Svar till csols [
Gå till post]:
As a matter of fact i do.
Playstation 3 har:
- Bättre grafik och teknik
Och vad baserar jag detta på? Först och främst kan man tycka att hårdvaran inte så så mycket bättre ut på pappret, men kollar man sedan på resultatet - vad hårdvaran lyckas leverera, så ser vi att Playstation 3 toppar den här biten. När experter i slutet av år 2009 jämförde årets olika spel så var det Playstation 3-exklusiva Uncharted 2 i topp, följt av det Playstation 3-exklusiva spelet Killzone 2. Det här tyder ju även på att utvecklare som jobbar för Sony och vet hur man hanterar konsolen verkligen kan hämta kraft ur Playstation 3 som inte alls är möjligt på en Xbox 360.
Några av många källor:
http://www.gamereactor.se/...aretsspel09/teknik/?pos=1 http://www.gametrailers.com/...st-graphics-gt-goty/60223 http://www.gamespot.com/...evement/index.html?page=4- Kraft kvar att utnyttja
Många pratar om hur läget ser ut nu, men de tänker inte på att konsolen kanske ska hålla ett par år till. Enligt ett uttalande från Patrick Soderlund på EA så har de kommit till det stadie där Xbox 360 är "maxad", samtidigt som Playstation 3 har en del kraft kvar att leverera. Självklart så kan man optimera spel för att utnyttja prestandan bättre - men det gäller även Playstation 3, som därmed ligger ett steg före redan nu. Dessutom använder sig Playstation 3 av Blu-Rayskivor, vilket innebär att de inte alls har samma utrymmesbrist. Detta är väl någonting som redan nu har börjat märkas lite smått, men som kommer ännu mer i framtiden.
Källor:
http://www.engadget.com/...he-xbox-360-is-maxed-out/ http://www.fz.se/...axat-men-inte-ps3/?page=1- Playstation 3 är billigare, eller i alla fall mer prisvärt än Xbox 360
Utöver det faktum att Playstation 3 har en Blu-Rayspelare som gör konsolen extremt prisvärd redan från början, så medföljer dessutom väldigt många tillbehör i förpackningen. Många Xbox 360-fanboys säger att deras konsol är billigare, men drar vi en jämförelse så inser vi snart att Xboxen saknar Blu-Rayspelare, trådlöst nätverkskort, och hårddiskutrymme i samma utsträckning som ett Playstation 3. Dessutom finansierar Sony sin onlinetjänst, Playstation Network, på ett annat sätt vilket gör tjänsten gratis för användarna. Helt plötsligt så inser man att Playstation 3 blev billigare i längden. Utförligare uppgifter finns i källan.
Källa:
http://techhall.wordpress.com/...e-expensive-than-the-ps3/- De som KAN utveckla spel för Playstation 3, föredrar att göra det
Det har varit lite snack om halvtaskiga portningar från Xbox 360 till Playstation 3. Däremot är det många som ignorerar det faktum att detta beror på tillverkaren, och inte på konsolen. Quantic Dream, skaparna av det Playstation 3-exklusiva och innovativa spelet Heavy Rain har själva i ett uttalande hyllat Playstation 3 framför andra konsoler. De har även rätt att jämföra, då de tidigare har utvecklat spel till multiformat. Ett flertal andra utvecklare hävdar samma sak - nämligen att alla spel inte ens är möjliga att utveckla för Xbox 360.
Källor:
http://www.joystiq.com/...-platform-for-heavy-rain/ http://xbox.joystiq.com/...-not-possible-on-the-360/ http://gamer.blorge.com/...iii-only-possible-on-ps3/- Playstation 3 har exklusiva spel i toppklass, som FÖRBLIR exklusiva
Kollar man recensioner på de Playstation 3-exklusiva spelen så ser man snabbt att majoriteten faktiskt håller riktigt högt betyg över lag. Självklart finns det, som med alla andra konsoler, några stolpskott. Dessa är däremot förvånansvärt få. Det märks att man satsar på de Playstation 3-exklusiva titlarna på ett annat sätt. Samtidigt har Xbox 360 en förmåga att förlora sina exklusiva titlar. Inte nog med att många släpps på PC (Delar ur Halo-serien, Mass Effect, Gears of War osv.). De förlorar även exklusiviteten till Playstation 3. Exempel på detta är Oblivion, Bioshock, GTA-tilläggen, Dead Rising 2, och ett flertal XBLA/PSN-spel. Självklart har även Playstation 3 förlorat några till Xbox 360, men inte i samma utsträckning som Xbox 360 förlorar till PC och Playstation 3.
- Playstation 3 är tystare, och bra designad
Playstation 3 är betydligt tystare om man jämför med en Xbox 360 i ljudnivå, vilket gör den bekvämare att använda när man exempelvis kollar på film. Xbox 360 har dessutom haft väldiga värmeproblem, och allmänna hårdvaruproblem (Red Ring of Death). Dessutom har ett flertal fått sina skivor repade av Xboxen. Playstation 3 har sin motsvarighet (Yellow Light of Death), fast med en betydligt lägre felprocent. Sony har dessutom möjliggjort enkelt byte av PS3ans hårddisk. Det är fritt att sätta in valfri 2.5"-hårddisk och bara köra utan krångel.
Källor:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article554531.ab http://www.tmn.nu/...ft-erkanner-xbox-360-fel/ https://www.flashback.org/t644342- Playstation 3 säljer fler spel än Xbox 360
Någonting som man kanske inte nödvändigtvis måste ta upp i en jämförelse - men många påstår att Xbox 360 har så många fler spelare, och att spelen säljer så bra dit. Kollar man återförsäljarnas försäljningslistor så ser man att det inte alls är så. Försäljningen av Playstation 3-spel har skjutit i höjden då fler väljer den konsolen.
Källor:
http://www.dataspelsbranschen.se/...x?t=w&w=17&y=2010 http://www.dataspelsbranschen.se/...x?t=w&w=15&y=2010 http://www.dataspelsbranschen.se/...x?t=w&w=13&y=2010osv.
- VidZone, Facebook-stöd och Playstation Home
Sony erbjuder gratistjänster för alla som använder PSN. Bland annat så kan du gratis streama musikvideos från deras tjänst VidZone, eller träffa kompisar i Playstation Home. De bygger ständigt ut nätverket med applikationer till konsolen, som förövrigt är gratis. Någonting "extra" som man kan tänka på.
Så, argumentera gärna emot. Argument som saknar källor känns dock rätt så meningslösa. :)