Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Gräddpatroner fast ingen gräddsifon

Skapad av Borttagen, 2010-07-03 18:24 i Alkohol, tobak & droger

2 847
7 inlägg
1 poäng
Sex och blandat
mauden
Visningsbild
Hjälte 13 inlägg
1
Tja, jag och några polare har ett par gräddpatroner fast ingen sifon. Finns det nåt annat sätt att få ut gasen ur patronerna utan gräddsifon? Tack på förhand.

must be the ganja!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Basin
Visningsbild
P 34 Hässelby Hjälte 275 inlägg
0
Lägg patronen i en påse och sen slå på den, öppna påsen och andas in.
mauden
Visningsbild
Hjälte 13 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Basin [Gå till post]:

haha det kan inte funka

must be the ganja!

Basin
Visningsbild
P 34 Hässelby Hjälte 275 inlägg
0

Svar till mauden [Gå till post]:

Min syster sa att hon gjorde de, de funkade för dom. :o

morphman86
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 6 450 inlägg
0

Svar till mauden [Gå till post]:

Ah, gammal hederlig boffing! Du vet att du får samma effekt av att låta någon hålla för blodkärlen i halsen i 20 sekunder, va? Eller av tändargas... eller i stort sett vilken metod som helst som stryper syretillförseln i hjärnan.

One pill makes you larger, one pill makes you small, but the pills that mother gave you don't do nothing at all

DuckTales
Visningsbild
Hjälte Två adekvata inlägg
0

Svar till morphman86 [Gå till post]:

Nej, lustgas funkar enligt:

"I hjärnan finns det receptorer som ser till att vårat sinne håller sig inom rimliga gränser. För att dessa receptorer skall hållas i schack sänder hjärnan ut neurotransmittorer. Just denna receptor reagerar på glutamat. Lustgasen tros därför blockera receptorerna från att ta upp glutamat, vilket gör att vårat sinne förhöjs. Dessa receptorer kallas med ett annat namn för NMDA-receptorer eller glutamatreceptorer."

Läs vidare i min tråd:
http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/vetenskap/kemi/kul_med_roesten_men_gasen_laegger_i_broesten/sida_1.php

Once upon a time I was a man

Satori
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 439 inlägg
0
Jag läste något om det på flashback, du kan ju alltid leta lite där.

Alltså bilar är som hästar Fast bra, istället för dåliga


Forum » Samhälle & vetenskap » Alkohol, tobak & droger » Gräddpatroner fast ingen gräddsifon

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons