Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Er största viljeansträngning?

Skapad av Borttagen, 2010-06-28 10:05 i Mat & träning

1 374
8 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
Gurkmix
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 27 inlägg
0
Hej. :D

Har ganska tråkigt, så jag bestämde mig för att fundera lite över min framtid. Jag vill ju som sagt bli fallskärmsjägare (ja, jag vet att värnplikten inte längre existerar. Jag tänkte skriva kontrakt med Försvarsmakten), och deras motto är "vilja, mod, uthållighet". Jag stannade lite vid viljan - det är ju trots allt det som är den avgörande egenskapen till framgång.

Nå, därför skulle jag vilja veta era allra största viljeansträngningar - helst fysiska eftersom tråden ligger under träning.

Eftersom jag skapade tråden får jag la även börja med min största viljeansträngning.


I min skola har vi innan varje skolavslutning en löptävling, där man ska springa 8 km. Detta året var jag extremt otränad. Det enda jag hade gjort på hela terminen var väldigt lite löpträning. Visserligen går jag på judo, så jag hade uthållighet - men knappast långa och starka muskler i benen.

Nå, det första varvet (4 km) gick väldigt bra. Lite mjölksyra, visserligen, men annars gick det suveränt. Mot det andra loppet började jag få väldigt ont i benen och mycket mjölksyra. Jag fortsatte trots smärtan, eftersom jag var helt inställd på att vinna.

Mot slutet till - när det var cirka 1.5 km kvar var jag väldigt trött. Mjölksyran stod upp i halsen på mig, fötterna kokade i skorna och benen gjorde ont. Trots detta fortsatte jag, eftersom jag så gärna ville komma trea (vid det här laget kämpade jag om tredje platsen med två andra). När de andra två började sacka efter ökade jag takten. Cirka 500 meter var jag så jävla trött att jag hade kunnat stanna på stället.

Jag kom hur som helst i mål som trea, med en tid på 39.08 min. Jag sänkte mig med cirka tre minuter från förra året. Det är min absolut största viljeansträngning någonsin.

Ursäkta om texten blev lite lång, men aja. Nu e det er tur. :D

I had a girl down in New Orleans.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

ImNoTree
Visningsbild
P Hjälte 1 342 inlägg
0
Har gjort något liknande det du gjorde.

Skulle göra Coppertestet då jag spelade handboll för några år sedan. Testet går för den som inte vet ut på att man ska springa en viss sträcka på en viss tid. Vi skulle köra 3 km och sprang en 400m bana.

Vid sista varvet var jag extremt trött men jag ville verkligen komma före några jag sprang bredvid, så jag använde typ krafter som jag egentligen inte hade och sprang så snabbt jag bara kunde de sista 2-300 meterna. Ficken sluttid på ungefär 10 minuter vilket jag tycker är klart godkänt :)

Ingen status

DuckTales
Visningsbild
Hjälte Två adekvata inlägg
0
Hum, måste varit när jag langade runt 8.4 km på 31 minuter inför Göteborgsvarvet, det var rätt hemskt...

Nej, midnattsloppet förrförra året, jag blev magsjuk under tävlingen men sprang i mål på 44 minuter. Pewh.

Once upon a time I was a man

Kulliz
Visningsbild
P 34 Linköping Hjälte 484 inlägg
0
Helt klart baskerprovet. Även om jag hade ett relativt "lätt" baskerprov om man jämför med många andra.

.

Lurioso
Visningsbild
P 36 Uddevalla Hjälte 3 467 inlägg
0

Svar till Kulliz [Gå till post]:
Erkänn att du fick åka bil :(



Hmm... Fysiskt vet jag inte. Baskerprovet är ganska så jobbigt. Men värst måste vara vad jag gjorde i skolan. Vände 600 poäng IG till MVG och 400 poäng IG till VG.

Sedan drabbades jag av stressrelaterad ångest :(

Autentiska liv till salu.

LonnyLoLife
Visningsbild
P 35 Burträsk Hjälte 4 744 inlägg
0
Jag har ju varit nära svimma ett par tre gånger i samband med träning. Men extremt tycker jag absolut inte att det skall klassas som.

Men en gång kutade jag tämligen jobbig 13km-bana och öppnade första 2km nånting i stil med 6.20... Följande 4km var kuperade. Resten går att räkna ut.

Tillägg av LonnyLoLife 2010-06-28 16:02

Kan tillägga det var över 30 grader varmt.

Din mening är inte koherent. Den innehåller inte biceps.

jahaokej
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 2 038 inlägg
0
Svar till Siwa [Gå till post]:

Kul med militären! Är själv inskriven i utbildningsreserven efter min mönstring :-)

Största viljeprovet hittills måste varit årets Göteborgsvarv. Galet jobbigt fram till ca 17-18 km. Sen sprang jag på rent adrenalin.. haha.
Hade bara sprungit två långpass innan varvet dessutom. Tiden blev 1.47.29.
Nästa år blir det under 1.40!

4 timmar på en spinningcykel var rätt psykiskt segt med.

Big boobs doesn't count if youre fat

Kulliz
Visningsbild
P 34 Linköping Hjälte 484 inlägg
0

Svar till Lurioso [Gå till post]:

haha nej så illa var det inte ;).

.


Forum » Fritid » Mat & träning » Er största viljeansträngning?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons