Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Cordoba projektet

Skapad av Borttagen, 2010-08-19 20:35 i Politik

1 604
19 inlägg
0 poäng
Imaloser
Visningsbild
P Hjälte 563 inlägg
0

Är intresserad av att höra folks åsikter om detta. För er som inte vet vad det handlar om, så verkar det som om några i USA vill bygga en moské precis vid ground zero i NY, och projektet kallas alltså Cordoba.

Länkarna kan kanske vara vinklade, men det är för att ni ska förstå ungefär vad det är som händer. Så vad tycker ni om det? Är det en fin idé för att dra samman västervärlden med den österländska, eller är det ett fruktansvärt slag i ansiktet på anhöriga till offren från 9/11, själv tycker jag det sistnämnda, vad tycker ni?


http://www.cordobainitiative.org/who_we_are.html
http://countercultureconservative.wordpress.com/2010/05/07/mega-mosque-rises-in-shadow-of-twin-towers/
http://news.yahoo.com/s/ap/20100814/ap_on_go_pr_wh/us_ground_zero_mosque_obama

The cake is a lie!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

tchomaz
Visningsbild
Hjälte 2 088 inlägg
0

Svar till Imaloser [Gå till post]:

jag ser inget fel med det, den kommer ju inte heller hamna på samma ställe som wtc, utan en bit därifrån


så hur långt borta behöver den vara innan den hamnar på ett acceptabelt område?

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till Imaloser [Gå till post]:
Offren den 11 september mördades av religiösa fanatiker, inte av USA:s samlade muslimska befolkning. Med andra ord så finns ingen anledning att neka en moské att byggas nära Ground Zero såvida inte innehavarna är Al-Qaidasympatisörer.

Ingen status

AntiAggression
Visningsbild
P Hjälte 598 inlägg
0
Islam är en rörelse som krigar mot allt vad civilisation och frihet innebär. Hur tänker man när man då godkänner ett byggande som symboliserar islamistiskt erövrande av de mänskliga värden som vi byggt vårt hållbara samhälle på? Vilket otroligt korkat bemötande; tack för er krigsföring, ni är så välkomna här!

Klart att man borde ha nekat dessa människor rätten att bygga moskén.

Inflation är folkets opium

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till AntiAggression [Gå till post]:
Jag trodde att liberaler var för religionsfrihet så länge man inte försöker tvinga på andra sin religion?

Ingen status

Thai_Thai
Visningsbild
P 34 Lindome Hjälte 1 160 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Liberaler är för religionsfrihet, annars hade det ju inte varit liberalt, eller hur?



OnT: Jag förstår inte vad problemet är. Även OM man skulle bygga moskén rakt på GZ så hade det inte spelat någon roll.
USA är en demokrati med religionsfrihet, då kan man inte bara ta bort den när det passar.

Nu är det dessutom mer utav en samlingsplats för muslimer som råkar ha ett bönerum.

För er som gillar cracked så har de skrivit endel vettigt om ämnet med.
http://www.cracked.com/blog/3-reasons-the-ground-zero-mosque-debate-makes-no-sense/

A burn for a burn!

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till Thai_Thai [Gå till post]:
Exakt, och eftersom AntiAgression annars ägnat mycket tid på att promota liberalism så blir jag ganska förvånad när han menar att moskén inte borde få byggas.

Ingen status

Thai_Thai
Visningsbild
P 34 Lindome Hjälte 1 160 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Då anser jag (som också klassar mig som liberal) att han inte är särskilt liberal :D

Man kan inte sätta upp regler och riktlinjer och sedan ändra och ta bort dem då det passar.

Man är simpelt inte liberal om man inte är för individens fria val och rättigheter!

A burn for a burn!

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Imaloser [Gå till post]:
Jag ser inte egentligen problemet. USA är en demokrati där alla tillåts bygga och tro på vad de vill.

Imamen som leder projektet ska tydligen tillhöra någon new age liknande variant av islam kallat sufism ( se http://en.wikipedia.org/wiki/Feisal_Abdul_Rauf och http://en.wikipedia.org/wiki/Sufi), en grupp som själva är offer för extremisters terrordåd och våld. Från Henrik Berggrens ledare i DN: Den 2 juli i år attackerades den sufiska helgongraven Data Darbar i den pakistanska staden Lahore av talibanska självmordsbombare. Sprängningarna resulterade i att 42 personer dödades och 175 skadades.

Jag är även villig att hålla med Henrik Berggrens slutsats (som i sin tur är en parafras av historikern William Dalrymple):
Vi har inga problem [...] med att skilja mellan en romersk-katolsk präst och en IRA-terrorist eller mellan en ortodox kristen och serbiska krigsförbrytare. Men alla muslimer tycks vara potentiella terrorister.

http://www.dn.se/ledare/signerat/moskebygget-radslans-politik-1.1156472


Imaloser
Visningsbild
P Hjälte 563 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Thai_Thai [Gå till post]:
Jaha, men folk som inte tycker den ska byggas ska alltså köras ner i smutsen för minoriteten får ju aldrig bli diskriminerad! Eller?


The cake is a lie!

AntiAggression
Visningsbild
P Hjälte 598 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Det är inte så enkelt. Rättigheter är kontextuella och i detta fall är kontexten krig, ett försvarskrig mot islamistisk terrorism.

Det är ju inget annat än en erövring, att först störta WTC för att sedan bygga ett monument så nära som möjligt som ett slags 10-årsjubileum. Det är en symbol för hur mycket man hittills haft framgång i krig mot civilisationen och vad som ska komma i framtiden.

Det är högst oliberalt att tillåta byggandet.

Inflation är folkets opium

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till AntiAggression [Gå till post]:
Jag visste inte att de personer som vill bygga moskén har kopplingar till Al-Qaida.

Ingen status

Thai_Thai
Visningsbild
P 34 Lindome Hjälte 1 160 inlägg
0

Svar till AntiAggression [Gå till post]:

Högst oliberalt att inte tillåta bygget.



Svar till Imaloser [Gå till post]:

Nej, de skall helt klart ha sina röster hörda, vilket de redan haft. Men deras argument är såpass dåliga att de inte inte ens kan övertyga en full asiat.


A burn for a burn!

AntiAggression
Visningsbild
P Hjälte 598 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Nej, det är förstås svårt att veta exakt vilka som är inblandade i projektet, men det är irrelevant.

Inflation är folkets opium

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till AntiAggression [Gå till post]:
Så det faktum att de muslimer som vill ha moskén kan vara helt oskyldiga till och fientligt inställda till islamistisk terrorism är irrelevant för dig?

Ingen status

Imaloser
Visningsbild
P Hjälte 563 inlägg
Trådskapare
0

Svar till McKay [Gå till post]:
dom borde ju vara intelligenta nog att förstå att folk kan bli jävligt offended av det, men det bryr dom sig inte om. De vill bygga den, och precis där, och de är en minoritet så de ska ha det! Hade de varit vänliga och gått att resonera med hade de ju sagt "OK, blir det en sån här debatt ska vi så klart försöka bygga det någon annanstans, här funkar inte" men så säger de inte, de bryr sig bara om sig själva, och folk tycker synd om dom för att dom är en minoritet. Gör Lars Wilks porrfilmer med Muhammed tänker alla "NEJ! Är han CP eller!?!" För han gör det mot en minoritet. Men nu bryr sig ingen eftersom det är dom som gör det. Ska vi sätta upp en staty på Hitler i Berlin också för att han "fick Tyskland på fötter", vi gillar inte att han dödade folk, men han var bra på andra sätt. Kan du inte förstå att folk blir hatiska när de ser 5 000 landsmänniskor bli mördade av ett religiöst skäl och att dom sedan försöker resa upp ett monument för just den religionen och just vid den plats där det skedde? Vilken idiot som helst hade ju kunnat förstå det.


The cake is a lie!

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Svar till Imaloser [Gå till post]:
Och just eftersom jag försöker vara bättre än de som skriker om att de blir förolämpade av Muhammedkarikatyrerna så tänker jag inte bete mig likadant mot de människor som vill bygga moskén. Liksom yttrandefriheten innebär att man får stå ut med Wilks innebär religionsfriheten att man får stå ut med moskéer.

Vidare så delar inte alla muslimer islamisternas tolkning av islam.

Ingen status

Imaloser
Visningsbild
P Hjälte 563 inlägg
Trådskapare
0
Svar till McKay [Gå till post]:
Ok, ja du har en bra poäng. Men jag tycker ändå det är väldigt idiotiskt att vilja bygga den just där, om dom nu måste bygga en kan dom väl försöka vara lite mer förstående. Folk som bestämmer i världen är jätterädda för att bli anklagade för att vara rasister eller liknande, men de bryr sig inte om vanligt folks åsikter, utan bara minoriteternas. Och även om det finns folk som du som vill bygga den av din anledning, tror jag att de absolut allra flesta vill bygga den för att de är rädda att bli anklagade för att vara rasister annars, eller för att de vill visa att de minsann förespråkar religionsfrihet!

The cake is a lie!

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
Svar till Imaloser [Gå till post]:
Man kan inte spärra av muslimer från en stadsdel bara för att några andra muslimer gjorde en hemsk sak där för nio år sedan. De bygger den bara i närheten av Ground Zero.

Jag skiter fullständigt i varför andra är för moskén. Varför tror du jag låter det påverka mig? Jag är för moskén för att jag inte tycker att muslimer som grupp ska behöva lida för fanatikers handlingar.

Tvärtom så är ju en moské ett bra sätt att sträcka ut en försoningens hand till de muslimer som inte stödjer Al-Qaida och visa dem att vi inte dömer dem hela högen.

Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Cordoba projektet

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons