Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Datorn startar om sig

Skapad av redbull, 2010-08-26 17:18 i Datorer & IT

1 003
5 inlägg
0 poäng
redbull
Visningsbild
P 31 Hjälte 491 inlägg
0
Min dator började få bluescreens för ett tag sedan då den tillslut dog helt och hållet. Jag köpte då en ny hårddisk som jag installerade windows på via en annan dator och det funkade perfekt. Men när jag satte i den nya hårddisken i min dator så kommer det upp en bluescreen efter det att windows-logon har "laddat klart". Om jag startar i felsäkert läge så kommer jag fram till där man väljer konto, men efter att jag har valt konto så startar datorn om sig.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Karthor
Visningsbild
P 34 Skellefteå Hjälte 89 inlägg
0
Då har du drivrutin's problem, när man installerar windows ska man installera de på samma dator man ska använda

Online 12 min 40 s

redbull
Visningsbild
P 31 Hjälte 491 inlägg
Trådskapare
0
Kan tillägga att det inte gick att installera på min dator för då fick jag bluescreen runt 2 minuter in i installationen.
Diskmedel
Visningsbild
P 32 Örebro Hjälte 4 442 inlägg
0

Svar till redbull [Gå till post]:

Det låter ju inte direkt som att det är hårddisken det var fel på, utan någonting mer/annat. Ladda ner UBCD och kör ett memtest för att kolla om dina minnen fungerar som det ska. Felsök sedan del för del tills du lokaliserar felet.

Partydödare på Spotify: http://open.spotify.com/user/dizkiz/playlist/2Udmokbmx9W9bRVTtS09Fz

Helbrecht
Visningsbild
34 Gärsnäs Hjälte 77 inlägg
0

Svar till redbull [Gå till post]:



Jag skulle tro att det är dina minnen eller din processor som är kasst.
Testa att starta datorn med bara en ram-sticka och se om det funkar. Om det inte funkar så testa att sätta ramstickan i en annan DIMM-modul, om inte det funkar så testa med en annan ramsticka, till du testat alla ramstickor och alla DIMM-moduler.

Om det fortfarande inte funkar, kan du testa att resetta CMOS'en.

Forum » Datorer & IT » Datorn startar om sig

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons