Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Min pappa har problem med spriten vad ska jag göra

Skapad av Borttagen, 2010-07-31 15:46 i Alkohol, tobak & droger

2 993
32 inlägg
-2 poäng
Sex och blandat
annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
-2
min pappa har gjort sprit hemma till eget bruk ett par år innan vi gjorde kök i vårt gamla badrum. minns hur surt/fränt det luktade och jag vet att han har apparaten kvar har sätt den och vet var den är. kan jag anmäla detta nu eller hur funkar det?
han dricker ofta så har jag fått köra till affären ooch panta alla ölburkar som ofta rymmer två 25 kg revir. hade en hel kundvagn full med läskflaskor och ölburkar det såg ut som om jag hade haft fest typ men min pappa har druckit allt själv.
han har tom slagit mig hårt på armen 2004 när jag bodde ett år hos honom oxå 2005 någon gång så drog han min syster svin hårt nära hårbottnen så mitt ex fick gå emellan och stoppa honom. han är deprimerad säger han så har jag sagt så här till honom för typ 2 år sedan du får gå till doktorn. han svarade vad ska dom göra ?
han har gjort mkt mer än så här vill inte berätta allt.

hur hade ni gjort om eran far/pappa betett sig så här ? hade ni anmält honom för att bruka sprit hemma samt misshandel?
tacksam för svar detta har bekymrat mig länge!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

tomte3
Visningsbild
P 32 Huskvarna Hjälte 4 587 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Men vafan, gå till polisen och se vad de vill göra åt det, folk här kommer inte att ge mycket fler tips än det xD
Du hade ju dessutom kommit på tanken själv, så känns lite smått onldigt att svara här, åsikterna kommer inte att gå isär så värst mycket, och du kommer inte att få mycket andra tips heller.

Tvåbarnsafar, metaforsnille och... ja, mej.

hej932
Visningsbild
35 Hjälte 3 231 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Du bör anmäla honom, vet att det kan kännas fel då det är din pappa, men det är nog det bästa.
Du får förmodligen flytta till en fosterfamilj, eller sådant.

Om inte annat kan du väl bo hos din mamma?

tjenare

Titowam
Visningsbild
P 28 Karlskrona Hjälte 660 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:
Att göra sprit hemma har jag för mig är OLAGLIGT. Dessutom får man inte slå barn (om du nu är barn) så jag hade nog gått till polisen.


Discord: Titowam

CrippZ
Visningsbild
P 32 Östhammar Hjälte 2 042 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

lite sent att anmäla misshandel nu eftersom de inte finns några bevis för det. bränner han fortfarande hemma? de kan du anmäla han för

JAG ÄR NORMAL!

TheMentalBitch
Visningsbild
F 33 Hjälte 1 455 inlägg
0
Jag hade definitivt ringt till polisen och berättat om situationen. Sedan hade jag nog anmält om jag kände för det. Kan kännas svårt att anmäla din egen pappa, men han verkar vara ett svin, (sorry) så du gör de som känns bäst. :)

JUST DOING MY CATWALK

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till CrippZ [Gå till post]:
tack för ditt svar nej han bränner inte hemma längre han har grejorna kvar. räknas det?

CrippZ
Visningsbild
P 32 Östhammar Hjälte 2 042 inlägg
0
Svar till annelaye [Gå till post]:

tror att han kan bli anmäld för att ha det kvar, väldigt osäker dock.



Tillägg av CrippZ 2010-07-31 15:58

eller anmäld kan han ju alltid bli, men vet inte om han kan bli straffad för det

JAG ÄR NORMAL!

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till TheMentalBitch [Gå till post]:

hej tack för ditt svar han är verkligen inte snäll. jag vill bara att han ska fatta att han har problem och han lyssnar inte på mig.

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Stewen854 [Gå till post]:

hej tack för ditt svar nä jag räknas inte som barn är 25 jag får väl se vad polisen gör eftersom pappa ej lyssnar på mig.

BenMerguez
Visningsbild
P 29 Stockholm Hjälte 2 933 inlägg
0
Svar till annelaye [Gå till post]:

Oj oj oj, känner igen alltför mycket av det du skrev. Vänta med att anmäla honom till polisen, men hota med det om han bränner hemma iaf.

Hur gammal är du och din syster? Och hur länge har det här hållt på?

Jag vet hur du mår och ärligt talat tror jag att en polisanmälan bara skulle göra allting värre. När man är alkoholist så kan det vara svårt att förstå att ens dotter anmälde en för att hjälpa.

För mig gick allting över av sig själv, iaf det mesta. Mina bröder och min syster flyttade ut, nu är det bara jag kvar och allting är mycket bättre. Jag vet inte riktigt hur det hände. Min pappa blev oftast deprimerad efter att han hade suttit uppe och druckit hela natten och vi sen började bråka, jag var nere i skolan och han satt hemma o deppa, fick dåligt samvete osv. Jag tror att det är det som förändrade allting. Det du kan försöka är att få din far o få ett dåligt samvete över vad han har gjort.

Går han inte att prata med, så kan du försöka med att skriva ett brev. Skriv bara ner hur du mår, få in mycket känslor i det, och se till att han förstår att allt är hans fel, men var inte för brutal, då kanske han bara super mer. Skriv ner att du försvinner om han inte lägger ner spriten. Eller a, det hade iaf jag gjort.

Lycka till.



Tillägg av BenMerguez 2010-07-31 16:04

Kan tillägga att han aldrig har slagit mig, fast han var väldigt våldsam förr och har en gång kastat in min syster i väggen, fast han har hotat mig.

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till wiklok [Gå till post]:
tack för svar
jag bor i egen lägenhet stod bara ut hos hon i ett år. min mamma är inte heller så snäll .

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till tomte3 [Gå till post]:

ja det hade jag ju men det är alltid bra med råd sedan avgör jag själv vad som är bäst för situationen.

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till BenMerguez [Gå till post]:
tack för dina råd
jag är 25 nu och min syster är 22 detta har hållit på ganska länge alla fall från 93 och framåt.

jag bor nu ensam i en etta för min mamma är inte heller så snäll mot mig .
hoppas jag svarat på dina frågor

metalmademan
Visningsbild
Hjälte 134 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

det är ju din egen farsa föfan ! Chilla <3

Opgize
Visningsbild
P 27 Limhamn Hjälte 407 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Du har gjort 2 trådar nu, och jag har läst båda och har konstaterat att din pappa är ett jävla svin. Skolka en dag från skolan, istället för att gå till skolan drar du till polisen. btw Vart är din mamma då?

Analigator
Visningsbild
P 32 Halmstad Hjälte 1 243 inlägg
0
troll! :D

ps. kolla hakan

๏̯͡๏)

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till ErikEkholm [Gå till post]:

tack så mkt men jag går inte i skolan så fall får jag "skolka" en dag för att gå till polisen! vill djurens bästa.

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

hej glömde säga att min mamma bor på ett annat ställe och varje gång jag träffat henne så ska hon ge mig dumma kommentarer som stör mig plus att hon med tvång tvingat dragit in mig i hennes bil när jag var hos pappa.

paja
Visningsbild
F 30 Hjälte 1 431 inlägg
0

Svar till Stewen854 [Gå till post]:

Man får inte slå vuxna heller?


Don't underestimate the power of stupid people in large groups

annelaye
Visningsbild
F Hjälte 15 inlägg
Trådskapare
0

Svar till paja [Gå till post]:

nix

paja
Visningsbild
F 30 Hjälte 1 431 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Precis..?:P

btw. Anmäl honom


Don't underestimate the power of stupid people in large groups

xkentxagentx
Visningsbild
P 32 Vetlanda Hjälte 496 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:
härda ut och flytta hemmifrån till ny hemlig adress och skaffa nytt liv utan hans problem.


Ingen status

limmer
Visningsbild
P 33 Halmstad Hjälte 5 792 inlägg
0
Flytta från honom så han slipper ditt gnäll så kanske han inte behöver alkoholen längre.

www.bmskal.se - Mobiltillbehör iphone samsung galaxy

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:
Han lär inte sluta om han själv inte vill och fattar att han gör fel

Dra därifrån, om det går


Farbrorsnel
Visningsbild
P 53 Hjälte 525 inlägg
0

Svar till Analigator [Gå till post]:

den e inte o leka med! :D

Ingen status

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Ring socialen ist.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

bobbo101
Visningsbild
P 30 Eskilstuna Hjälte 826 inlägg
0

Svar till annelaye [Gå till post]:

Vet inte hur gammal du är men... BRIS ?

Bird is the word.

Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0
Så som du ser ut så hade jag inte heller varit snäll mot dig.

"Säg förlåt?" - zombiefied

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:

Elak har fått ett nytt ansikte!

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.


Forum » Samhälle & vetenskap » Alkohol, tobak & droger » Min pappa har problem med spriten vad ska jag göra

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons