara för mig hur detta gynnar Sverige så varsågod!
SodaDosa
Visningsbild
P 31 Halmstad Hjälte 596 inlägg
0

Svar till joi [Gå till post]:

Okej innan valet 2014 måste du lova att du sätter dig in i politik. Jag skiter i vem du röstar på men om du inte vet vad de olika partierna står för och bara röstar på något för att det "känns bra" utan att veta varför fallerar hela vårt demokratiska system.

DanielUtanQ
Visningsbild
Hjälte 73 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:




Var snäll och nämn några så extremt bra förslag som gynnat de som har de så extremt illa? Sist jag kollade så sa statistiken att de som var fattigast var ensamstående pensionärer, och hur hjälper en höjd skatt på deras pension dem om jag får fråga? Hur hjälper ett bidrags samhälle som sakta svälter ut Sverige alla?
F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0

Svar till NailsRightNow [Gå till post]:

"Vad var det du inte förstod? När ett företag ger ut en bonus kostar det mer för dem än vad du faktiskt ger ut. Och på grund av sosse taxor betalade hon 60% i skatt. Fint va!"

Jag tror att du trollar lite med siffrorna lite va? För hur kan en bonus på 150.000 kronor slutligen endast bli 40.000 kronor. Det är alltså ett bortfall på 110.000 kronor - och det låter inte ens rimligt att tro på.

Och att bonusskatten (som inte är en inkomstskatt) är hög tycker jag är jättebra. Det är ju ett bra sätt att fördela pengarna över samhället. Det går ju till skolor, sjukvård, vägar mm. Om vi nu tar just det exempel som du drog upp att din mamma hade fått (utöver inkomstlönen) en gåva på 150.000 kronor - och ponerar att hon skulle behålla hela summan själv, så innebär det i praktiken att din välbärgade mamma blir ännu mera välbärgad, och att sjukvården och skolorna blir fattigare. Om sjukvården blir fattigare så innebär ju det att sjukvårdens subvention måste minska - och att kostnaden för sjukvården måste höjas rejält. Och jag tror inte att detta skulle vara så populärt bland vanliga inkomsttagare, sjuka, pensionärer, arbetslösa, långtidssjukskrivna mm.

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0
Svar till DanielUtanQ [Gå till post]:

"Blått btw, har egentligen ingen aning om hur man kan stödja ett socialdemokratiskt parti som nu försöker återinföra det sjuka bidragssystemet, de gamla sjukskrivnings systemet som helt enkelt bara sätter folk i långtidsarbetslöshet. Men om någon har lust att förklara för mig hur detta gynnar Sverige så varsågod!!"

Om man är sjuk så ska man vara sjukskriven. Är man inte sjuk så skall man det givetvis inte.
Har du missat medias (tidningar & TV) bevakning av försäkringskassans nya riktlinjer som Moderaterna tvingat fram?

Läs: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5717150.ab
och
http://www.dn.se/debatt/svart-cancersjuka-kvinnor-tvingas-soka-heltidsarbete-1.1005929

Men som svar på din fråga: Det gynnar dem sjuka som då kan leva ett värdigare liv.

Slutligen kan du kika lite här: http://www.dn.se/nyheter/sverige/regeringen-har-tvingats-till-pudel-efter-pudel-1.1010962

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

Yuckifer
Visningsbild
P 31 Onsala Hjälte 1 575 inlägg
0
Svar till F-T-W [Gå till post]:

Men lol på dig. Hon fick ju inte 150.000, hon fick 100.000. de extra 50.000 var pengar arbetet var tvungna att betala i arbetsgivaravgift, åtminstone om jag fattat hela saken rätt här.



Tillägg av Yuckifer 2010-06-12 14:50

Och du som tycker att vår skatt är underbar bör även ta en titt på den här tråden: http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/politik/mona_sahlin__det_aer_haeftigt_att_betala_skatt/sida_1.php

That's not funny. That's sick. ๏̯͡๏)

F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Yuckifer [Gå till post]:

Vet du ens vad arbetsgivaravgift är?
Det är skatt på LÖN!
Gör om - gör rätt



Tillägg av F-T-W 2010-06-12 14:53

Och nej jag tittar inte i andra trådar på HP för att bilda mig en uppfattning. Jag håller mig till partiprogrammen och media för att söka infon jag vill ha:)

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

DanielUtanQ
Visningsbild
Hjälte 73 inlägg
0

Svar till F-T-W [Gå till post]:




Så du säger att denna statistik är bättre?

http://www.scb.se/Pages/TableAndChart____251101.aspx

Antalet helårsekvivalenter i åldrarna 20-64 som försörjdes med sociala ersättningar och bidrag, 1990-2008
2006 - 1022168
2007 - 903928
2008 - 82351

Regeringens politik har minskat bidragsberoendet i detta land, till och med socialdemokraterna själv har sagt att förtidspensionssystemet måste förändras, men de ska återinföra det för att sedan utreda det i fem år. Det system vi hade innan blev som en ond cirkel man blev helt enkelt sjukskriven eftersom man inte orkade göra annat, man fick noll rehabilitering och folk som hade arbetskapacitet satt hemma istället utan hjälp.

Citerar också reformen eftersom du anser att de sjuka blir lidande

"Den fysiska arbetsförmågan ska då bedömas efter sex månader, det gäller även psykiska sjukdomar som depressioner och anorexi."

Sen tar ju du också oftast upp extrem fall, dessa fall har tack vare media också blivit granskad och man har i nästan varje fall gått med på en sjukskrivning. Detta eftersom försäkringskassan nu står inför en ny vardag, med att man faktiskt måste kolla upp sjukdomar. Man kan inte bara sjukskriva förevigt och hoppas det löser sig.

Sen är DN en vänstertidning och har alltid varit därför kan man inte enligt mig alltid lita på den där sista artikeln då den favoriserar socialdemokraterna så totalt, och man pratar ingenting om de negativa deras politik har fört med sig och de är faktiskt tekniskt sett deras fel att denna reform görs.
Guud
Visningsbild
1 Göteborg Hjälte 2 526 inlägg Online
0

Svar till Fnas [Gå till post]:

Men när du nu avstår att rösta kommer det innebära att några av de partierna du inte gillar kommer att få större procent andel av rösterna.
Om fler skulle göra som dig skulle det innebära att en grupp extremer skulle kunna göra stor skada, om de tex tar sig in i riksdagen.

Förslår du en diktatur eller kanske monark?

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0

Svar till DanielUtanQ [Gå till post]:

Hur förklarar du statistiken då?

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

MRoERVICE
Visningsbild
P 31 Lerum Hjälte 1 159 inlägg
0
Jag vet precis vad jag ska rösta på...men det säger jag inte ^^

-Ordvits mannen #1

F-T-W
Visningsbild
Hjälte 175 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MRoERVICE [Gå till post]:

jo! nu e du så snäll och talar om!xD!

OBS: Om ingen källa anges så är risken stor att detta inlägg är baserat på egna åsikter och/eller antaganden

MRoERVICE
Visningsbild
P 31 Lerum Hjälte 1 159 inlägg
0

Svar till F-T-W [Gå till post]:

Neee! Då vore de ju ingen hemlig het Längre :p

-Ordvits mannen #1

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Mona Sahlin är en ond skapelse!!!

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till Guud [Gå till post]:
Eftersom jag inte gillar något parti gör det ingen större skillnad.
Hade jag gillat ett parti och trott på att min röst gör skillnad hade jag ju självfallet röstat.

Proteströsta (att rösta på något bara för att ett visst parti inte ska få över 4%) är förövrigt sjukt löjligt.

För tillfället förespråkar jag inget speciellt i väntan på något bättre.

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

timpaland
Visningsbild
P 30 Styrsö Hjälte 466 inlägg
0

Svar till fjorgynn [Gå till post]:

Well, centern känns som ett följetåg till moderaterna. Samt att jag aldrig skulle kunna rösta på ett parti med Andreas Carlgren som miljöminister. Vet inte om du hört att han vill tillåta valfångst igen? Rent åt helvette.

((((((((((((((:

Guud
Visningsbild
1 Göteborg Hjälte 2 526 inlägg Online
0

Svar till Fnas [Gå till post]:

Enligt mig handlar inte valet i första hand om att hitta ett parti man sympatiserar med i löjliga småfrågor som jobb eller skattesänkningar.
Utan mer hur man vill se Sverige styras, livsstilsfilosofiers osv. Ett lite högre plan.

Så när du väntar på något bättre kan det likaväl bli sämre, vore det inte bättre att försöka antingen då behålla det som det är eller göra mindre förbättringar?

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

Yuckifer
Visningsbild
P 31 Onsala Hjälte 1 575 inlägg
0
Svar till F-T-W [Gå till post]:

Jaja, det var fel. Du förstår vad jag menar, och du vet även att du hade fel. Hon fick inte 150.000 i lön, hon fick 100.000.



Tillägg av Yuckifer 2010-06-12 17:04

*Bonus, inte lön

That's not funny. That's sick. ๏̯͡๏)

konsumerad
Visningsbild
F 33 Hjälte 11 inlägg
0
Vänsterpartiet.
joi
Visningsbild
P 31 Hjälte 2 629 inlägg
0

Svar till SodaDosa [Gå till post]:
Såklat.

Men inte ens 2014 tror jag att jag skulle rösta på mona muslim, och tycker inte om vänstern överlag.

Cazlab
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 885 inlägg
0
Jag tänker inte rösta. Varför? För att politik är skit.
Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
0
Svar till NailsRightNow [Gå till post]:

Dina pengauträkning eller helt åt helvete. Förklara den gärna.

Ja, du är sjutton, du ska inte ens få en riktig lön än. Vad hade förväntat dig? Trettio pap rakt i fickan när du är sjutton? Give me a break. Får du 15k som sjuttonåring är det för fan bra.

Socarna har av vad det jag sett genom åren, även genom lite allmän läsning och vad jag hört från antal vuxna som är din ålder x3-x5, som har en betydligt större erfarenhet än dig, hållit en stabil och bra ekonomi i Sverige. Även i sämre tider har de lyckats bra.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
0
Svar till DanielUtanQ [Gå till post]:

Jag har en allmän skådning på det hela, jag är inte tokigt och överläser mig på politik. Jag lyssnar på de ÄLDRE, de där som dagens ungdom annars inte lyssnar på. Som har levt något länge och vet hur Sverige ändras beroende på vilka partier som vinner. Sådana personer kan säga att de fattiga får det bättre när Socialdemokraterna vinner.
Därför röstar de mesta jag också känner på Socialdemokraterna, som är vuxna då.

You're my boo! ~

Meursault
Visningsbild
P 33 Hjälte 666 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:

Jag lyssnar på de ÄLDRE, de där som dagens ungdom annars inte lyssnar på ... Därför röstar de mesta jag också känner på Socialdemokraterna, som är vuxna då.

Du tror verkligen att alla "äldre" och "vuxna" röstar vänster? Det kan inte ha att göra med din omgivning, din härkomst och din sociala klass?

http://www.youtube.com/watch?v=8Qx2lMaMsl8


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Hur tänker du rösta?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

2 utloggade

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons